Architektura MuratorWydarzeniaOcean w transformacji

Ocean w transformacji

Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.

Ocean w transformacji
Wschodnie wybrzeże Grenlandii, opracowanie: Territorial Agency według danych ESA Sentinel, (c) Territorial Agency

Territorial Agency: Oceans in Transformation to wspóle przedsięwzięcie fundacji TBA21–Academy i architektów ze studia Territorial Agency prowadzonego przez Johna Palmesino i Ann-Sofi Rönnskog. Kuratorką projektu, mającego obecnie formę cyfrowej platformy, gromadzącej różnego typu materiały tekstowe i audiowizualne oraz dającej miejsce organizowanym na żywo debatom i działaniom typu performance, jest Daniela Zyman. Cały program zamknąć ma wystawa w Wenecji, w przestrzeni, którą nazwano Ocean Space - w dawnym kościele św. Wawrzyńca. Jej otwarcie zaplanowano na 27 sierpnia tego roku, ale już teraz na fasadzie budynku można zobaczyć świetlną linię pokazującą, jaki prawdopodobnie będzie poziom wody w tym miejscu pod koniec XXI wieku. Twórcy projektu, badając negatywne oddziaływanie człowieka na ekosystemy mórz, oceanów i rzek, poszukują alternatywnych sposobów mówienia i wizualizowania problemów, które je dotykają, aby przekształcać nasze wspólne myślenie o tych kwestiach.

www.ocean-archive.org

www.tba21.org/#item--oit--2042

Nie tylko PUM – jak mierzyć jakość współczesnych osiedli. Konkurs Przestrzeń, użytkownicy i mieszkańcy wobec pumizmu, czyli ile PUMu w PUMie. Do 9 października można zgłaszać badawcze prace dyplomowe poświęcone szeroko rozumianej problematyce mieszkalnictwa