Polska na eksport. Wystawa

i

Autor: Archiwum Architektury Harry Weinberg, Chęciny, lata 60. XX wieku © H. Weinberg/serwis prasowy

Polska na eksport. Wystawa

2019-04-12 19:10

Polska jako kraj atrakcyjny, nowoczesny, inspirujący pod względem artystycznym i kulturalnym? Taki obraz ojczyzny malowali redaktorzy miesięcznika „Polska”, dla których pracowali najlepsi nasi fotograficy. Ich zdjęcia z lat 50. i 60. można zobaczyć na wystawie w warszawskiej Zachęcie.

Zadaniem przeznaczonego na eksport pisma, wydawanego w kilkunastu wersjach językowych, było budowanie wizerunku PRL poprzez osiągnięcia w kulturze, nauce, przemyśle i generalnie modernizacji kraju. Magazyn, funkcjonujący w ograniczonym zakresie również w polskiej edycji, wychodził na Zachodzie, w bloku wschodnim, ale też w Afryce, Azji, a nawet przez pewien czas na Kubie. Ukazywał się od roku 1954 do 1989 (wersja Zachód) i do 1990 (wersja Wschód). Celem redaktorów było pokazywanie Polski z wykorzystaniem konkretnej strategii opartej na atrakcyjnym projekcie graficznym i fotografii, rozumianej jako pełnoprawna forma wyrazu – piszą twórcy wystawy. Wśród zatrudnianych przez miesięcznik fotografów były takie sławy, jak Irena Jarosińska, Eustachy Kossakowski, Bogdan Łopieński, Tadeusz Rolke czy Zofia Rydet. Na wystawie można zobaczyć 300 zdjęć w oryginalnym wydawniczym kontekście. Narracja rozpoczyna się w 1954 roku, a kończy wraz z nastaniem dekady gierkowskiej, kiedy to „Polska” stała się częścią Agencji Interpress.

„Polska” na eksport - do 23 czerwca 2019 Zachęta Narodowa Galeria Sztuki Kuratorki: Marta Przybyło, Karolina Puchała-Rojek www.zacheta.art.pl