Pasaż Victoria

i

Autor: Archiwum Architektury

Pasaż Victoria: nowy projekt architektoniczny w miejsce lubelskiego Sezamu

2010-09-09 2:00

Pasaż Victoria został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Ingarden & Ewy. Bryła nowej galerii jest wynikiem starannej analizy historycznych szlaków przebiegających przez śródmieście czy krzyżowania się osi kompozycyjnych i będzie stanowić tło dla sąsiadujących obiektów zabytkowych.

To tu, na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kapucyńskiej mieścił się słynny dziewiętnastowieczny hotel Victoria, zniszczony w trakcie II wojny światowej. Został po nim pusty plac, a w jego miejsce w latach 60. powstał Powszechny Dom Towarowy. Wkrótce obiekt zniknie, a w jego miejscu pojawi się zupełnie nowa, większa galeria handlowa. Koncepcja Pasażu Victoria zakłada, iż będzie to atrakcyjny, wielofunkcyjny obiekt, wpasowany w tkankę ścisłego centrum Lublina. Nawiązujący do otaczającej zabudowy pod kątem skali oraz zastosowanych materiałów, budynek stanie się przyjazną, ogólnodostępną przestrzenią publiczną. Jego bogata oferta komercyjna będzie stanowić przedłużenie tradycji handlowych tego miejsca. Nazwa nowego obiektu również jest inspirowana historią tego miejsca.

Pasaż Victoria został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Ingarden & Ewy, pod kierownictwem Krzysztofa Ingardena. Bryła nowej galerii jest wynikiem starannej analizy historycznych szlaków przebiegających przez śródmieście czy krzyżowania się osi kompozycyjnych i będzie stanowić tło dla sąsiadujących obiektów zabytkowych (teatru im. Osterwy, klasztoru Kapucynów, Hotelu Europa oraz Kościoła Mariackiego). Poziom parteru zostanie wycofany w stosunku do wyższych kondygnacji, tworząc podcienie wzdłuż Pasażu w celu uzyskania jak największej przestrzeni publicznej.

Pasaż Victoria ma liczyć ok. 36 000 m2, z czego 19 000 m2 będzie stanowić powierzchnia handlowa. Ze względu na charakter okolicznej zabudowy, wysokość obiektu nie przekroczy 24 m. Projekt zakłada powstanie zarówno kondygnacji podziemnej, na której przewidziano strefę dostaw oraz część handlową jak i nadziemnej. Parter, pierwsze i drugie piętro to powierzchnie o charakterze handlowo-usługowym. Częściowo otwarty parking, liczący 250 miejsc parkingowych, znajdzie się na dwóch następnych kondygnacjach. Wszystkie poziomy budynku zostaną połączone schodami ruchomymi, windami oraz klatkami schodowymi.

Obiekt będzie miała dwa wejścia: od północno-wschodniej oraz wschodniej strony budynku. Oba będą prowadzić wprost do głównej, otwartej przestrzeni Pasażu Victoria, skąd widoczne będzie całe wnętrze. Nad strefą głównego wejścia na drugim piętrze stworzona zostanie strefa gastronomiczna z widokiem na Krakowskie Przedmieście.

Przestrzeń dla najemców została zaprojektowana i podzielona tak, aby uzyskać jak najlepszą funkcjonalność oraz czytelność wnętrza. Całość będzie skomunikowana pasażami i kładkami. Nad centralną częścią przestrzeni wspólnej zaprojektowano świetlik zapewniający dostęp naturalnego światła. Powierzchnie handlowe na parterze z całkowicie przeszklonymi witrynami dostępne będą zarówno z przestrzeni pasażu, jak i bezpośrednio z ulicy. W rejonie wejść również zaprojektowano przeszklenia, które będą sięgać wysokości 3 kondygnacji.

Pozostałe części budynku nawiązują materiałem i kolorem do otaczających budynków. Okładzina kamienna w jasnej, stonowanej kolorystyce pozwoli utrzymać jednolity charakter budynku, a miejscowe przeszklenia nadadzą obiektowi lekkości i subtelności. Zaoblenia narożników inspirowane pobliskimi pierzejami, wprowadzają płynność i estetykę kształtów. Firma Centrum Development & Investments złożyła wniosek o warunki zabudowy. Pomysł musi jeszcze zaakceptować konserwator zabytków. Obiekt zostanie oddany do użytku w 2013 roku.


Centrum Development & Investments jest zarządcą i deweloperem, specjalizującym się w inwestycjach rewitalizacji i rozwoju obiektów handlowo-usługowych i biurowych w centrach miast. Firma jest grupą spółek będących właścicielami nieruchomości położonych w ścisłych centrach czternastu największych miast w Polsce. Portfolio nieruchomości Centrum Development & Investments obejmuje ponad 140 000 mkw. powierzchni handlowo-usługowej i biurowej w 14 obiektach, wśród których są m.in.: Wars&Sawa i Junior oraz budynek Smyka w Warszawie, Renoma we Wrocławiu, Okrąglak w Poznaniu, czy Posejdon Szczecinie. Projekty inwestycyjne Centrum Development & Investments są ściśle związane z rozwojem centrów największych miast w Polsce. Realizowane inwestycje podnoszą standard posiadanych nieruchomości, przy zachowaniu historycznych i kulturowych walorów nie tylko samych obiektów, ale również ich otoczenia architektoniczno-urbanistycznego.