Architektura MuratorWydarzeniaPolska prezydencja w UE a kultura. Wystawa w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta

Polska prezydencja w UE a kultura. Wystawa w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta

Wydarzenia zorganizowane w ramach I, CULTURE – Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 zobaczyło ponad 19 milionów osób na całym świecie. Otwarta 4 lutego w galerii Zachęta wystawa to nie tylko podsumowanie wyników akcji, prezentacja wystaw, przedstawień i pokazów, ale też cykl warsztatów, które mają pozwolić widzom na współtworzenie tego projektu.

Planeta Lem
Planeta Lem, Teatr Biuro Podróży, Madryt, fot. Studio Panato, dzięki uprzejmości Narodowej Galerii Sztuki Zachęta

Projekty przygotowane przez Instytut Adama Mickiewicza dla zagranicznej publiczności również w Polsce budziły duże zainteresowanie.  Zorganizowania w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta prezentacja prezentuje najważniejsze elementy programu I, CULTURE. Zdaniem organizatorów, sama wystawa oznaczałaby podsumowanie skupione na przeszłości, podczas gdy w równym stopniu interesujące są teraźniejszość i przyszłość. By widz w pełni zaangażował się w projekt, musi stać się jego aktywnym uczestnikiem. Każdy, przychodząc do Zachęty, ma zatem otrzymać szansę by dołączyć do grona twórców.

Co można zobaczyć na wystawie?

Widz ma być prowokowany już przy wejściu do galerii neonową kompozycją Cókierka "rzucającym światło na kwestie aktualne i ze wszech miar istotne". W salach galerii będzie można posłuchać wierszy Czesława Miłosza w 10 językach, w tym tak egzotycznych jak japoński i chiński, obejrzeć filmy z tournee I, CULTURE Orchestra, Planety Lem, I, CULTURE Puzzle, Fossils & Gardens czy Exploratory Music from Poland. W sali multimedialnej Zachęty zaprezentowane zostaną filmy z cyklu Przewodnik do Polaków.

Retrospektywie dokonań „kulturalnej prezydencji” towarzyszy cykl warsztatów. Do plenerowego, wystawianego m.in. w madryckim metrze spektaklu Planeta Lem nawiązują lekcje teatralne prowadzone przez aktorów Teatru Biuro Podróży. Oparte na motywach prozy Stanisława Lema przedstawienie pokazuje świat pseudo-utopii.  Sztuczna inteligencja zapewniła w nim ludzkości iluzoryczny dobrobyt,  doprowadzając ją tym samym do pasywnego przyswajania dawek halucynogenu. 
Warsztaty ruchowe I, CULTURE Puzzle inspiracje poprowadzi Urszula Skośkiewicz - koordynatorka projektu. Najmłodsza publiczność oraz dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych Zagraj w I, CULTURE Orchestra oraz Dźwięk bez obaw. Podczas zajęć Polski gadżet młodzi kreatorzy wspólnie z publiczniścią zastanowią sie, co jest symbolem Polski i co lubimy w naszym kraju, a co obcokrajowcom kojarzy się z Polską. Dla wszystkich zainteresowanych dyplomacją kulturalną i kulisami przygotowań do programu I, CULTURE planowane jest spotkanie z zespołem zaangażowanym w pracę przy projekcie.

Mediateka

Wydane podczas prezydencji publikacje i multimedia będzie można obejrzeć w mediatece zaprojektowanej przez Tomasza Rygalika do wnętrz BOZAR w Brukseli, gdzie towarzyszyła wystawie The Power of Fantasy. Po zakończeniu brukselskiej ekspozycji wykonane z płyty MFP meble przez dwa miesiące stanowiły aranżację przestrzeni wspólnej Muzeum Narodowego w Krakowie. Wybrane katalogi wystaw będą dostępne w księgarni Zachęty.

Wystawa w Zachęcie to największe, ale nie jedyne wydarzenie podsumowujące efekty kulturalnej prezydencji. Od 1 lutego na ogrodzeniu Łazienek Królewskich prezentowana będzie wystawa plenerowa. Wzdłuż Alei Ujazdowskich zawisną fotografie z trzech filarowych projektów: I, CULTURE Orchestra, Planeta Lem i I, CULTURE Puzzle. Wystawę oglądać będzie można przez cały luty.

Wystawa nie jest zakończeniem projektu, a jeden z jego elementów wpisze się wkrótce w pejzaż stolicy. Tęcza Julity Wójcik już wiosną  tego roku stanie na placu Zbawiciela w centrum Warszawy. Projekt artystki w przestrzeni miejskiej przez kilka tygodni zdobił plac przez Parlamentem Europejskim w Brukseli. Zanim instalacja zostanei zmontowana, zainteresowni mogą przyłączyć się do Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego TĘCZA Julity Wójcik, aby przygotować nowe zasoby różnokolorowych kwiatów na potrzeby wielobarwnego łuku. Spółdzielnia rozpoczyna pracę w lutym.

Krótka historia prezydencji

Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 pod hasłem I, CULTURE to największy w historii Instytutu Adama Mickiewicza projekt promocyjny, realizowany na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsza polska prezydencja była okazją do propagowania pozytywnego wizerunku Polski jako kraju nowoczesnego i unikatowego. Prodkreślano bogate dziedzictwo i kulturę współczesną. Mimo, że prezydencja przypadała na trudny dla krajów Unii okres kryzysu ekonomicznego, przedsięwzięcia IAM przyciągnęły ponad dziewiętnastomilionową publiczność. Prestiżowy  flamandzki dziennik „Knack" ocenił, że rząd polski znakomicie wykorzystał to, co Polska ma do zaoferowanie w sferze kultury, rekomendując już w tytule obszernego artykułu „Polska-marka, której można zaufać”. Program obejmował ponad 400 wydarzeń organizowanych w 10 stolicach: Brukseli, Berlinie, Londynie, Paryżu, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Tokio i Pekinie. Realizowany był we współpracy z zagranicznymi partnerami, polskimi instytucjami kultury oraz placówkami MSZ – ambasadami, konsulatami i Instytutami Polskimi. Jednak najważniejszą rolę w jego powstaniu odegrali sami twórcy.

Wystawa zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza
Informacje o warsztatach i zapisy:
www.iam.pl, www.culture.pl oraz warsztaty@iam.pl

Dalsze informacje:
Magdalena Mich
Rzecznik prasowy
Instytut Adama Mickiewicza
tel. 602 663 570
mmich@iam.pl