Architektura MuratorWydarzeniaOBEL AWARD po raz pierwszy

OBEL AWARD po raz pierwszy

Pierwszym laureatem nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.

OBEL AWARD po raz pierwszy
Art Biotop Water Garden w Tochigi, Japonia, 2013-2018, proj. junya.ishigami + associates, OBEL AWARD 2020, fot. Nikissimo Inc/serwis prasowy

OBEL AWARD 2020

OBEL AWARD przyznawana będzie corocznie przez kopenhaską Fundację Henrika Frode Obela - duńskiego biznesmena, który zdecydował się przeznaczyć swój majątek na wspieranie architektury, sztuki i kultury. Dotowaną kwotą 100 tys. euro nagrodą honorowane są nowatorskie rozwiązania architektoniczne służące publicznemu dobru i wnoszące pozytywne zmiany w życie ludzi. OBEL AWARD ma stanowić zachętę dla architektów na całym świecie do rozważenia swoich zobowiązań wobec dobra wspólnego. Ma również na celu zwiększenie świadomości ogółu społeczeństwa dotyczącej transformacyjnej i społecznej wartości architektury. Niektóre dzieła dają obietnicę transformacji. Są to prace, które testują granice architektury i przekraczają swój czas. OBEL AWARD została stworzona w celu zidentyfikowania i nagrodzenia tych przełomowych projektów za ich zdolność inspirowania współczesnych i przyszłych pokoleń - piszą twórcy wyróżnienia.

OBEL AWARD dla Japończyka

Nagrodzony OBEL AWARD ogród botaniczny Art Biotop Water Garden powstał u podnóża góry Nasu w Tochigi, na północ od Tokio i stanowi przedłużenie istniejącego Art Biotop Nasu, będącego rodzajem kurortu, który oferuje m.in. kursy ceramiki czy szklarstwa. Wcześniej teren ogrodu był polem ryżowym, a jeszcze wcześniej lasem porośniętym mchem. Pozostały tu też takie ślady historii, jak śluza wodna. Z powodu budowy nowego hotelu pobliski las miał zostać wycięty. Ishigami zaproponował więc „przeniesienie” go na sąsiednią łąkę. Dzięki temu stała się ona obszarem, gdzie nakładają się na siebie wszystkie warstwy przeszłości miejsca. Woda jest zasysana z istniejącej śluzy i wypełnia stawy połączone z istniejącym systemem nawadniającym, z wodą przepływającą nieustannie, w różnym tempie. Zbiorniki wodne i drzewa, pomiędzy którymi ułożony został mech, rozpościerają się na całym terenie z niewielką gęstością, jaka nigdy nie wystąpiłaby w przyrodzie. W tym nowym omszałym lesie niezliczonych drzew i nieskończonych stawów pojawia się nowa, nigdy wcześniej nie widziana przyroda. Ogród jest zarazem sztucznym krajobrazem, starannie wymodelowanym i zależnym od technologicznych artefaktów, oraz niezaprzeczalnie naturalnym i żywym organizmem, który rośnie i zmienia się dzięki własnej dynamice. Art Biotop Water Garden wyznacza granice między architekturą, architekturą krajobrazu, sztuką i ekologią. Pokazuje, w jaki sposób możemy wchodzić w interakcje i odcisnąć swój ślad na naturze bez jej niszczenia. W tym sensie ogród stanowi przełomowy wkład w dziedzinę architektury - napisali jurorzy OBEL AWARD.

KIm jest laureat OBEL AWARD 2020

Urodzony w 1974 roku Junya Ishigami należy do średniego pokolenia japońskich architektów. Wykształcony na Tokyo University of the Arts, rozpoczął karierę w biurze SANAA, a w 2004 roku założył własną pracownię junya.ishigami + associates. Chcę swobodnie myśleć o architekturze, rozszerzyć moje spojrzenie na nią tak szeroko, jak to możliwe. Być może moglibyśmy odłożyć na bok powszechne praktyki, kategorie i style, i rozważyć ją od nowa, budując tak jakby wszystkie te koncepcje nie istniały - deklaruje japoński architekt. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 22 października 2019 roku w Aalborgu w Danii - miejscu narodzin założyciela fundacji Henrika Frode Obela. Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji OBEL AWARD będzie miało miejsce 21 października. O nagrodę nie można się ubiegać, bo proces nominacji ma charakter zamknięty. Kandydatów zgłaszają niezależni eksperci z wielu różnych dziedzin, w tym architektury.

Zobacz FILM

Landscape Architecture as a common ground: najpiękniejsze projekty krajobrazowe w Europie W Krakowie można oglądać wystawę „Landscape Architecture as a Common Ground” prezentującą 61 najpiękniejszych projektów krajobrazowych zrealizowanych w Europie w ciągu ostatnich lat. Już 9 października po ekspozycji oprowadzi jej kuratorka, Urszula Forczek-Brataniec, sekretarz generalna IFLA Europe.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Od 20 stycznia prezentowana będzie w specjalnym pawilonie przed Wola Parkiem.
Park na Podzamczu w Łęcznej Kiedyś kupiecka, dziś górnicza — gmina Łęczna odkrywa ruiny zapomnianej historii miasta. Dzięki środkom unijnym zrewaloryzowano ogród dawnego zespołu parkowo-pałacowego oraz zabezpieczono pozostałości zabudowań folwarcznych. O realizacji piszą Piotr Hardecki, Hubert Trammer i Tomasz Michalak, a o historii Podzamcza Tomasz Żylski.
Skwer Gwary Warszawskiej – nowe centrum aktywności lokalnej w stolicy Zaniedbany skwer na warszawskiej Woli zmieni się w miejsce sąsiedzkich spotkań ze strefą rekreacji dla seniorów oraz kinem letnim. Koncepcja powstała dzięki współpracy miejskich ogrodników z Zarządu Zieleni, socjologów Fundacji Na Miejscu oraz projektantów z Pracowni Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak.
Nowy warszawski park. Rozstrzygnięcie konkursu Zwycięski projekt parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie wykonało krakowskie biuro eM4. Nowe miejsce rekreacji warszawiaków będzie miało ekologiczny, naturalny charakter - bujną roślinność oraz małą architekturę z naturalnych materiałów.
Instrumenty dla miasta – Niemcy vs Polska – rozmowa z Joergiem Th. Coqui Projektów architektonicznych nie zlecamy architektom krajobrazu, a więc może czas, żeby projekty terenów zieleni przestali wykonywać architekci. Byłoby to na pewno z korzyścią dla przestrzeni – z Joergiem Th. Coqui, architektem krajobrazu, partnerem w warszawsko-berlińskim biurze Coqui Malachowska Coqui, rozmawia Agata Twardoch.