Architektura MuratorWydarzeniaPolska architektura na plakatach

Polska architektura na plakatach

Opracowana przez Rafała Stefanowskiego kolekcja plakatów przedstawia najlepsze polskie budynki ostatnich lat. Seria liczy już 19 grafik i stale się powiększa.

Polska architektura na plakatach
Fot. Rafał Stefanowski

Kolekcja obejmuje 19 wizerunków budynków wzniesionych w przeciągu ostatniego 25-lecia. Grafiki przedstawiają najbardziej znane obiekty publiczne, takie jak Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (Barozzi Veiga), siedziba Bre Banku w Bydgoszczy (Bulanda Mucha Architekci), Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu (Fernando Menis Architect), najsłynniejsze domy jednorodzinne - Bolko Loft projektu medusagroup, Arka projektu Roberta Koniecznego, a także projekty eksperymentalne jak Dom Kereta projektu Jakuba Szczęsnego. Każdy z budynków przedstawiono na kolorowym tle wydobywając jego najbardziej charakterystyczne cechy. Syntetyczne ujęcia sprawiają, że trójwymiarowe obiekty przypominają proste, graficzne znaki.

Jak mówi autor serii Rafał Stefanowski na początku zależało mu na zaprojektowaniu minimalistycznego plakatu na własny użytek. Zrobiłem próby z czterema różnymi budynkami, niestety efekt końcowy nie był satysfakcjonujący więc temat odłożyłem. Po jakimś czasie wróciłem i znalazłem w końcu spójny i konsekwentny pomysł na syntetyczne pokazanie każdego z budynków na plakacie. To wciąż była praca, którą wykonywałem dla własnej przyjemności. Dopiero kiedy cztery pierwsze plakaty były gotowe, powstał pomysł, żeby stworzyć całą serię plakatów, ukazującą najlepsze polskie realizacje razem - rodzaj przewodnika po współczesnej polskiej architekturze.

Tagi:
Architekt po godzinach: archiplakaty Piotra Zybury Co robi architekt po godzinach? Jedni, jak Marcin Kwietowicz, oddają się pasji fotografowania, inni, jak Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec, namiętnie szkicują z natury odwiedzane miejsca, a jeszcze inni, jak Robert Skitek czy Monika Arczyńska, prowadzą architektoniczne blogi. Piotr Zybura tworzy z kolei architektoniczne plakaty. Prezentujemy kilka wybranych prac tego wrocławskiego architekta
Ryszard Kajzer. Wystawa w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego 10 lutego Galeria Plakatu w BUW zaprasza na wernisaż wystawy Ryszarda Kajzera. Plakaty oglądać będzie można do 29 lutego.