Architektura MuratorWydarzeniaNotatki z przestrzeni

Notatki z przestrzeni

Wystawa Jerzy Jarnuszkiewicz. Notatki z przestrzeni prezentuje prace wybitnego polskiego rzeźbiarza, którego twórczość pozostaje wciąż mało znana.

Notatki z przestrzeni
Jerzy Jarnuszkiewicz, Kompozycja Drogowskazowa, I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, 1965; Fot. Archiwum rodziny artysty

Jerzy Jarnuszkiewicz to autor słynnego Małego Powstańca na Starym Mieście w Warszawie, Hutnika – jednego z najlepszych monumentalnych posągów na stołecznym MDM-ie, ale także Rytmów II pokazywanych w 1967 roku w ramach międzynarodowego przeglądu w nowojorskim Guggenheim Museum. Celem wystawy jest nie tylko przypomnienie dokonań wybitnego rzeźbiarza, ale również ukazanie wszechstronności i skali jego talentu oraz roli w kształtowaniu nowoczesnej tradycji artystycznej w Polsce. Kuratorem ekspozycji w Zachęcie jest Waldemar Baraniewski.

DO 17 KWIETNIA
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
www.zacheta.art.pl

Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie W ramach rewitalizacji historycznego placu Wolności w samym centrum Kutna zbudowano kubaturowy parking na 132 samochody. Takie było życzenie mieszkańców – argumentują władze miasta.
Miasta dla ludzi – najnowsze trendy w projektowaniu przestrzeni miejskich Choć zmiany, jakim podlegają w ostatnich latach miasta europejskie mogą sprawiać wrażenie ograniczeń, wszystkie one mają jeden wspólny cel – poprawę jakości przestrzeni, a przez to podniesienie komfortu naszego życia – o trendach w projektowaniu przestrzeni miejskiej mówią eksperci z Gehl Architects, Urban Land Institute i Colliers International.
Miasta i metropolie. Trwa nabór na podyplomowe studia miejskie Do 28 września trwa dodatkowy nabór na studia podyplomowe „Miasta i metropolie” organizowane przez Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. Ich celem jest zrozumienie i poprawa jakości życia w mieście.
Miasto na plus. Polskie "miasto szczęśliwe" Kim są ludzie, którzy stoją za działaniami na rzecz poprawy miejskiej przestrzeni w Polsce? Dziś w Krakowie dyskusja wokół premiery książki.
Place Warszawy Trzyletni projekt badawczy Fundacji Puszka i Fundacji Bęc Zmiana, wspierany przez Urząd m.st. Warszawy, to wszechstronne opracowanie warszawskich placów - ich kondycji, historii i paradoksów, które świadczą o charakterze ich rozwoju.
NARRACJE 2017 NARRACJE to odbywający się od 2009 roku gdański festiwal, którego kuratorzy eksplorują miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje pozwalają na nowo odkryć różne miejsca w tym mieście. Na propozycje projektów do realizacji w ramach wydarzenia organizatorzy czekają do 15 września.