Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsze polskie budynki z betonu

Najlepsze polskie budynki z betonu

Rozstrzygnięto XX edycję konkursu „Polski Cement w Architekturze”, honorującego twórcze wykorzystanie technologii betonowej w budownictwie. Za najlepszy obiekt uznano Arkę Roberta Koniecznego w Brennej.

Arka Roberta Koniecznego
Fot. Olo Studio, dzięki uprzejmości pracowni KWK Promes

Konkurs "Polski Cement w Architekturze" jest organizowany od 1997 roku przez spółkę Polski Cement – obecnie Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie oraz uhonorowanie najlepszych realizacji wykonanych z użyciem żelbetu i ich twórców. W XX edycji konkursu, obejmującej obiekty wykonane i przekazane do użytku do końca 2015 roku, za najlepszy spośród 23 nadesłanych budynków uznano Arkę Roberta Koniecznego w Brennej ("A-m" nr 12/2015). Nagrodę przyznano za stworzenie budynku syntetycznego w formie i zastosowanych materiałach, dobrze wpisanego w naturalny krajobraz - dzięki umiejętnemu operowaniu pustką, zawartą w betonowej strukturze. Drugą nagrodę otrzymał Dom pod Opolem projektu DB2 Architekci za wykazanie, iż wysoką jakość można osiągnąć także przez nadanie budynkowi prostej formy i wykorzystanie powszechnie stosowanych materiałów.

Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego przyznano Muzeum Katyńskiemu w Warszawie projektu BBGK - Architekci. Doceniono przede wszystkim innowacyjne użycie barwionego w masie betonu. Uznano też, że nowe elementy z niego wykonane elegancko wpisują się w zabytkowy charakter ceglanych budowli fortecznych współtworząc emocjonalny nastrój wielowymiarowego architektoniczno – krajobrazowego dzieła jakie tam powstało.

Jury postanowiło przyznać także dwa równorzędne wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymał zespół mieszkalno-usługowy Kurkowa 14 & Dubois 41 we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa za nadanie budynkowi mieszkalnemu eleganckiego wyrazu przez użycie na fasadach prefabrykowanych elementów okładzin elewacyjnych. Drugie wyróżnienie otrzymało Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu projektu Fernando Menis Architects (arch. Fernando Menis, współpraca autorska: arch. Jacek Lenart, Studio A4) za rzeźbiarskie wykreowanie monumentalnego gmachu, nadającego nowy charakter strukturze miasta, zgodnie z aspiracjami jego mieszkańców.

Ponadto Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Architektów Polskich z okazji XX edycji konkursu, postanowiło przyznać nagrodę specjalną za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii żelbetowej, którą otrzymała wrocławska architektka Jadwiga Grabowska-Hawrylak.

Poza wymienionymi realizacjami, wśród dziesięciu finałowych obiektów znalazły się również Tarasy Zamkowe w Lublinie (autorzy: Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne), Centrum Biznesu w Opolu (autorzy: Port Józef Franczok, Marcin Kolanus) oraz Europejskie Centrum Edukacji Geoligicznej w Chęcinach (autorzy: WXCA).

Realizacje zgłoszone do konkursu oceniało jury w składzie:
arch. Grzegorz Stiasny, Wiceprezes SARP – przewodniczący sądu
Zbigniew Pilch, przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów Cementu
arch. Karolina Szkapiak, Prezes Oddziału SARP w Jeleniej Górze – przedstawiciel Rady Prezesów SARP
arch. Maciej Hawrylak, członek Kolegium Sędziów Konkursowych Oddziału SARP we Wrocławiu, powołany przez ZG SARP,
arch. Piotr Lewicki – Laureat ubiegłorocznej edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”

Tagi:
Czy beton może być eko? Beton i żelbet są materiałami, których wytwarzanie powoduje ogromne obciążenie dla środowiska. Przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych, odpowiadają za zużycie wody i deficytowego w wielu rejonach piasku. W tym odcinku naszego cyklu Technologie architektury przyszłości zastanawiamy się co zrobić, by beton mniej szkodził naszej planecie i jaką rolę mają tu do odegrania architekci.
W trosce o betonowe dziedzictwo XX wieku: podsumowanie projektu Innova Concrete Dobiegł końca trwający cztery lata międzynarodowy projekt badawczy Innova Concrete, którego celem było opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych z XX wieku. Wzięło w nim udział 29 instytucji z 11 krajów na całym świecie.
CARBS – Concrete Kinetics: projekt artystyczny Matter Design Concrete Kinetics (CARBS) to seria wydarzeń on-line przygotowanych przez studio Matter Design z Bostonu we współpracy z galerią AEDES i firmą CEMEX. W ramach projektu będzie można zobaczyć specjalnie opracowaną choreografię z wykorzystaniem megalitycznych elementów z betonu, każdy o wadze od 400 do 1800 kg.
Stone Garden / Bejrut Charakterystycznym elementem budynku jest rzemieślniczo wykończona fasada, na której zamontowano donice z typową dla Bejrutu roślinnością śródziemnomorską - pisze Radosław Stach.
Si to jedna z czterech kolekcji paneli z betonu architektonicznego firmy Conmere, które nasycono naturalnymi składnikami: glinem, krzemem, żelazem oraz wapniem. Możliwość łączenia czterech pierwiastków, sześciu wybarwień i 14 elementów pozwala na tworzenie autorskich kompozycji. Krzemowa kolekcja Si łączy zarówno wzory nieregularne jak i symetryczne.
Hala Stulecia we Wrocławiu wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy Hala Stulecia bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym InnovaConcrete, którego celem jest opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych. Obiekt został wytypowany jako przykład jednego z największych osiągnięć przedwojennego modernizmu.