Architektura MuratorWydarzeniaNowy europejski bauhaus na rzecz odbudowy Ukrainy

Nowy europejski bauhaus na rzecz odbudowy Ukrainy

Komisja Europejska uruchamia program, który ma pomóc Ukrainie w odbudowie z wojennych zniszczeń. W ramach inicjatywy zaplanowano cykl seminariów internetowych, w trakcie których omawiane będą potrzeby ukraińskich gmin.

Nowy europejski bauhaus na rzecz odbudowy Ukrainy
Zniszczone centrum Charkowa; fot. urząd miasta Charkowa

Odbudujemy Ukrainę. Jest to nasz obowiązek – mówi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Odbudowa powinna przebiegać w duchu nowego europejskiego bauhausu. Ukraińscy urbaniści, architekci i inżynierowie utożsamiają się z tą koncepcją. Chcemy, aby zniszczenia wojenne stały się szansą na zapewnienie Ukrainie pięknej i zdrowej przyszłości – dodaje. Nowy program Komisji Europejskiej został opracowany w wyniku spotkań jej przedstawicieli z rządem Ukrainy. Za realizację odpowiadać będą ukraińscy partnerzy – Ro3kvit i ReThink, a także Porozumienie Burmistrzów Wschodu i Rada Architektów Europy.

W kwietniu rozpocznie się seria seminariów internetowych, w trakcie których omawiane będą potrzeby ukraińskich gmin. Spotkania dotyczyć mają różnych aspektów odbudowy, w tym możliwych modeli współpracy między poszczególnymi podmiotami, zapewnienia inkluzywności całego procesu i uwzględnienia w nim zasad zrównoważonego rozwoju. Osobnym zagadnieniem będzie problem niedostępności mieszkań i ogólny stan oferty mieszkaniowej w Ukrainie. Na zakończenie cyklu Komisja oraz jej ukraińscy partnerzy opracują dalsze działania wspierające odbudowę.

Naszym wspólnym celem jest „lepsza odbudowa”. Musi być ona ekologiczna i energooszczędna. Musi też uwzględniać gospodarkę odpadami i gospodarkę wodną. Mamy nadzieję, że uda nam się zwiększyć współpracę między ukraińskimi a unijnymi architektami, aby zmiany zaczęły być dostrzegalne – podkeśla Virginijus Sinkevičius, komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa. Więcej informacji na stronie: academy.europa.eu.

 

Osiedla modułowe mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy. Raport Instytutu Rozwoju Miast i Regionów Osiedla modułowe w średniej wielkości miastach to jedno z rozwiązań dla uchodźców. Radykalnie skracają proces realizacji, a same moduły można poddawać recyklingowi i łatwo przekształcać do konkretnych potrzeb – mówią eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Właśnie ukazał się raport „Kwestia mieszkaniowa a kryzys uchodźczy. Wspólne wyzwania i rozwiązania dla równoważenia sektora mieszkalnictwa w Polsce”.
Miliony euro na finansowanie Nowego Europejskiego Bauhausu Na finansowanie projektów w ramach Nowego Europejskiego Bauhausu Komisja Europejska przeznaczy 85 mln euro z różnych programów unijnych. Powstanie też laboratorium Nowego Europejskiego Bauhausu: ośrodek analityczno-projektowy, którego zadaniem będzie tworzenie prototypów i testowanie innowacyjnych rozwiązań dla różnych sektorów gospodarki, w tym budownictwa i architektury.
Tagi:
Autor: (Red.)
Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów! Poznaliśmy finalistów konursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Wśród 60 najlepszych projektów znalazły się dwa z Polski!
Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła powołanie nowego ogólnoeuropejskiego ruchu wzorowanego na słynnej szkole z Dessau, który pomoże Unii walczyć z kryzysem klimatycznym. Stworzymy nowy europejski Bauhaus – przestrzeń współpracy architektów, artystów, studentów i inżynierów – mówiła podczas swojego pierwszego orędzia o stanie Unii Europejskiej.
Duch Bauhausu na rynku w Oliwie W cyklu Miastoprojekcje „Spotkania Filmowe z Miastem” 5 września na rynku w Gdańsku Oliwie odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Duch Bauhausu” (2018), a w Ratuszu Kultury udostępniona zostanie wystawa poświęcona słynnej szkole z Dessau.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek Z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP rozpoczyna nowy cykl spotkań pt. Bauhaus w Gorzowie. Na początek – wykład Aleksandry Kędziorek, historyczka sztuki, stypendystki programu Bauhaus Lab.