Architektura MuratorWydarzeniaNajinteligentniejsza dzielnica świata

Najinteligentniejsza dzielnica świata

Amsterdamskie UNStudio zaprezentowało swoją wizję miejskiego życia przyszłości. Koncepcja Najinteligentniejszej dzielnicy świata - Brainport Smart District (BSD) - powstała pod auspicjami holenderskich uczelni.

Najinteligentniejsza dzielnica świata
Wizualizacja z masterplanu, il. © UNStudio

Główną cechą projektu jest całkowicie elastyczny plan urbanistyczny, który będzie ewoluował zgodnie z potrzebami mieszkańców. To jedynie rama dla przyszłego rozwoju, a nie sztywny schemat, ale równocześnie też element pobudzający użytkowników i ich innowacyjność. Kluczowe założenia projektowej koncepcji UNStudio to: gospodarka o obiegu zamkniętym, partycypacja, społeczna spójność, bezpieczeństwo, zdrowie, dane, nowe technologie w dziedzinie transportu oraz niezależne systemy pozyskiwania energii.
Brainport Smart District o powierzchni 155 hektarów ma być realizowana na terenie Helmond’s Brandevoort District. Znajdzie się tam 1500 nowych mieszkań oraz przestrzenie dla biznesu (ok. 12 ha). BSD będzie żywym laboratorium: miejscem zamieszkiwania o mieszanych funkcjach, zorganizowanym wokół centralnego parku i  otoczonym przez siedziby firm oraz naturalne obszary przyrodnicze. Celem projektu było między innymi ustalenie nowych relacji między budynkami i krajobrazem oraz wzmocnienie ich roli w relacji do siebie. Krajobraz staje się tu obszarem produkcyjnym, dostarczającym żywność, energię, wodę, zapewniającym bioróżnorodność i możliwość przetwarzania odpadów - piszą autorzy projektu.
Plan powstawał od lipca 2018 roku we współpracy z biurami: Felixx Landscape Architects & Planners (rozwiązania ekologiczne i architektura krajobrazu), Metabolic (gospodarka o obiegu zamkniętym, klimat), Habidatum (analiza danych) i UNSense (strategie dotyczące danych i technologii). Inaczej niż inne nowe założenia BSD nie będzie realizowana według gotowego projektu, faza projektowania i budowy będą przebiegać równolegle, w sposób eksperymentalny i zgodnie z zasadą learning by doing - uczenia się przez praktykę. Budowa nowej dzielnicy to wspólne przedsięwzięcie Technische Universiteit Eindhoven, Universiteit van Tilburg, władz regionu Noord-Brabant oraz Helmond en Brainport Development.

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Warszawa stawia na fotowoltaikę Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.
Konkurs studencki: co wiesz o ekobudownictwie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów do udziału w konkursie na temat ekobudownictwa.
Warszawski Standard Zielonego Budynku – ostatnie dni konsultacji społecznych To już ostatni moment na zabranie głosu w sprawie wytycznych dla Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku. Uwagi można zgłaszać do 24 stycznia.
Victory Boogie Woogie: holenderski ekotunel Victory Boogie Woogie to najbardziej ekologiczny tunel w Europie. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci. Znajduje się na trasie Rotterdamsebaan, która połączyła w tym roku obwodnicę Hagi z autostradami A4 i A13.