Galeria Sztuki Starożytnej

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Źródło: Nizio Design International

Nizio Design International zaprojektuje Galerię Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie

2015-04-29 15:21

Pracownia architektoniczna Nizio Design International zajęła pierwsze miejsce w konkursie na projekt Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Propozycja pracowni, która odpowiadała m.in. za realizację Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, opiera się na kontraście światła i ciemności. Ukazuje rolę cywilizacji starożytnych w rozwoju kultury i sztuki europejskiej przez pryzmat eksponatów ze zbiorów Muzeum Narodowego.

Nowa Galeria Sztuki Starożytnej powstanie w przestrzeni gmachu warszawskiego Muzeum Narodowego, zaprojektowanego w latach 20. ubiegłego wieku przez architekta Tadeusza Tołwińskiego. Przygotowując koncepcję zagospodarowania muzealnych przestrzeni projektanci inspirowali się sztuką i architekturą starożytną, nie zapominając jednak o modernistycznym charakterze zastanej architektury. We wnętrzach wykorzystali między innymi oryginalny rytm okien oraz położenie budynku względem stron świata. Tym samym sale wschodnie pozostały jasne i nasłonecznione, a zachodnie ciemne. Koncepcja Nizio Design International oparta została więc na kontraście światła i ciemności, a projektanci zyskali możliwość pokazania treści symbolicznych (np. wędrówki słońca po niebie, granicy między światem żywych i umarłych). Galeria Sztuki Starożytnej podzielona jest na dziewięć odrębnych przestrzeni prezentujących zagadnienia kultury i sztuki starożytnej oraz antycznych cywilizacji.

- Narracja ma za zadanie zanurzyć widza w przedstawionej treści. W projekcie odwołujemy się do indywidualnych i charakterystycznych cech architektury, topografii i sztuki prezentowanych cywilizacji. Świadomie czynimy to w sposób abstrakcyjny i syntetyczny. W pracy nad projektem najistotniejsza była dla nas komunikatywność, piękno oraz funkcjonalność przestrzeni – mówi Mirosław Nizio, architekt i założyciel studia Nizio Design International.

Koncepcja Galerii Sztuki Starożytnej opiera się na budowaniu scenografii w oparciu o oryginalne eksponaty. Scenograficzne akcenty zaprojektowane dla każdej przestrzeni zostaną ściśle dopasowane do stylistyki panującej w danym obszarze kulturowym. Projektanci nie tworzą kopii antycznych przedmiotów i nie naśladują wnętrz z epoki. Skupiają się na minimalizmie. Zaproponowana scenografia ma służyć wydobywaniu piękna i ponadczasowej wartości prezentowanych dzieł.

-Podstawowym założeniem Galerii Sztuki Starożytnej jest uporządkowanie zabytków wedle antycznych cywilizacji – Egipt, Bliski Wschód, Grecja, Rzym – w kolejności chronologicznej, przy jednoczesnym przedstawieniu wzajemnych więzi poszczególnych cywilizacji oraz ich wpływu na czasy nowożytne. Kuratorom zależy na zainteresowaniu tą częścią muzeum zarówno młodzieży szkolnej, jak i widzów dorosłych dzięki umiejętnemu doborowi zabytków i sposobowi ich prezentacji. Galerię Sztuki Starożytnej chcielibyśmy udostępnić publiczności po gruntownym remoncie w zupełnie nowej aranżacji jesienią 2016 roku – mówi Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.