Architektura MuratorWydarzeniaNowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę

Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.

Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę
Osiedle KTBS przy ul. Kosmicznej w Katowicach, proj. K3Xmore

Katowickie TBS dysponuje już prawomocnym pozwoleniem na budowę osiedla w Giszowcu i właśnie przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na jego realizację. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, inwestycja powinna zakończyć się w trzecim kwartale 2025 roku. Projekt zespołu planowanego na ponad 1,5-hektarowej działce przy ulicy Kosmicznej w dzielnicy Giszowiec został wyłoniony w konkursie architektonicznym z 2021 roku. Główną nagrodę zdobyły młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.

Czytaj też: Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach: wyniki |

Autorki teren planowanego założenia podzieliły na trzy części. Północną przeznaczyły na komunikację, w środkowej rozmieściły siedem trzy- i czterokondygnacyjnych budynków, a w południowej przewidziały zieloną przestrzeń rekreacyjną z niewielkim zbiornikiem retencyjnym. Wszystkie strefy osiedla zostały połączone systemem ścieżek o tartanowej nawierzchni. To bardzo przemyślany i wyważony projekt. Ma nie tylko ciekawą architekturę, ale i przestrzeń wokół, zaprojektowaną z myślą o człowieku, faunie i florze – ocenia śląski architekt Przemo Łukasik z pracowni medusa group.

Jako wykończenie elewacji architektki zaproponowały blachę trapezową w kolorze zielonym i jasnoszarym, zamontowaną w trzech różnych kierunkach. Wybór materiału tłumaczą jego uniwersalnością. Tak jak kiedyś cegła, stanowiąca budulec starych osiedli robotniczych na Giszowcu czy Nikiszowcu, była popularna i łatwo dostępna, tak dzisiaj prefabrykowany system modułów z wełny mineralnej i blachy trapezowej jest łatwo dostępny, produkowany lokalnie i stosunkowo ekonomiczny – piszą w założeniach autorskich.

Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę
Osiedle KTBS przy ul. Kosmicznej w Katowicach, proj. K3Xmore

W budynkach znajdzie się 110 różnej wielkości mieszkań, od jedno- do czteropokojowych. Na jeden lokal będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych.

Czytaj też: Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną |

Zgodnie z założeniami konkursu, osiedle ma być unikalnym w skali Polski niskoenergetycznym zespołem mieszkaniowym, charakteryzującym się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych. Koncepcja zakłada m.in. realizację ogrodów deszczowych, wykorzystanie przyjaznych środowisku materiałów, fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania. Zrezygnowano też z przyłączenia osiedla do sieci ciepłowniczej na rzecz zastosowania głębinowych i powietrznych pomp ciepła. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będzie zabiegać o uzyskanie dla tej realizacji certyfikatu Zielony Dom, pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe, a opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Cieszę, że Katowickie TBS angażuje się w projekt innowacyjny i wyznaczający nowe trendy w miejskim budownictwie mieszkaniowym. Jestem przekonany, że osiedle przy ul. Kosmicznej bardzo dobrze wpisze się w krajobraz Giszowca
– podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa.

Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę
Osiedle KTBS przy ul. Kosmicznej w Katowicach, proj. K3Xmore
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Osiedle społeczne we Włocławku: wyniki konkursu SARP W ramach gminnego programu rewitalizacji władze Włocławka planują przeznaczyć jeden z kwartałów w śródmieściu na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego. Projekt nowego zespołu wyłoniły w konkursie zorganizowanym we współpracy z SARP.
Autor: Piotr Prus
Ekonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi Oddano do użytku pierwszy z czterech szeregowców nowego osiedla w Stęszewie pod Poznaniem. Budynek w tak zwanym standardzie deweloperskim plus zaprojektował zespół Miłych Młodych Ludzi.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny Przy alei Lotników na warszawskim Mokotowie powstanie nowy apartamentowiec. Kameralny obiekt o uskokowej bryle na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowało biuro 4am Architekci.
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.
Osiedle Vola w Warszawie U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.
Z archiwum „Architektury”: osiedla warszawskie W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Osiedla warszawskie”, która ukazała się w „Architekturze” nr 4/1976 i zawierała omówienie realizacji w kliku stołecznych dzielnicach, m.in. na Bródnie, Stegnach, Służewiu, Chomiczówce, Targówku, Gocławiu. O współczesny komentarz do tego materiału poprosiliśmy Janusza Korzenia.