Górnośląskie mozaiki

Ogłosili zbiórkę porcelany, potem ułożyli z niej mozaikę - właśnie ją odsłonięto. "To opowieść o Tarnowskich Górach"

2024-10-02 13:09

Na Tarnogórskim Centrum Kultury odsłonięto nową mozaikę. Wcześniej zorganizowano zbiórkę porcelany i ceramiki, którą następnie przeznaczono na ułożenie nowej kompozycji. Inspirację stanowiły dwie mozaiki z czasów PRL, które od 50 lat znajdują się na zewnątrz i wewnątrz budynku TCK. Co przedstawia nowa mozaika i kto jest jej autorem?

Achitektura w drodze: Pszczyńskie Centrum Kultury, zapowiedź

Spis treści

  1. Sąsiedzkie historie. Nowa mozaika w Tarnowskich Górach ozdobiła TCK
  2. TCK to dawny Dom Kolejarza. Na fasadzie ceramiczny kolejarz, Ślązaczka i muzyk. W środku - abstrakcja

Sąsiedzkie historie. Nowa mozaika w Tarnowskich Górach ozdobiła TCK

W sierpniu informowaliśmy o zbiórce porcelany organizowanej przez Tarnogórskie Centrum Kultury - w ramach projektu "Sąsiedzkie historie" miała z niej powstać nowa mozaika zdobiąca tylną fasadę TCK. Dziś mozaika jest już gotowa.

Zobacz także: Mozaiki w Tychach. Przewodnik po ceramicznej sztuce PRL-u

Projekt przygotowali: Marta Burian, Władysław Grzesica, Nina Gliszczyńska, Mirosław Gliszczyński, Anna Wicherek, Aleksandra Baś, Anna Gulan, Beata Smyła, Patrik Pasku oraz pracownicy Tarnogórskiego Centrum Kultury. Zapytaliśmy organizatorów o symbolikę kompozycji.

To opowieść o Tarnowskich Górach, o mieście, którego historia i teraźniejszość przeplatają się w sposób unikalny. To zetknięcie dwóch światów – tego nad powierzchnią i tego ukrytego głęboko pod ziemią, gdzie kryją się nieodkryte skarby. Te dwa światy spaja rytm serca, symbolizowany srebrnym tętnem – echem przeszłości i przyszłości miasta. Nasza mozaika stała się tętniącym symbolem wspólnoty, współpracy i kreatywności mieszkańców Tarnowskich Gór!

- wyjaśnia Tarnogórskie Centrum Kultury. Inspiracją dla stworzenia kompozycji były oczywiście dwie 50-letnie mozaiki z TCK, które przetrwały gruntowny remont budynku i na dobre wpisały się w pejzaż miasta.

Powstało niepowtarzalne dzieło, które łączy tradycyjne rzemiosło z nowoczesną wizją. Inspiracją dla tej pracy są mozaiki zdobiące zarówno wnętrza, jak i zewnętrzne ściany TCK – dzieła artystów Stefana Suberlaka i Jana Nowaka, które na stałe wpisały się w pejzaż Tarnowskich Gór.

Nową mozaikę można oglądać na tylnej elewacji TCK, przy ul. Jana III Sobieskiego 7.

Architektura Murator Google News

TCK to dawny Dom Kolejarza. Na fasadzie ceramiczny kolejarz, Ślązaczka i muzyk. W środku - abstrakcja

Budynek Centrum powstał w 1973 roku jako Dom Kolejarza. Wtedy też powstała jego najbardziej rozpoznawalna mozaika przedstawiająca kolejarza, Ślązaczkę i muzyka tańczących w kręgu. Jej autorem jest Stefan Suberlak.

Druga mozaika, już mniej figuratywna, przedstawia abstrakcyjne postaci i zdobi klatkę schodową wewnątrz budynku. Wykonał ją tyski artysta, Jan Nowak. Budynek wraz z charakterystycznymi dekoracjami jest dziś ważnym punktem na mapie Tarnowskich Gór.

Dziś TCK jest nie tylko miejscem spotkań mieszkańców, ale i symbolem kulturalnego dziedzictwa miasta. Fasada Tarnogórskiego Centrum Kultury to nie tylko architektoniczny detal, ale ikona miejskiej przestrzeni, która przez lata wrosła w tkankę Tarnowskich Gór, stając się kluczowym punktem orientacyjnym. Dla mieszkańców miasta jest ona nieodłącznym elementem codziennego życia, przypominającym o bogatej historii i przemianach, które ukształtowały to miejsce. Co więcej, możemy poszczycić się, że nasza mozaika, jedna z nielicznych zachowanych, wciąż cieszy oczy i dodaje budynkowi artystycznego wyrazu.

- mówił nam Krzysztof Stręcioch z TCK, gdy trwała jeszcze zbiórka porcelany.

Zobacz także: Zagadka autorów mozaiki z MOSiR w Zabrzu rozwiązana - jednym z nich jest architekt Spodka. Dzieło było anonimowe przez 50 lat