Architektura MuratorWydarzeniaNajinteligentniejsza dzielnica świata

Najinteligentniejsza dzielnica świata

Amsterdamskie UNStudio zaprezentowało swoją wizję miejskiego życia przyszłości. Koncepcja Najinteligentniejszej dzielnicy świata - Brainport Smart District (BSD) - powstała pod auspicjami holenderskich uczelni.

Najinteligentniejsza dzielnica świata
Wizualizacja z masterplanu, il. © UNStudio

Główną cechą projektu jest całkowicie elastyczny plan urbanistyczny, który będzie ewoluował zgodnie z potrzebami mieszkańców. To jedynie rama dla przyszłego rozwoju, a nie sztywny schemat, ale równocześnie też element pobudzający użytkowników i ich innowacyjność. Kluczowe założenia projektowej koncepcji UNStudio to: gospodarka o obiegu zamkniętym, partycypacja, społeczna spójność, bezpieczeństwo, zdrowie, dane, nowe technologie w dziedzinie transportu oraz niezależne systemy pozyskiwania energii.
Brainport Smart District o powierzchni 155 hektarów ma być realizowana na terenie Helmond’s Brandevoort District. Znajdzie się tam 1500 nowych mieszkań oraz przestrzenie dla biznesu (ok. 12 ha). BSD będzie żywym laboratorium: miejscem zamieszkiwania o mieszanych funkcjach, zorganizowanym wokół centralnego parku i  otoczonym przez siedziby firm oraz naturalne obszary przyrodnicze. Celem projektu było między innymi ustalenie nowych relacji między budynkami i krajobrazem oraz wzmocnienie ich roli w relacji do siebie. Krajobraz staje się tu obszarem produkcyjnym, dostarczającym żywność, energię, wodę, zapewniającym bioróżnorodność i możliwość przetwarzania odpadów - piszą autorzy projektu.
Plan powstawał od lipca 2018 roku we współpracy z biurami: Felixx Landscape Architects & Planners (rozwiązania ekologiczne i architektura krajobrazu), Metabolic (gospodarka o obiegu zamkniętym, klimat), Habidatum (analiza danych) i UNSense (strategie dotyczące danych i technologii). Inaczej niż inne nowe założenia BSD nie będzie realizowana według gotowego projektu, faza projektowania i budowy będą przebiegać równolegle, w sposób eksperymentalny i zgodnie z zasadą learning by doing - uczenia się przez praktykę. Budowa nowej dzielnicy to wspólne przedsięwzięcie Technische Universiteit Eindhoven, Universiteit van Tilburg, władz regionu Noord-Brabant oraz Helmond en Brainport Development.

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.
Dla klimatu: bielszy odcień bieli The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.