Architektura MuratorWydarzeniaA to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy

A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy

Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.

A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy

Tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie we Wrocławiu odbędzie się pod hasłem Kwestia gustu. Tym razem organizatorzy wybrali filmy, które przybliżać mają doświadczania związane z estetycznym odbiorem architektury i jej formą. Pokazom tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania i dyskusje. Każdy dzień podejmuje nieco inne zagadnienie (pełen program wydarzenia dostępny TUTAJ). Sobota 1 października w całości poświęcona będzie architekturze milenijnej – projektom powstającym na przełomie XX XXI wieku.

Na godzinę 17.00 przewidziano projekcje dwóch filmów dokumentalnych, zrealizowanych w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla Telewizji Polskiej: „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”. Pierwszy jest próbą przedstawienia odpowiedzialności zawodowej architektów w czasach PRL-u, a także przewartościowań po transformacji ustrojowej, drugi prezentuje szczegółowo wyniki rozstrzygniętego w 1992 roku międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję Ścisłego Centrum Warszawy. Ówczesną architektoniczną rzeczywistość komentują w filmach m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Zbigniew Parandowski, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer, Henryk Drzewiecki, Andrzej Kiciński czy Olgierd Jagiełło.

Po seansie zaplanowano dyskusję „A to Polska właśnie. Co mamy i akceptujemy, z czym możemy pracować dalej” z udziałem Ewy P. Porębskiej, redaktor naczelnej „Architektury-murator”, oraz Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej, historyczki sztuki, badaczki i popularyzatorki architektury. Spotkanie poprowadzi dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu Michał Duda. W dyskusji zastanowimy się nad mitami założycielskimi nowej epoki, z którymi w naszym kraju wiele lat funkcjonowaliśmy, a mierzymy się do dziś. Zwrócimy uwagę na zbyt szybkie, wręcz ekspresowe kształtowanie nowych realiów, które doprowadziło do ukonstytuowania niekompletności, nieładu, przeskalowania, przedekorowania, jako cech przynależnych budowaniu naszego krajobrazu. Wspólnie spróbujemy uchwycić moment, w którym „gust” stał się elementem marketingowej strategii architektów i inwestorów, w którym jego polityczność nabrała zupełnie nowego znaczenia – informują organizatorzy. Spotkanie jest częścią Archikolaży, całorocznego wydarzenia odbywającego się z okazji 40 lat pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych.

Pokaz filmów i dyskusja „A to Polska właśnie. Co mamy i akceptujemy, z czym możemy pracować dalej”
Kiedy:
1 października 2022 roku, godz. 17.00
Gdzie: kino Nowe Horyzonty, Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21
Gościnie: Ewa P. Porębska, Aleksandra Stępień-Dąbrowska
Moderacja: Michał Duda

Zobacz zwiastun filmu „Zawód Architekt”

Zobacz zwiastun filmu „Czerwony Pałac”

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY:

PARTNERZY MERYTORYCZNI:

WSPÓŁPRACA:

Autor: Piotr Prus
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca będzie dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.