Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsze budynki z ceramiki budowlanej. Konkurs Wienerberger Brick Award

Najlepsze budynki z ceramiki budowlanej. Konkurs Wienerberger Brick Award

Rozstrzygnięcie Wienerberger Brick Award, a właściwie jego pierwszej polskiej edycji nastąpi 18 kwietnia. W międzynarodowym konkursie od 2004 roku nagradzane są projekty zrealizowane z wykorzystaniem ceramiki budowlanej – cegły ceramicznej i klinkierowej, dachówki. Przypominamy prace nagrodzone w dotychczasowych edycjach konkursu organizowanego przez firmę Wienerberger

Muzem Mapungubwe Interpretation Centre. Wienerberger Brick Award 2012
Muzem Mapungubwe Interpretation Centre. Wienerberger Brick Award 2012

Konkurs na najlepsze realizacje zbudowane z użyciem ceramiki budowlanej - Brick Award jest organizowany przez firmę Wienerberger,  producenta ceramiki budowlanej już od 2004 roku. Kolejne edycje odbywają się co dwa lata. We wszystkich edycjach międzynarodowego konkursu brały udział polskie realizacje, między innymi Andel’s Hotel Łódź (projekt: OP Architekten), Dom w Rybniku (projekt: jojko+nawrocki architekci) oraz Dogma House (projekt: Grzegorz Stiasny). W 2013 roku po raz pierwszy została zorganizowana polska edycja konkursu. Zwycięzców tegorocznego konkursu Wienerberger Brick Award Polska poznamy 18 kwietnia podczas gali finałowej. Najlepsze projekty będą reprezentować polską architekturę w międzynarodowym konkursie.

Pierwsza edycja Wienerberger Brick Award
W 2004 roku w konkursie zwyciężyła realizacja czeskiego architekta, Josefa Pleskota -  pasaż dla pieszych przebiegający przez wał w Fosie Jelenia pod Praskimi Hradczanami. Natomiast ściany i sklepienie tunelu zostały wyłożone zostały cegłą. Ceramika budowlana wykorzystaywana była w zgłaszanych na konkurs projektach na różne sposoby. Wiele spośród nagradzanych w kolejnych edycjach  projektów nawiązuje do długiej tradycji wykorzystywania tego rodzaju materiałów, odmiennej w róznych krajach i regionach. Stare pomysły są często przetwarzane i odświeżane przez architektów.

2006: barbakan na Węgrzech
W drugiej edycji Brick Award laureatami nagrody głównej zostali Ferenc Csagoly i Ferenc Keller. Węgierscy architekci zaprojektowali kompleks mieszkalno-biurowy wpisany w  historyczne zabudowania leżącego na południu kraju miasta Pecz. Obiekt nawiązuje formą i materiałem do miejskiego barbakanu z XV stulecia – zastosowano w nim nieregularny wątek surowej, czerwonej cegły w połączeniu z  drewnianymi elementami.

Peter Zumthor: muzeum sztuki w Kolonii
Główną nagrodę Wienerberger Brick Award 2008 zdobył projekt Petera Zumthora. W gmach zrealizowanego na miejscu dawnej siedziby arcybiskupstwa kolońskiego wpisane zostały fragmenty elewacji starszej budowli. Mury zbombardowanego przez aliantów budynku stały się lapidarium – kamienny portal i ostre łuki kontrastują z gładką powierzchnią ceglanej ściany. W budynku Kolumba Art Museum znajduje się obecnie kolekcja zbiory Muzeum Sztuki Archidiecezji Kolońskiej.

Parlament Księstwa Liechtenstein
W 2010 roku największe głosy jurorów Wienerberger Brick Award zdobył budynek Parlamentu Krajowego Księstwa Liechtenstein. Autor projektu, Hansjörg Göritz wpisał nowy gmach w zabytkową zabudowę starego miasta miasta, zachowując prostą, współczesną formę obiektu. Elewacja ma kolor ochry, a ściany i sufity wszystkich pomieszczeń pokrywają jednakowe cegły elewacyjne.

Muzeum Mapungubwe Interpretation Centre w RPA: ręcznie wyrabiane cegły
W 2012 roku główną nagrodę Wienerberger Brick Award otrzymała siedziba Muzeum Mapungubwe Interpretation Centre w RPA. Projekt obiektu przygotowali: Peter Rich, Michael Ramange i John Ochsendorf.  Muzeum prezentuje lokalne znaleziska archeologiczne, wskazując na długą i bogatą historię regionu. Ceramika budowlana zastosowana w tej realizacji daleka jest od standardowych rozwiązań wykorzystywanych w Europie. Forma obiektu nawiązuje do miejscowych tradycji budowlanych; Peter Rich  zamówił u lokalnych robotników cegły ręcznie wyrabiane z gliny, cementu i wody. Powstały z nich kopuły o paskowej elewacji i zróżnicowanej wielkości, połączone siatką ścieżek i mostków.

Cegła: materiał przyszłości? Architektura stoi dziś w obliczu wielu przewartościowań. Trzeba ograniczyć koszty rozumiane całościowo jako realizacja i eksploatacja budynków. Trzeba korzystać ze złóż, które się nie wyczerpią. Żaden ze znanych mi materiałów nie nadaje się do tego lepiej niż ceramika. Śląski architekt Marek Wawrzyniak, autor m.in. Rudego Domu, o nowych możliwościach tkwiących w jednym z najstarszych architektonicznych tworzyw.
Nowa siedziba Wienerberger w Centrum Praskim Koneser Warszawska pracownia The Design Group Konrada Krusiewicza zaprojektowała wnętrza nowej siedziby firmy Wienerberger na warszawskiej Pradze.
Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Hala sportowa Uniwersytetu Francisca de Vitorii w Madrycie Budynek mieści nie tylko akademickie centrum sportowe, ale też przestrzenie do nauki. To zróżnicowanie funkcji znalazło odzwierciedlenie w podziale bryły na dwa bloki oraz wykorzystaniu odmiennych materiałów na elewacjach.
De Spartaan – prefabrykowany akademik w Amsterdamie Budowa 16-kondygnacyjnego akademika w Amsterdamie zajęła zaledwie 12 miesięcy. Prefabrykowany obiekt liczący 361 mieszkań dla studentów zaprojektowało Studioninedots.
Ceramika architektoniczna dziś. Relacja z targów Cevisama 2017 Tegoroczne targi Cevisama w Walencji odbyły się pod hasłem Perfect future. Zgodnie z tematem producenci pokazali nadchodzące trendy i innowacje w branży ceramicznej. Swoje nowości zaprezentowało ponad 700 wystawców z blisko 40 krajów, a niekonwencjonalne pomysły na zastosowanie płytek ceramicznych studenci kilku renomowanych uczelni architektonicznych, w tym m.in. z Harvard University’s Graduate School of Design.