Plac Nowego Sąsiedztwa: warsztaty Centrali na temat wodnego ogrodnictwa

i

Autor: Archiwum Architektury

Plac Nowego Sąsiedztwa: warsztaty Centrali na temat wodnego ogrodnictwa

2022-06-17 19:37

Na placu Defilad w Warszawie powstanie oczko wodne! To nowa inicjatywa grupy projektowej Centrala. Inauguracja projektu połączona z warsztatami i projekcją filmu już 19 czerwca.

Warszawa przyszłości to struktura nasiąkliwa, przetrzymująca dużą ilość wody. Jej mieszkańcy żyją wśród innych istot i ich habitatów, cieszą się ogrodnictwem wodnym równie mocno, co wcześniej gruntowym, znają właściwości i smak wodnej roślinności. Wizja Warszawy jako miasta hydrobotanicznego, choć brzmi utopijnie w kontekście wieloletniej suszy, ma odniesienie w przeszłości. Architekturze modernistycznej często towarzyszyły naturalne sadzawki z roślinami wodnymi, które tworzyły lokalny mikroklimat. Niestety większość z nich zniknęła podczas kolejnych renowacji. Jałowe zbiorniki, w których czystość wody jest kontrolowana za pomocą chemikaliów, zastąpiły wcześniejszy mikrokosmos oczek wodnych, w których ten sam efekt osiągano za pomocą roślin. Wiedza o zdolności roślin do oczyszczania wody wyparowała z głów architektów w ostatnich dekadach XX wieku.Grupa projektowa Centrala stara się tę wiedzę do architektury przywrócić. Od 2018 roku prowadzi eksperymentalną rabatę wodną pod warszawską Zachętą i w ten sposób zdobywa kolejne doświadczenia w zakresie wodnego ogrodnictwa. Wraz z kuratorką Aleksandrą Kędziorek bada historyczne związki pomiędzy hydrobotaniką a architekturą. W tym roku wspólnie posadzili lilie wodne w basenie pawilonu Miesa van der Rohe i Lilly Reich w Barcelonie, przywracając je do ikonicznego budynku po kilku dekadach nieobecności. Niedawno, bo 3 czerwca 2022 roku, lilie zakwitły w nim po raz pierwszy od 1929 roku.

Czytaj też: Miasto gąbka, czyli jak zagospodarowywać wodę opadową |Już 19 czerwca na placu Defilad Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z Centrali oraz Aleksandra Kędziorek podzielą się doświadczeniami w zakresie tworzenia rabat wodnych. Podczas warsztatów z wodnego ogrodnictwa, zorganizowanych w ramach projektu „Plac Nowego Sąsiedztwa”, wspólnie z uczestnikami obsadzą stare donice i stworzą rabaty podobne do tej uprawianej przez Centralę. Na placu powstanie oczko wodne: nowe siedlisko i nisza mikroklimatyczna. Następnie podczas krótkiego wykładu twórcy podzielą się wynikami swoich rozpoznań historycznych.Plac Nowego Sąsiedztwa godz. 19.00 – warsztat godz. 20.00 – wykład i projekcja filmu

Plac Nowego Sąsiedztwa: warsztaty Centrali na temat wodnego ogrodnictwa

i

Autor: Archiwum Architektury

ZAPISZ SIĘ