OBEL AWARD po raz pierwszy

i

Autor: Archiwum Architektury Art Biotop Water Garden w Tochigi, Japonia, 2013-2018, proj. junya.ishigami + associates, OBEL AWARD 2020, fot. Nikissimo Inc/serwis prasowy

OBEL AWARD po raz pierwszy

2020-07-01 16:55

Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.

OBEL AWARD 2020

OBEL AWARD przyznawana będzie corocznie przez kopenhaską Fundację Henrika Frode Obela - duńskiego biznesmena, który zdecydował się przeznaczyć swój majątek na wspieranie architektury, sztuki i kultury. Dotowaną kwotą 100 tys. euro nagrodą honorowane są nowatorskie rozwiązania architektoniczne służące publicznemu dobru i wnoszące pozytywne zmiany w życie ludzi. OBEL AWARD ma stanowić zachętę dla architektów na całym świecie do rozważenia swoich zobowiązań wobec dobra wspólnego. Ma również na celu zwiększenie świadomości ogółu społeczeństwa dotyczącej transformacyjnej i społecznej wartości architektury. Niektóre dzieła dają obietnicę transformacji. Są to prace, które testują granice architektury i przekraczają swój czas. OBEL AWARD została stworzona w celu zidentyfikowania i nagrodzenia tych przełomowych projektów za ich zdolność inspirowania współczesnych i przyszłych pokoleń - piszą twórcy wyróżnienia.

Czytaj też: Największe miasto świata: fakty i liczby |

OBEL AWARD dla Japończyka

Nagrodzony OBEL AWARD ogród botaniczny Art Biotop Water Garden powstał u podnóża góry Nasu w Tochigi, na północ od Tokio i stanowi przedłużenie istniejącego Art Biotop Nasu, będącego rodzajem kurortu, który oferuje m.in. kursy ceramiki czy szklarstwa. Wcześniej teren ogrodu był polem ryżowym, a jeszcze wcześniej lasem porośniętym mchem. Pozostały tu też takie ślady historii, jak śluza wodna. Z powodu budowy nowego hotelu pobliski las miał zostać wycięty. Ishigami zaproponował więc „przeniesienie” go na sąsiednią łąkę. Dzięki temu stała się ona obszarem, gdzie nakładają się na siebie wszystkie warstwy przeszłości miejsca. Woda jest zasysana z istniejącej śluzy i wypełnia stawy połączone z istniejącym systemem nawadniającym, z wodą przepływającą nieustannie, w różnym tempie. Zbiorniki wodne i drzewa, pomiędzy którymi ułożony został mech, rozpościerają się na całym terenie z niewielką gęstością, jaka nigdy nie wystąpiłaby w przyrodzie. W tym nowym omszałym lesie niezliczonych drzew i nieskończonych stawów pojawia się nowa, nigdy wcześniej nie widziana przyroda. Ogród jest zarazem sztucznym krajobrazem, starannie wymodelowanym i zależnym od technologicznych artefaktów, oraz niezaprzeczalnie naturalnym i żywym organizmem, który rośnie i zmienia się dzięki własnej dynamice. Art Biotop Water Garden wyznacza granice między architekturą, architekturą krajobrazu, sztuką i ekologią. Pokazuje, w jaki sposób możemy wchodzić w interakcje i odcisnąć swój ślad na naturze bez jej niszczenia. W tym sensie ogród stanowi przełomowy wkład w dziedzinę architektury - napisali jurorzy OBEL AWARD.

KIm jest laureat OBEL AWARD 2020

Urodzony w 1974 roku Junya Ishigami należy do średniego pokolenia japońskich architektów. Wykształcony na Tokyo University of the Arts, rozpoczął karierę w biurze SANAA, a w 2004 roku założył własną pracownię junya.ishigami + associates. Chcę swobodnie myśleć o architekturze, rozszerzyć moje spojrzenie na nią tak szeroko, jak to możliwe. Być może moglibyśmy odłożyć na bok powszechne praktyki, kategorie i style, i rozważyć ją od nowa, budując tak jakby wszystkie te koncepcje nie istniały - deklaruje japoński architekt. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 22 października 2019 roku w Aalborgu w Danii - miejscu narodzin założyciela fundacji Henrika Frode Obela. Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji OBEL AWARD będzie miało miejsce 21 października. O nagrodę nie można się ubiegać, bo proces nominacji ma charakter zamknięty. Kandydatów zgłaszają niezależni eksperci z wielu różnych dziedzin, w tym architektury.

Zobacz FILM