OVO Grąbczewscy Architekci to kolejna polska pracownia, która będzie miała okazję zaprezentować swój dorobek w Berlinie. Tytuł wystawy – Playing Architecture – odnosi się do credo tego katowickiego biura, które stara się projektować budynki egalitarne i oddziałujące na emocje użytkowników.
Centrum literackie Planeta Lem w Krakowie, proj. OVO Grąbczewscy Architekci, praca konkursowa
10 marca w Architektur Galerie Berlin odbędzie się wernisaż monograficznej wystawy prezentującej dokonania OVO Grąbczewscy Architekci. Tytuł ekspozycji – Playing Architecture – odnosi się do credo tego katowickiego biura, które stara się projektować budynki egalitarne i oddziałujące na emocje użytkowników. Nie jesteśmy zadowoleni z oczywistych, standardowych rozwiązań. Jesteśmy świadomi, że każdy budynek może być zaprojektowany jako pudło, ale nie zgadzamy się na to. Zapraszamy wszystkich do zabawy w architekturę. Chcemy mówić zrozumiałym językiem, nie zamykamy się w wieży z kości słoniowej. Architektura najwyższej jakości nie jest zarezerwowana dla elit, musi być dostępna dla wszystkich. Architektura to radosna przygoda, a naszym zadaniem jest zdefiniowanie reguł gry, tak aby przyniosła wszystkim jak najwięcej przyjemności i pożytku – tłumaczą autorzy. W trakcie wernisażu goście będą mieli okazję wysłuchać rozmowy z Oskarem Grąbczewskim, którą poprowadzi Marcin Szczelina, krytyk architektury i redaktor naczelny magazynu Architecture Snob, oraz koncertu zespołu Szklane Oczy, którego liderką jest Ania Grąbczewska, córka architekta.
Wystawa „Playing Architecture” Gdzie: Architektur Galerie Berlin, Karl Marx Alee 56, Berlin Kiedy: 11 marca – 16 kwietnia 2022 roku Kurator: Ulrich Mueller
Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie, proj. OVO Grąbczewscy Architekci, III nagroda w konkursie architektonicznym
Szkoła Losbates w czeskich Lounowicach, proj. OVO Grąbczewscy Architekci, wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej można oglądać wystawę „Atlas pamięci” opowiadającą o początkach „Solidarności” i podpisaniu tzw. Porozumień Sierpniowych, które umożliwiły zarejestrowanie związku i wpłynęły na bieg historii. Projekt ekspozycji opracował zespół OVO Grąbczewscy Architekci.
Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt przebudowy trzech kamienic w śródmieściu Katowic. W zmodernizowanych domach znajdzie się 50 nowoczesnych mieszkań, z których połowa przeznaczona zostanie dla osób starszych.
Projektanci nawiązali do tego, co najlepsze w lokalnej architekturze. Tradycyjne wątki nie są jednak cytowane wprost: zastosowali klinkier z przeżużleniami i spiekami, a kalenicę dachu obrócili o 45 stopni w stosunku do typowego układu. O realizacji OVO Grąbczewscy Architekci pisze Agata Twardoch.
O wyjątkowej jakości tego miejsca świadczy zaaranżowane z pietyzmem otoczenie: ułożona w swobodne pasy zieleń rabat, krzewów i trawników z elementami małej architektury i kompozycją przestrzenną inspirowaną herbem gminy– pisze Marcin Brataniec.
Na elewacji budynku odbijają się światła przejeżdżających obok aut, a słońce gra swój spektakl zależny od pogody i pory dnia. Jednak dopiero wieczorem iluminowany obiekt naprawdę zachwyca, emanując ognistym blaskiem. Prawdziwe Muzeum Ognia – o skomplikowanych uwarunkowaniach terenu, które zdeterminowały abstrakcyjną formę pawilonu, a następnie jego funkcję, doskonałej współpracy architektów z inwestorem, opartej na szacunku i dostarczaniu sobie inspiracji, a także umiejętnym poruszaniu się projektantów między różnymi konwencjami piszą Antoni Domicz i Krzysztof Mycielski.
W nieogarniętej przestrzeni biegnącej przez Żory krajowej drogi nr 81 budynek wybił się dzięki swojej krzykliwej, dekonstruktywistycznej formie. W tym sensie budzi skojarzenia z realizacjami Franka Gehry’ego, który tworząc swoje ekstrawaganckie bryły, zakochiwał się w chaosie przedmieść Los Angeles i w składach portowych Bilbao – pisze architekt i krytyk architektury Krzysztof Mycielski.