Architektura MuratorWydarzeniaOd idei do obiektu - od obiektu do produktu

Od idei do obiektu - od obiektu do produktu

Istotą międzykulturowej współpracy był „dizajn społecznie odpowiedzialny”, w którym projektant przez swoje świadome działanie może wpływać na rozwiązywanie problemów społecznych. Prototypy przedmiotów można oglądać na wystawie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

PROJEKT MIĘDZYNARODOWY, SPOŁECZNY, RYNKOWY

Z inicjatywy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Wzornictwa), izraelskiej Politechniki w Holon oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, w kwietniu 2009 roku, w Dłużewie (ośrodek ASP) odbyły się warsztaty dizajnu Od idei do obiektu - od obiektu do produktu.
W przedsięwzięciu prowadzonym przez prof. Michała Stefanowskiego z ASP oraz prof. Gada Charnego z Instytutu Techniki w Holon brali udział studenci obu uczelni. Głównym zadaniem było opracowanie projektów przedmiotów do wdrożenia przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” w Cieszynie, zajmującą się między innymi aktywizacją osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Studenci brali udział w całym procesie projektowym, od powstania jego koncepcji do stworzenia gotowego produktu. W swojej pracy kierowali się możliwościami technologicznymi warsztatów Fundacji.

W wyniku tej współpracy powstało 10 atrakcyjnych i wyjątkowych przedmiotów, z których Fundacja wybrała kilka do seryjnej produkcji. Projektanci wzięli odpowiedzialność nie tylko za wizualną stronę przedmiotu, ale również za wykreowanie marki produktu, stworzenie koncepcji elementów wsparcia sprzedaży umożliwiających jego skuteczne funkcjonowanie na rynku.

Istotą tej międzynarodowej i międzykulturowej współpracy był „dizajn społecznie odpowiedzialny”, w którym projektant przez swoje świadome działanie może wpływać na rozwiązywanie problemów społecznych. Działanie nastawione nie tylko na tworzenie pięknych przedmiotów i generowanie dochodów z ich sprzedaży, ale przede wszystkim na pomoc człowiekowi.

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” w ramach swojej struktury prowadzi przedsiębiorstwo społeczne Centrum Edukacji Socjalnej (CES), które realizuje projekty ukierunkowane na aktywizację osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez pracę i edukację. Działania te mają wzmocnić poczucie własnej wartości i zwiększyć przedsiębiorczość wśród podopiecznych Fundacji. Praca w zakładzie produkcyjnym CES wspiera skuteczny powrót do społeczeństwa osób zagrożonych marginalizacją.

Warto pamiętać, że kupując zaprojektowane przez młodych projektantów wysokiej jakości produkty wytworzone przez CES będziemy dawać pracę - element niezbędny w skutecznym powrocie beneficjentów CES do korzystania z pełni życia społecznego. Prototypy zaprojektowanych przedmiotów można oglądać aktualnie na wystawie w Galerii Politechniki w Holon, w Izraelu (w dniach 16.12.2009-06.01.2010), po której zakończeniu zostaną pokazane w dniach 29.01-19.02.2010 w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, a następnie w galerii Salon Akademii w Warszawie w dniach 24.02-15.03.2010. Planowana jest również prezentacja wystawy w innych krajach europejskich.

www.idea-object-product.com

OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.
Eames: architekt i malarka. Pokaz filmu o ikonach amerykańskiego designu Dokument opowiada o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów – jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku. Film przedstawia ich życie prywatne oraz najważniejsze osiągnięcia na tle rozwoju modernizmu i początków ery komputerowej.