Architektura MuratorWydarzeniaPolska na eksport. Wystawa

Polska na eksport. Wystawa

Polska jako kraj atrakcyjny, nowoczesny, inspirujący pod względem artystycznym i kulturalnym? Taki obraz ojczyzny malowali redaktorzy miesięcznika „Polska”, dla których pracowali najlepsi nasi fotograficy. Ich zdjęcia z lat 50. i 60. można zobaczyć na wystawie w warszawskiej Zachęcie.

Polska na eksport. Wystawa
Harry Weinberg, Chęciny, lata 60. XX wieku © H. Weinberg/serwis prasowy

Zadaniem przeznaczonego na eksport pisma, wydawanego w kilkunastu wersjach językowych, było budowanie wizerunku PRL poprzez osiągnięcia w kulturze, nauce, przemyśle i generalnie modernizacji kraju. Magazyn, funkcjonujący w ograniczonym zakresie również w polskiej edycji, wychodził na Zachodzie, w bloku wschodnim, ale też w Afryce, Azji, a nawet przez pewien czas na Kubie. Ukazywał się od roku 1954 do 1989 (wersja Zachód) i do 1990 (wersja Wschód). Celem redaktorów było pokazywanie Polski z wykorzystaniem konkretnej strategii opartej na atrakcyjnym projekcie graficznym i fotografii, rozumianej jako pełnoprawna forma wyrazu – piszą twórcy wystawy. Wśród zatrudnianych przez miesięcznik fotografów były takie sławy, jak Irena Jarosińska, Eustachy Kossakowski, Bogdan Łopieński, Tadeusz Rolke czy Zofia Rydet. Na wystawie można zobaczyć 300 zdjęć w oryginalnym wydawniczym kontekście. Narracja rozpoczyna się w 1954 roku, a kończy wraz z nastaniem dekady gierkowskiej, kiedy to „Polska” stała się częścią Agencji Interpress.

„Polska” na eksport - do 23 czerwca 2019
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Kuratorki: Marta Przybyło, Karolina Puchała-Rojek
www.zacheta.art.pl

Topografia ruin. Wystawa zdjęć Josefa Sudka 14 marca 2019 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945.
Najlepsi fotografowie architektury – Arcaid Images Architectural Photography Awards 2016 Znamy wyniki pierwszego etapu prestiżowego konkursu na najlepsze zdjęcia architektury. Ostatecznych laureatów poznamy już wkrótce podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie.
Społeczne archiwum Warszawy Powstaje społeczne archiwum wspomnień i fotografii Warszawy. Jego zbiory znajdą się na nowej stronie organizacji Tu było, tu stało, która ruszy na jesieni. Inicjatorzy akcji zapraszają do dzielenia się własnymi zdjęciami, pamiątkami i przeżyciami związanymi z miejską przestrzenią Warszawy.
Dziedzictwo Górnego Śląska Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na wystawę fotografii Thomasa Voßbecka.
Za otwartymi drzwiami - wystawa w ramach projektu Projektowanie w działaniu W mieszkaniu na ulicy Mokotowskiej 65 m30, otwartym jedynie przez 10 dni, już od 9 czerwca można oglądać wystawę fotografii przedstawiających życie prywatne toczące się w berlińskich i warszawskich mieszkaniach w przeciągu ostatnich 20 lat. Zdjęcia ukazują przestrzeń prywatną, na który składają się obrazy codzienności, rodzinnych rytuałów. Wystawa ma charakter laboratoryjny, jest próbą zebrania tych prywatnych pamiątek i pokazania ich w nowej, półpublicznej przestrzeni
Zdjęcie, które rośnie - projekt Nicolas Grospierre'a Instalacja Nicolas Grospierre’a realizowany w mieszkaniu fotografa Tadeusza Sumińskiego jest próbą konfrontacji idei porządku i bałaganu, statyczności i dynamiki, a obrana metoda pracy komentarzem do obecnego we współczesnym świecie „wylewu“ fotograficznego, gdzie każdy i wszędzie robi zdjęcia