Architektura MuratorWydarzeniaPolska architektura w Wiedniu

Polska architektura w Wiedniu

10 lutego w Ambasadzie RP w Wiedniu otwarta zostanie kolejna odsłona podróżującej wystawy "Polska.Architecture". Oprócz prezentacji dwudziestu obiektów, w ramach wiedeńskiej odsłony będzie można zobaczyć makiety dwóch budynków wchodzących w skład kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Polska.Architecture

Ekspozycja przygotowana przez redakcję miesięcznika "Architektura-murator" wraz z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP prezentuje 20 nowo powstałych lub zmodernizowanych obiektów, sportretowanych przez najlepszych polskich fotografów architektury. Towarzyszą jej zdjęcia reportażowe, szkice, rysunki oraz cytaty, ukazujące wybrane budowle w szeroko rozumianym kontekście społeczno-kulturowym, oraz specjalnie dla jej celów napisane opowiadanie Sylwii Chutnik. Lapidarny, charakterystyczny projekt graficzny wystawy opracował Edgar Bąk wraz z zespołem. Podróżująca wystawa, której zadaniem jest promocja Polski poprzez architekturę, dotychczas prezentowana była w Azerbejdżanie, Macedonii, Bułgarii, Irlandii i Chinach.

Ekspozycja w Ambasadzie RP w Wiedniu zostanie wzbogacona o dwie makiety wchodzące w skład kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: modele Areny PGE Gdańsk (RKW Rhode Kellermann Wawrowsky) i BRE Banku w Bydgoszczy (Bulanda, Mucha Architekci).

Otwarciu towarzyszyć będzie wykład Agnieszki Dąbrowskiej, redaktor prowadzącej miesięcznika "Architektura-murator" pt. Nowe polskie budynki użyteczności publicznej w kontekście współczesnej architektury w Europie.

Obowiązuje rejestracja za pośrednictwem strony internetowej MSZ (do 9 lutego 2016).

Wernisaż: 10 lutego 2016, godz. 17.30
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu
Hietzinger Hauptstraße 42c, 1130 Wiedeń

Wystawa, filmy i dyskusje z okazji 40 lat pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w achitekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
„Architektura-murator” z prezentem! Do bieżącego wydania dołączamy najnowszy numer magazynu „Architekt Wnętrz”. Pakiet dostępny m.in w salonach Empik i dla prenumeratorów.
Wartości w architekturze: ostatnia dyskusja i podsumowanie cyklu Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na piąte, ostatnie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Anny Cymer, Anny Dudzińskiej, Grzegorza Stiasnego, Marcina Szczeliny, Huberta Trammera i Ewy P. Porębskiej poprowadzi Tomasz Fudala.
Miasto dla ludzi: polscy eksperci w Gruzji Na zaproszenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej polscy eksperci promowali w Gruzji idee inkluzywnego projektowania urbanistycznego. Rodzime doświadczenia w tym zakresie prezentowała m.in. Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.
Priorytety w architekturze [FILM] Prezentujemy nagranie drugiej dyskusji z cyklu Wartości w Architekturze. Tym razem zaproszeni przez redakcję goście dyskutowali na temat priorytetów: jakie były, są, a jakie będą? Spotkanie z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadziła dziennikarka Anna Dudzińska.
Priorytety w architekturze: kolejna dyskusja „Architektury-murator” Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na drugie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadzi dziennikarka Anna Dudzińska.