fotka z /zdjecia/swinka2.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Od idei do obiektu - od obiektu do produktu

2010-02-10 1:00

Istotą międzykulturowej współpracy był „dizajn społecznie odpowiedzialny”, w którym projektant przez swoje świadome działanie może wpływać na rozwiązywanie problemów społecznych. Prototypy przedmiotów można oglądać na wystawie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

PROJEKT MIĘDZYNARODOWY, SPOŁECZNY, RYNKOWY

Z inicjatywy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Wzornictwa), izraelskiej Politechniki w Holon oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, w kwietniu 2009 roku, w Dłużewie (ośrodek ASP) odbyły się warsztaty dizajnu Od idei do obiektu - od obiektu do produktu.W przedsięwzięciu prowadzonym przez prof. Michała Stefanowskiego z ASP oraz prof. Gada Charnego z Instytutu Techniki w Holon brali udział studenci obu uczelni. Głównym zadaniem było opracowanie projektów przedmiotów do wdrożenia przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” w Cieszynie, zajmującą się między innymi aktywizacją osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Studenci brali udział w całym procesie projektowym, od powstania jego koncepcji do stworzenia gotowego produktu. W swojej pracy kierowali się możliwościami technologicznymi warsztatów Fundacji.

W wyniku tej współpracy powstało 10 atrakcyjnych i wyjątkowych przedmiotów, z których Fundacja wybrała kilka do seryjnej produkcji. Projektanci wzięli odpowiedzialność nie tylko za wizualną stronę przedmiotu, ale również za wykreowanie marki produktu, stworzenie koncepcji elementów wsparcia sprzedaży umożliwiających jego skuteczne funkcjonowanie na rynku.

Istotą tej międzynarodowej i międzykulturowej współpracy był „dizajn społecznie odpowiedzialny”, w którym projektant przez swoje świadome działanie może wpływać na rozwiązywanie problemów społecznych. Działanie nastawione nie tylko na tworzenie pięknych przedmiotów i generowanie dochodów z ich sprzedaży, ale przede wszystkim na pomoc człowiekowi.

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” w ramach swojej struktury prowadzi przedsiębiorstwo społeczne Centrum Edukacji Socjalnej (CES), które realizuje projekty ukierunkowane na aktywizację osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez pracę i edukację. Działania te mają wzmocnić poczucie własnej wartości i zwiększyć przedsiębiorczość wśród podopiecznych Fundacji. Praca w zakładzie produkcyjnym CES wspiera skuteczny powrót do społeczeństwa osób zagrożonych marginalizacją.

Warto pamiętać, że kupując zaprojektowane przez młodych projektantów wysokiej jakości produkty wytworzone przez CES będziemy dawać pracę - element niezbędny w skutecznym powrocie beneficjentów CES do korzystania z pełni życia społecznego. Prototypy zaprojektowanych przedmiotów można oglądać aktualnie na wystawie w Galerii Politechniki w Holon, w Izraelu (w dniach 16.12.2009-06.01.2010), po której zakończeniu zostaną pokazane w dniach 29.01-19.02.2010 w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, a następnie w galerii Salon Akademii w Warszawie w dniach 24.02-15.03.2010. Planowana jest również prezentacja wystawy w innych krajach europejskich.

www.idea-object-product.com