Odbudowa Pałacu Saskiego według FS&P ARCUS i Ingarden & Ewý

i

Autor: serwis prasowy

Konferencja konserwatorsko-architektoniczna

Pałac Saski, Cytadela, ogrody zoologiczne. Rusza 15. konferencja „Między ortodoksją a kreacją”

2023-12-22 8:28

Tegoroczna konferencja konserwatorsko-architektoniczna „Między ortodoksją a kreacją” rozpocznie się 22 listopada. W programie prelekcje m.in. Macieja Rydza z Jemsów, Natalii Paszkowskiej z WWAA, Przema Łukasika z Medusy, a także zwiedzanie piwnic Pałacu Saskiego.

Tegoroczna konferencja konserwatorsko-architektoniczna „Między ortodoksją a kreacją” odbędzie się w dniach 22-23 listopada w warszawskiej siedzibie SARP. Wśród podejmowanych zagadnień zaplanowano omówienie wyzwań związanych z odbudową Pałacu Saskiego, otwarciem dla mieszkańców terenu warszawskiej Cytadeli czy rewitalizacji całych kwartałów, jak Towarowa 22 na stołecznej Woli. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Architektów Polskich, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Agencja Artystyczna TRYGON.

Konferencja Między ortodoksją a kreacją to czas wymiany myśli i doświadczeń między konserwatorami a architektami, inwestorami a urbanistami, a także dialogu z miastem i jego mieszkańcami. Wszystko po to, aby umożliwić skuteczną i staranną renowację historycznych obiektów, która rezonować będzie z wizją nowoczesnych, bliskich człowiekowi miast – mówi Elżbieta Czyżewska, współorganizatorka wydarzenia.

Dzień pierwszy: 22 listopada

Cykl wystąpień otworzy Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezeska SARP, nawiązując do myśli przewodniej spotkań: „Dziedzictwo architektury w roli moderatora przestrzeni współczesnych miast”. Niewątpliwe przykładem takiej właśnie przestrzeni jest spektakularny projekt Towarowa 22, realizowany na powierzchni 6,5 hektara, na granicy Woli i Śródmieścia. Według koncepcji biura JEMS Architekci powstanie tu kompleks budynków mieszkalnych i biurowych z rozległym parkiem i dwupoziomowym ogrodem miejskim, wkomponowanym w pozostałości Domu Słowa Polskiego. Plany na tę niezwykłą metamorfozę przybliżą Maciej Rydz i Natalia Janik z pracowni JEMS.

Projekt Browarów Wrocławskich, gdzie poprzemysłowa tkanka, wraz z fragmentami dawnych urządzeń i konstrukcji, została wkomponowana w wielobarwną przestrzeń miejską, przybliży z kolei Dorota Jarodzka-Śródka. Tego samego dnia poznamy też historię warszawskiej rotundy na Dynasach, którą stworzono, by pomieścić gigantyczną panoramę Tatr o długości 115 m i wysokości 16 m. Dziś, na resztkach ruin, powstał budynek, którego zamysł przedstawią Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa.

Podczas tegorocznej edycji zaplanowano też dyskusję o ogrodach zoologicznych, a konkretnie o zagospodarowaniu tych terenów po tym, jak ogrody będą musiały być wygaszone (do 2050). Autorskie podejście do zagadnienia przedstawi Dorota Szlachcic, która od 10 lat zajmuje się projektowaniem immersyjnych przestrzeni biologicznych w centrach dużych miast.

Cykl prezentacji 22 listopada obfitować też będzie w wykłady problemowe. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Bolesław Stelmach (NIAiU), Maksymilian Cherka, Krzysztof Pykel, Aleksandra Szeląg, Szymon Wojciechowski, Piotr Stępniak oraz Władysław Grochowski i Piotr Grochowski (projekt Królewska Fabryka Papieru).

Pierwszy dzień konferencji zakończy wystąpienie Przema Łukasika „Archi-konteksty”, opowieść o ciągłym poszukiwaniu łączności z otoczeniem. Czy beton może być dobry a zieleń zła? Kiedy wielkie rewitalizacje podcinają skrzydła? Czym jest kontekst w odniesieniu do klimatu, ekonomii, religii czy estetyki?

Dzień drugi: 23 listopada

Dominującym tematem drugiego dnia spotkań będą duże projekty rewitalizacyjne związane z historią Polski, w tym plany odbudowy Pałaca Saskiego i pałacu Brühla.

Przedstawimy wyniki konkursu, zaprosimy do dyskusji ekspertów i pasjonatów tego projektu. Od badań archeologicznych, przez proces inwestycji, po szerokie spojrzenie na koncepcję Osi Saskiej – zapowiada Adam Czyżewski, współorganizator wydarzenia.

Poranek rozpocznie się od zwiedzania piwnic obu budowli, odsłoniętych na placu Piłsudskiego. Spacer poprowadzi Michał Grabowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego, który kieruje tu pracami archeologicznymi.

Czwartkowy blok rozmów rozpocznie Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków, który przedstawi znaczenie rekonstrukcji zabytków architektury w Polsce i na świecie. Głosem w dyskusji będzie także wystąpienie Łukasza Konarzewskiego, śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ponadto przyjrzymy się, jak powstawał jeden z największych zespołów muzealnych w Polsce: Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli. O  koncepcji i drodze do realizacji opowie Marta Sękulska-Wrońska z pracowni WXCA, która zaprojektowała oba obiekty.

Wśród innych projektów prezentowanych tego dnia znajdą się: rewitalizacja fabryki w Dąbrowie Górniczej, powojenne koncepcje zagospodarowania warszawskiego placu Zwycięstwa, hospicjum Caritas w Olsztynie, a także zamek Dewinów-Bibersteinów w Żarach. Szczegółowy program wydarzenia dostępny TU.

Czytaj też: Pierwszy budynek zespołu Towarowa 22 już w 2025 roku |