Górnośląskie mozaiki

Ogłosili zbiórkę porcelany, potem ułożyli z niej mozaikę - właśnie ją odsłonięto. "To opowieść o Tarnowskich Górach"

Na Tarnogórskim Centrum Kultury odsłonięto nową mozaikę. Wcześniej zorganizowano zbiórkę porcelany i ceramiki, którą następnie przeznaczono na ułożenie nowej kompozycji. Inspirację stanowiły dwie mozaiki z czasów PRL, które od 50 lat znajdują się na zewnątrz i wewnątrz budynku TCK. Co przedstawia nowa mozaika i kto jest jej autorem?

Achitektura w drodze: Pszczyńskie Centrum Kultury, zapowiedź

Spis treści

  1. Sąsiedzkie historie. Nowa mozaika w Tarnowskich Górach ozdobiła TCK
  2. TCK to dawny Dom Kolejarza. Na fasadzie ceramiczny kolejarz, Ślązaczka i muzyk. W środku - abstrakcja

Sąsiedzkie historie. Nowa mozaika w Tarnowskich Górach ozdobiła TCK

W sierpniu informowaliśmy o zbiórce porcelany organizowanej przez Tarnogórskie Centrum Kultury - w ramach projektu "Sąsiedzkie historie" miała z niej powstać nowa mozaika zdobiąca tylną fasadę TCK. Dziś mozaika jest już gotowa.

Zobacz także: Mozaiki w Tychach. Przewodnik po ceramicznej sztuce PRL-u

Projekt przygotowali: Marta Burian, Władysław Grzesica, Nina Gliszczyńska, Mirosław Gliszczyński, Anna Wicherek, Aleksandra Baś, Anna Gulan, Beata Smyła, Patrik Pasku oraz pracownicy Tarnogórskiego Centrum Kultury. Zapytaliśmy organizatorów o symbolikę kompozycji.

To opowieść o Tarnowskich Górach, o mieście, którego historia i teraźniejszość przeplatają się w sposób unikalny. To zetknięcie dwóch światów – tego nad powierzchnią i tego ukrytego głęboko pod ziemią, gdzie kryją się nieodkryte skarby. Te dwa światy spaja rytm serca, symbolizowany srebrnym tętnem – echem przeszłości i przyszłości miasta. Nasza mozaika stała się tętniącym symbolem wspólnoty, współpracy i kreatywności mieszkańców Tarnowskich Gór!

- wyjaśnia Tarnogórskie Centrum Kultury. Inspiracją dla stworzenia kompozycji były oczywiście dwie 50-letnie mozaiki z TCK, które przetrwały gruntowny remont budynku i na dobre wpisały się w pejzaż miasta.

Powstało niepowtarzalne dzieło, które łączy tradycyjne rzemiosło z nowoczesną wizją. Inspiracją dla tej pracy są mozaiki zdobiące zarówno wnętrza, jak i zewnętrzne ściany TCK – dzieła artystów Stefana Suberlaka i Jana Nowaka, które na stałe wpisały się w pejzaż Tarnowskich Gór.

Nową mozaikę można oglądać na tylnej elewacji TCK, przy ul. Jana III Sobieskiego 7.

Architektura Murator Google News
Autor:

TCK to dawny Dom Kolejarza. Na fasadzie ceramiczny kolejarz, Ślązaczka i muzyk. W środku - abstrakcja

Budynek Centrum powstał w 1973 roku jako Dom Kolejarza. Wtedy też powstała jego najbardziej rozpoznawalna mozaika przedstawiająca kolejarza, Ślązaczkę i muzyka tańczących w kręgu. Jej autorem jest Stefan Suberlak.

Druga mozaika, już mniej figuratywna, przedstawia abstrakcyjne postaci i zdobi klatkę schodową wewnątrz budynku. Wykonał ją tyski artysta, Jan Nowak. Budynek wraz z charakterystycznymi dekoracjami jest dziś ważnym punktem na mapie Tarnowskich Gór.

Dziś TCK jest nie tylko miejscem spotkań mieszkańców, ale i symbolem kulturalnego dziedzictwa miasta. Fasada Tarnogórskiego Centrum Kultury to nie tylko architektoniczny detal, ale ikona miejskiej przestrzeni, która przez lata wrosła w tkankę Tarnowskich Gór, stając się kluczowym punktem orientacyjnym. Dla mieszkańców miasta jest ona nieodłącznym elementem codziennego życia, przypominającym o bogatej historii i przemianach, które ukształtowały to miejsce. Co więcej, możemy poszczycić się, że nasza mozaika, jedna z nielicznych zachowanych, wciąż cieszy oczy i dodaje budynkowi artystycznego wyrazu.

- mówił nam Krzysztof Stręcioch z TCK, gdy trwała jeszcze zbiórka porcelany.

Zobacz także: Zagadka autorów mozaiki z MOSiR w Zabrzu rozwiązana - jednym z nich jest architekt Spodka. Dzieło było anonimowe przez 50 lat

Listen to "Emocje urbanistyczne. O uczuciach towarzyszących zmianie w miejskiej przestrzeni" on Spreaker.