Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum

i

Autor: Archiwum Architektury Nagrodzona wystawa Forensic Architecture, fot. Mark Blower/Forensic Architecture

Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum

2018-12-21 20:22

Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.

Tytułem Beazley Design of the Year 2018 nagrodzona została wystawa Counter Investigations zorganizowana przez Forensic Architecture w londyńskim Institute of Contemporary Arts. Forensic Architecture to niezależna agencja badawcza związana z Goldsmiths University London. Jej członkowie odkrywają pomyłki sądowe i międzynarodowe zbrodnie wojenne poprzez architektoniczną analizę obrazów – od oficjalnych wiadomości po zapisy z telefonów komórkowych czy ujęcia z satelity. Design to rozwiązywanie problemów i wybrany przez nas zwycięzca w jasny sposób wskazuje na ten fakt. Jasne jest również to, że design staje się coraz bardziej eklektycznym miksem dyscyplin, które schodzą się razem, by dać odpowiedź na najistotniejsze pytania i potrzeby. Biuro Forensic Architecture opiera się na analizie bardzo złożonego zestawu informacji wyjściowych składających się z nieprawdopodobnie wielkiej liczby danych. Era wielodyscyplinarnego designu naprawdę się rozpoczęła – uzasadniali swój wybór jurorzy, którzy nagrodzili Forensic Architecture również w kategorii Projekt Cyfrowy.

Czytaj też: Programy dla architektów. Przegląd najnowszych programów i aplikacji architektonicznych 2020 |

Przyznaną po raz jedenasty nagrodą Beazley Design of the Year wyróżniane są projekty promujące lub przynoszące zmianę, czyniące otoczenie dostępniejszym oraz poszerzające ramy dziedziny, jaką jest projektowanie albo szczególnie dobrze wskazujące problemy istotne w danym roku. Do 6 stycznia 2019 roku w Design Museum prezentowanych jest 87 nominowanych prac oraz zwycięzcy w sześciu kategoriach, w tym nagrodzone w kategorii Architektura Zeitz Museum of Contemporary Art Africa w Kapsztadzie autorstwa Thomasa Heatherwicka. Rozmowę z członkami biura Forensic Architecture, którą opublikowaliśmy w numerze 9/2018, można przeczytać tutaj. www.designmuseum.org