Architektura MuratorWydarzeniaNajlepszy wieżowiec roku 2020

Najlepszy wieżowiec roku 2020

International Highrise Award to prestiżowa międzynarodowa nagroda przyznawana co dwa lata innowacyjnym wieżowcom. W tym roku otrzymały ją mieszkalne wieże Norra Tornen w Sztokholmie autorstwa OMA.

Najlepszy wieżowiec roku 2020
Nagrodzone IHA 2020 Norra Tornen w Sztokholmie, proj. OMA, fot. Anders Bobert/serwis prasowy

Nagrodę IHA ustanowiły w 2004 roku miasto Frankfurt, Niemieckie Muzeum Architektury (DAM) i DekaBank. Otrzymują ją projektanci i inwestorzy najlepszych budynków, których wysokość przekracza 100 metrów. Norra Tornen przekonały jury swoją ponadczasową, ale pionierską architekturą. Nagrodzone budynki wyróżnia połączenie wysokiej jakości prefabrykowanych elementów betonowych oraz umiejętne ich ułożenie w formie  loggi. Co więcej, Norra Tornen sprawiają, że otaczająca miejska tkanka zyskuje na spójności. Jak stwierdziło jury, bliźniacze wieże są wyrazem społeczeństwa opierającego się na równości, stąd niosą nie tylko ideę szwedzkiej kultury, lecz także uniwersalne przesłanie.

Czytaj też: Wieżowce Norra Tornen w Sztokholmie |

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią architekt Reinier de Graaf, partner w OMA oraz Oscar Engelbert, przedstawiciel firmy dewelopera Oscar Properties nie mogli osobiście odwiedzić Frankfurtu, aby odebrać nagrodę. Czek na 50 tys. euro i statuetka stworzona przez artystę Thomasa Demanda zostały wręczone symbolicznie podczas transmisji rozstrzygnięcia konkursu on-line. Nagroda jest trochę nieoczekiwana, ponieważ nigdy nie uważałem Norra Tornen za budynki wysokie. Bardzo różnią się od konwencjonalnych drapaczy chmur. Nie są monumentalne, ale swojskie, a ich estetyka jest nieformalna. Jednocześnie uosabiają różnorodność, a nie powtarzalność. Cieszymy się, bo otrzymujemy coraz więcej zapytań z różnych krajów, które chciałyby realizować podobne projekty, a ta nagroda z pewnością pomoże jeszcze ulepszyć model zabudowy, jakim są Norra Tornen - skomentował werdykt jury Reinier de Graaf.

Czytaj też: Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie |

Do 21 lutego we frankfurckim muzeum DAM można oglądać wystawę pokazującą 31 nominowanych do nagrody wieżowców, w tym te, które znalazły się w ścisłym finale. Oprócz Norra Tornen są to: Omniturm we Frankfurcie nad Menem (proj. BIG), Eden w Singapurze (proj. Heatherwick Studio), The Stratford w Londynie (proj. Skidmore, Owings & Merrill) i Leeza SOHO w Pekinie (proj. Zaha Hadid Architects).

Więcej informacji: www.dam-online.de

Znamy zwycięzców polskiej edycji Wienerberger Brick Award 2023 Poznaliśmy wyniki polskiej odsłony konkursu Wienerberger Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Grand Prix dla Szkoły Podstawowej nr 400 w Warszawie autorstwa pracowni Bujnowski Architekci. W pozostałych kategoriach jurorzy przyznali cztery nagrody i aż jedenaście wyróżnień.
Nagroda im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy: nowa edycja Stowarzyszenie ŁADna Kępa ogłosiło drugą edycję konkursu o Nagrodę im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Tym razem oceniane będą realizacje z lat 2016-2022.
Trwa ogólnopolski konkurs na najlepszą prośrodowiskową pracę dyplomową Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza do udziału w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu dla absolwentek i absolwentów wydziałów architektury na najlepszy prośrodowiskowy projekt dyplomowy. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 kwietnia.
Make me! Trwa 16. edycja konkursu dla młodych designerek i designerów Make me! to jeden z najważniejszych konkursów dla projektantek i projektantów stawiających pierwsze kroki w zawodzie. Tegoroczne zgłoszenia oceni jury, w skład którego wchodzą m.in. Ingrid van der Wacht, Maja Ganszyniec, Joanna Krokosz i Tomek Rygalik.
David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.