Architektura MuratorWydarzeniaNiezwykłe dzieje fabryki

Niezwykłe dzieje fabryki

Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na kolejny, dwudziesty ósmy już Wieczór Historyczny. W czwartek 5 stycznia 2012 roku o godz. 18.00 po wystawie historycznej „Niezwykłe dzieje fabryki proszków do pieczywa Luba” prezentowanej w Urzędzie Miasta Luboń oprowadzać będzie pomysłodawca ekspozycji - Przemysław Maćkowiak

Prędko łatwo i smacznie gotować – jest to hasło, które powinno pociągać każdą gospodynię, czy to Panią domu, czy kucharkę. Wykonać to pozornie trudne zadanie dopomogą Jej w pierwszym rzędzie znakomite wyroby marki „Luba”. W taki sposób w połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku zachęcała do zakupów swoich produktów Lubońska Fabryka Drożdży S.A., będąca spadkobierczynią Fabryki Drożdży G. Sinnera zbudowanej w Luboniu w latach 1902-1904.

Gościem drugiej części spotkania, odbywającej w sali sesyjnej w siedzibie urzędu, będzie Przemysław Wojciechowski, architekt i działacz społeczny. Wygłosi on prelekcję „Wybrane zabytki Poznania na tle współczesnych działań konserwatorskich w Europie”. 

Przemysław Wojciechowski jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, gdzie jego opiekunem był profesor Jerzy Stankiewicz. Odbył staż naukowy na Uniwersytecie Humbolta w Berlinie. Pracował m.in. na Politechnice Poznańskiej oraz Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, w Pracowni Konserwacji Zabytków oraz Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

Jest członkiem zarządu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Fundacji Ochrona Zabytków Wielkopolski, poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu, a także członkiem zwyczajnym m.in. Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy oraz Izby Architektów. Jego zainteresowania skupiają się nie tylko na fortyfikacjach, ale również szeroko pojętych militariach oraz problematyce ochrony zabytków i rozwoju przestrzennego Poznania.

Wsparcia przy organizacji imprezy udzielił Urząd Miasta Luboń.