Architektura MuratorWydarzeniaA to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy

A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy

Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.

A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy

Tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie we Wrocławiu odbędzie się pod hasłem Kwestia gustu. Tym razem organizatorzy wybrali filmy, które przybliżać mają doświadczania związane z estetycznym odbiorem architektury i jej formą. Pokazom tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania i dyskusje. Każdy dzień podejmuje nieco inne zagadnienie (pełen program wydarzenia dostępny TUTAJ). Sobota 1 października w całości poświęcona będzie architekturze milenijnej – projektom powstającym na przełomie XX XXI wieku.

Na godzinę 17.00 przewidziano projekcje dwóch filmów dokumentalnych, zrealizowanych w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla Telewizji Polskiej: „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”. Pierwszy jest próbą przedstawienia odpowiedzialności zawodowej architektów w czasach PRL-u, a także przewartościowań po transformacji ustrojowej, drugi prezentuje szczegółowo wyniki rozstrzygniętego w 1992 roku międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję Ścisłego Centrum Warszawy. Ówczesną architektoniczną rzeczywistość komentują w filmach m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Zbigniew Parandowski, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer, Henryk Drzewiecki, Andrzej Kiciński czy Olgierd Jagiełło.

Po seansie zaplanowano dyskusję „A to Polska właśnie. Co mamy i akceptujemy, z czym możemy pracować dalej” z udziałem Ewy P. Porębskiej, redaktor naczelnej „Architektury-murator”, oraz Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej, historyczki sztuki, badaczki i popularyzatorki architektury. Spotkanie poprowadzi dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu Michał Duda. W dyskusji zastanowimy się nad mitami założycielskimi nowej epoki, z którymi w naszym kraju wiele lat funkcjonowaliśmy, a mierzymy się do dziś. Zwrócimy uwagę na zbyt szybkie, wręcz ekspresowe kształtowanie nowych realiów, które doprowadziło do ukonstytuowania niekompletności, nieładu, przeskalowania, przedekorowania, jako cech przynależnych budowaniu naszego krajobrazu. Wspólnie spróbujemy uchwycić moment, w którym „gust” stał się elementem marketingowej strategii architektów i inwestorów, w którym jego polityczność nabrała zupełnie nowego znaczenia – informują organizatorzy. Spotkanie jest częścią Archikolaży, całorocznego wydarzenia odbywającego się z okazji 40 lat pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych.

Pokaz filmów i dyskusja „A to Polska właśnie. Co mamy i akceptujemy, z czym możemy pracować dalej”
Kiedy:
1 października 2022 roku, godz. 17.00
Gdzie: kino Nowe Horyzonty, Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21
Gościnie: Ewa P. Porębska, Aleksandra Stępień-Dąbrowska
Moderacja: Michał Duda

Zobacz zwiastun filmu „Zawód Architekt”

Zobacz zwiastun filmu „Czerwony Pałac”

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY:


PARTNERZY MERYTORYCZNI:

Autor: Piotr Prus
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.
Carlos Moreno gościem specjalnym Kongresu Deweloperskiego: podsumowanie wydarzenia W piątej edycji Kongresu Deweloperskiego wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Dyskutowano o kryzysie na rynku mieszkaniowym, pozytywnych aspektach ustawy Lex Deweloper i nowej mobilności. Gościem specjalnym wydarzenia był urbanista Carlos Moreno, który opowiedział o idei miasta 15-minutowego.
Trendy w architekturze: konferencja polsko-ukraińska Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Trendy w architekturze i designie 2022”. W spotkaniu dział wezmą Antonina Kaplia, Szymon Wojciechowski i Mariusz Ścisło.
Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja Za nami konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. W spotkaniu oprócz japońskiego architekta udział wzięli m.in. goście z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski zaangażowani w projektowanie różnych form tzw. architektury pomocowej dla ofiar rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Publikujemy krótkie podsumowanie.