Sukces Polski w Wielkiej Brytanii

Polski Pawilon z nagrodą na London Design Biennale

2023-06-02 12:33

Pawilon Polski, którego kuratorami są Zofia Jaworowska, Petro Vladimirov i Michał Sikorski zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „To the most outstanding overall contribution” na otwartym właśnie London Design Biennale.

Tegoroczna polska ekspozycja na London Design Biennale nosi tytuł „Poetyka konieczności” i stanowi próbę opowiedzenia o relacjach i procesach powstających w czasach kryzysu. Składa się z trzech etapów, z których pierwszym była prowadzona na terenie Anglii zbiórka okien. Są elementami wystawy w pawilonie – to drugi etap projektu, natomiast trzecim będzie przekazanie ich do Kijowa, Charkowa oraz Chersonia, gdzie posłużą osobom odbudowującym swoje domy.

Eksponaty, jak podkreślają autorzy wystawy, Zofia Jaworowska, Petro Vladimirov i Michał Sikorski, zostaną zmienione z odpadów w przedmioty użytkowe, stając się tym samym synonimami bezpieczeństwa i fundamentami dialogu. Cieszymy się niezmiernie, że został doceniony projekt o bardzo polskiej wartości jaką jest solidarność. Kryzys jest szansą na nowe życie przedmiotów, a ograniczony dostęp do zasobów tworzy nowe procesy – mówi Barbara Schabowska, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza, który jest organizatorem wystawy w pawilonie polskim.

Polski Pawilon został wyróżniony jedną z trzech nagród przyznawanych na Biennale, na którym w rym roku prezentuje się 40 krajów.

Kuratorzy pawilonu Polski

Zofia Jaworowska aktywistka i założycielka Fundacji BRDA. Gdy wybuchła wojna na Ukrainie, stworzyła Grupę Zasoby, oddolną inicjatywę mającą na celu znalezienie schronienia dla tysięcy uchodźców przybywających do Polski.

Petro Vladimirov architekt i kurator z wykształceniem artystycznym. Wraz z Fundacją BRDA współtworzył projekt OKNO.

Michał Sikorski architekt i urbanista z doświadczeniem w planowaniu i badaniach kampusów.

Polski Pawilon z nagrodą na London Design Biennale

i

Autor: serwis prasowy