Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsze budynki z cegły - laureaci Wienerberger Brick Award 2016

Najlepsze budynki z cegły - laureaci Wienerberger Brick Award 2016

Rozstrzygnięto siódmą edycję międzynarodowego konkursu Wienerberger Brick Award. Nagrodę główną otrzymały dwie realizacje - budynek biurowy 2226 projektu Baumschlager Eberle oraz Dom 1014 z Barcelony według koncepcji pracowni Harquitects.

Brick Award, budynek biurowy
Budynek biurowy 2226 w Lustenau (Austria), projekt: Baumschlager Eberle. Fot. materiały prasowe Wieneberger Brick Award

Międzynarodowy konkurs Wienerberger Brick Award odbywa się co dwa lata. Został powołany w 2004 roku w celu uhonorowania wybitnej architektury ceglanej. Od 2013 roku, również w trybie dwuletnim, organizowana jest polska edycja nagrody. Co ciekawe, zastosowanie produktów organizatora - firmy Wienerberger, nie jest warunkiem udziału w konkursie.

Tegoroczna, siódma już edycja upłynęła pod znakiem refleksji nad kryzysem związanym z globalnym ociepleniem. Podczas panelu poprzedzającego wręczenie nagrody dyskutowano o architektonicznych rozwiązaniach, które mogą zaradzić jego pogłębianiu. Kierunek ten mocno zaznaczył się w decyzjach jury - poprzez nagrodzone obiekty wysłano wyraźny sygnał, co będzie istotne w architekturze najbliższych lat - nie spektakularne formy, lecz innowacyjne rozwiązania wpływające na efektywność energetyczną i minimalizację szkodliwości dla środowiska naturalnego. Nagrodzono rozwiązania, które wykraczają poza nieco już zużyte, bo powielane w nieskończoność pojęcie zrównoważonego rozwoju. Zwyciężyły budynki opierające się na wykorzystaniu tradycyjnych technologii, naturalnej wentylacji, które niejako przy okazji wyróżniają się ponadprzeciętnymi jakościami estetycznymi. Takie rozwiązania umożliwia cegła, materiał o wielowiekowej tradycji, który pomimo swej długiej historii jest w stanie sprostać wyzwaniom współczesności.

W tegorocznej edycji zmieniono zasadę naboru projektów. Dotychczas nominacje zgłaszane były przez krytyków i dziennikarzy. Teraz architekci sami nadesłali swoje realizacje. Na konkurs wpłynęło ponad 600 projektów z 55 krajów, spośród których jury wybrało 50 finałowych obiektów. W czasie uroczystej gali rozstrzygnięcia konkursu, która odbyła się 19 maja 2016 roku w Wiedniu, wręczono nagrody główne oraz ogłoszono zwycięzców następujących kategorii:

1. Budynek mieszkalny (Residential Use)
2. Budynek użyteczności publicznej (Public Use)
3. Modernizacja (Re-Use)
4. Budynek w zabudowie uzupełniającej (Urban Infill)
5. Specjalne zastosowanie (Special Solution)

W tym roku Nagrodę Główną otrzymały dwa projekty. Jedna z nich została przyznana budynkowi biurowemu 2226 w Lustenau w Austrii, zaprojektowanemu przez pracownię Baumschlager Eberle. Nazwa budynku wskazuje na zastosowaną w nim rewolucyjną komcepcję energetyczną - choć obiekt funkcjonuje bez klimatyzacji i bez ogrzewa temperatura w jego wnętrzach przez cały rok utrzymuje się na poziomie między 22 a 26 oC. Jest to możliwe, dzięki solidnej strukturze muru szczelinowego o grubości całkowitej 76 cm. Jedynym źródłem energii jest ciepło emitowane przez ludzi, komputery i punkty świetlne. Moje credo to powrót do korzeni. Nie chcę projektować inteligentnych domów i inteligentnych miast. Chcę prostych budynków, które działają. Masywna ściana z cegły idealnie spełnia tę misję - powiedział Dietmar Eberle, dyrektor zarządzający w pracowni Baumschlager Eberle. Oprócz Nagrody Głównej, budynek otrzymał także nagrodę w kategorii Specjalne zastosowanie (Special Solution).

Zdobywca drugiej Nagrody Głównej, Dom 1014 znajduje się w centrum Granollers w Barcelonie. Powstał na długiej i wąskiej działce o szerokości zaledwie 6,5 metra. Podobne warunki można spotkać w wielu historycznych miastach. Umiejętna odpowiedź na trudne warunki i wykorzystanie terenu uznawanego za nieużytek przyniosło obiektowi podwójne zwycięstwo - dom nagrodzono również w kategorii Budynek w zabudowie uzupełniającej (Urban Infill). Aby sprostać wymaganiom klienta i stworzyć dwie niezależne strefy domu, hiszpańska pracownia architektoniczna HARQUITECTS stworzyła sekwencję naprzemiennych przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych, składających się na przytulny dom, część gościnną, tarasy i atria. Dzięki wykorzystaniu cegły budynek harmonijnie wpisuje się w otoczenie - stanowi splot estetyk odwołujących się do tradycji i nowoczesności.

Projekt, który zwyciężył w kolejnej kategorii - Budynek mieszkalny (Residential Use) odwołuje się do konstrukcji zaobserwowanej w naturze. Już sama nazwa - Dom Termitiera, wskazuje na źródło inspiracji - specyficzną formę gniazda budowanego przez termity. Układ wewnętrzny domu opiera się na centralnym pomieszczeniu, w którym spotykają się wszystkie korytarze, galerie i małe pokoje. By sprostać ekstremalnym warunkom pogodowym Wietnamu, zespół architektów z pracowni Tropical Space do budowy całego obiektu wybrał cegłę. Perforowany mur przepuszcza do wnętrza obiektu światło i powietrze, a także absorbuje nadmiar wilgoci.

Audytorium szpitala klinicznego AZ Groeninge w Belgii jest zwycięzcą w kategorii Budynek użyteczności publicznej (Public Use). Podczas gdy układ głównego gmachu kliniki opiera się na tradycyjnym układzie, nowe audytorium zdaje się z jednej strony zapadać pod powierzchnię pochyłego gruntu, a z drugiej nadwieszać nad murawą. Chropowate cegły okalają zakrzywioną fasadę audytorium. Cegły zostały ustawione pionowo, aby podkreślić krzywiznę budynku, która wygląda jak wstęga - wyjaśnia Bert Dehullu z pracowni Dehullu Architecten.

Zwycięzcą w kategorii Modernizacja (Re-Use) jest Marília project, autorstwa pracowni SuperLimão Studio z São Paulo w Brazylii. Posiadłość przy Rua Marília pochodząca z 1915 roku jest jednym z ostatnich historycznych ceglanych obiektów w okolicy. Zamiast opowiedzieć się za najbardziej ekonomicznym wariantem wyburzenia i rozbiórki dawnego budynku mieszkalnego, architekci wraz z właścicielem terenu postanowili zachować obecną jego strukturę. W przypadku Marília mieliśmy możliwość przygotowania projektu, który będzie szanował tradycję, materiał, środowisko i otoczenie – podkreśla architekt.

Nagrodę Specjalną otrzymał duet architektów z Duplex Architekten ze Szwajcarii za projekt Cluster House w Zurichu. W ramach tej nowej koncepcji mieszkańcy rezygnują z niektórych udogodnień, takich jak własne miejsca parkingowe, otrzymując w zamian możliwość korzystania z różnorakich usług, takich jak „car sharing” (wspólne korzystanie z samochodu), otwarte, wspólne kuchnie, szklarnie, a nawet pokoje hotelowe dla gości.

Konkursowi towarzyszy publikacja „Brick’16”, która prezentuje sześciu laureatów tegorocznej edycji oraz pozostałe 44 finałowe projekty. Oprócz 300 kolorowych fotografii i planów, album zawiera teksty o wybitnej architekturze ceglanej, opracowane przez architektów i krytyków, m.in. esej redaktor naczelnej miesięcznika "Architektura-murator" Ewy P. Porębskiej.

Brick Award 2019 – polska edycja Nagroda Brick Award przyznawana jest co dwa lata najlepszym realizacjom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. Do tegorocznej polskiej edycji zgłoszono aż 74 obiekty. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Teatr w Budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie czy budynek mieszkalny Unikato w Katowicach.
Brick Award 2019 – kolejna polska edycja konkursu Jeszcze tylko do 4 lutego można przesyłać zgłoszenia do czwartej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2019 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Tomasz Konior, Zbigniew Maćków, Grzegorz Piątek, Małgorzata Pilinkiewicz i Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Brick Award 2017 – polska edycja Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu na najlepsze obiekty architektoniczne, które powstały z wykorzystaniem materiałów ceramicznych – cegieł konstrukcyjnych, elewacyjnych i dachówek. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie autorstwa BBGK Architekci.Według jury, projekt ten na tle innych wyróżniało uzyskanie spektakularnego efektu architektonicznego za pomocą delikatnych, wrażliwych na otoczenie interwencji i wpisanie funkcji muzeum w powstałą w XIX wieku historyczną przestrzeń na warszawskiej Cytadeli.
Wszyscy laureaci polskiej edycji konkursu Brick Award 2017 Rozstrzygnięto trzecią polską edycję konkursu Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze realizacje z ceramiki budowlanej. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci.
Nabór zgłoszeń do Brick Award 2017 Rusza trzecia polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Zgłoszenia można przesyłać do 6 lutego 2017 roku.
Brick Award 2016 Tegoroczna, siódma już edycja konkursu Wienerberger Brick Award upłynęła pod znakiem wyzwań związanych z ociepleniem klimatu. Kierunek ten mocno zaznaczył się w decyzjach jury – zwyciężyły budynki opierające się na wykorzystaniu tradycyjnych technologii i materiałów, ale też wyróżniające się ponadprzeciętną architekturą. W poprzednich edycjach nominacje do nagrody zgłaszane były przez krytyków i dziennikarzy. Tym razem architekci sami nadsyłali swoje realizacje – relacja Agnieszki Skolimowskiej.