fotka z /zdjecia/perspektywy_okladka_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Perspektywy architektury

2010-01-04 1:00

Autorzy prezentowanych obiektów m.in. nowego gmachu opery i baletu w Oslo mówią w filmie o zanurzeniu w teraźniejszości, tendencjach na przyszłość i zadaniach architektury na przykładzie swoich realizacji. DVD dołączono do styczniowego numeru "Architektury-murator".

Mam nadzieję na trwałe, odpowiedzialne eksperymenty w architekturze, by zburzyć barierę między współczesnym społeczeństwem, a współczesną architekturą – mówi arch. Kjetil Tradeal Thorsen z norweskiego biura architektonicznego Snohetta, zdobywcy nagrody Mies’a van der Rohe w roku 2009 za gmach opery i baletu w Oslo. To tylko jedna z opinii na temat przyszłości architektury, prezentowana w filmie dokumentalnym „Perspektywy architektury” autorstwa Katarzyny Baron i Tomka Barona. Architekci - autorzy prezentowanych obiektów mówią w nim o zanurzeniu w teraźniejszości, tendencjach na przyszłość i zadaniach architektury na przykładzie swoich realizacji.

Nowy gmach opery i baletu w Oslo jak góra lodowa wynurza się z norweskiego fiordu. Być może architektura mogłaby nadążyć za społeczeństwem, gdyby ośmieliła się być nieco bardziej eksperymentalną - śmieje się arch. Kjetil Tradeal Thorsen, patrząc na norweską operę, która od dnia otwarcia stała się jednym z najbardziej zatłoczonych, publicznych placów w mieście. Pomysł był taki, żeby zwrócić to miejsce publiczności i pozwolić ludziom na używanie go w bardzo intymny sposób - można po nim chodzić, można go dotykać, można wejść pod skórę budynku – dodaje architekt.

Norweska opera to nie jedyny eksperyment architektoniczny, prezentowany w filmie „Perspektywy architektury”. Pozostałe to Arena Tellenor w Oslo, niskoenergetyczny dom jednorodzinny w duńskim Seest, krakowski hotel Park Inn, zaprojektowany wspólnie przez berlińskiego architekta Jurgena Mayera H. i biuro Ovotz. Jest też projekt domu jednorodzinnego dla polskich inwestorów szukających nowoczesnego domu typowego.

Zdjęcia zrealizowano w Oslo, Seest, Krakowie, Wrocławiu i Berlinie. Prezentowane obiekty mają różne przeznaczenie i ostateczną formę, ale, zdaniem autorów, wyznaczają trendy na przyszłość.

Film „Perspektywy architektury” jest kolejnym dokumentem, zrealizowanym w roku 2009 przez zespół filmowy Para. Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.para-filmy2009.pl , na której publikowane są zwiastuny filmów. Patronat medialny nad filmami sprawuje "ARCHITEKTURA-murator". Sponsorami filmu są: Glaspol, Kinnarps, Silka Ytong, Sopro, Stiebel-Eltron, Rockwool i Velux, a Partnerami są: ARCHICAD i Volkswagen.

DVD z filmem „Perspektywy architektury” zostało załączone do nr 01/2010 "ARCHITEKTURY-murator". Poprzednie filmy z cyklu „Architektura + VAT” to: „Minimalizm-czysta forma” 06/2009 ARCHITEKTURY-murator , „Piazzalogia” 12/2008, „Scenografia życia” 09/2008, „Architektura second life” 06/2008. „Osiedle ZEN” 05/2008, a także „Modernizm emocjonalny” 12/2007 i „Fabryki do życia” 06/2007.

fotka z /zdjecia/perspektywy_okladka_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury