Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

Polskie wieżowce - dyskusja

2012-01-10 15:58

Co architekci, urbaniści i iwestorzy sądzą o budowie wysokościowców? Fundacja Twórców Architektury zaprasza na debatę

Debata - wieżowce w Polsce

i

Autor: Fundacja Twórców Architektury

Polskie wieżowce – is sky really the limits?Panel FTA na targach BUDMA 2012Miedzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 2czwartek 26.01.2012, godz. 14.00-16.00Tematy związane z budową wysokościowców w różnych miastach Polski budzą wciąż silne emocje. Traktowane są jako smbol prestiżu i źródło profitów dla budżetu miasta, inwestora czy projektanta. Z drugiej strony bywają postrzegane jako zagrożenie dla przestrzeni miejskiej. Celem panelu zorganizowanego przez MTP i FTA jest prezentacja stanowisk różnych grup, związanych z tym zagadnieniem.  Podczas prezentacji przedstawią swój punkt widzenia, poparty dużą wiedzą i bogatym doświadczeniem. W spotkaniu udział wezmą architekt Stanisław Sipiński, urbanista Wojciech Oleński z warszawskiej Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju oraz Piotr Borowczyk, redaktor naczelny  miesięcznika Inwestor. Biogramy:

Piotr BorowczykWydawca, przedsiębiorca, działacz społeczny. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jeden z pomysłodawców i założycieli Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania. W styczniu 2007 r. założył swoją pierwszą działalność gospodarczą. Redaktor Naczelny czasopisma "Inwestor Gazeta Inwestycyjna". Specjalista od marketingu i rynku nieruchomości. Prowadził własną restaurację. Lubi podróżować. Dużo uwagi poświęca infrastrukturze, dobrej architekturze oraz rewitalizacji miast. prezentacja: Wieżowce. Nowe symbole polskich miast?

Mgr inż. arch. Wojciech Oleńskiprojektant w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju w Warszawie. Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Warszawskiej (1997r.) oraz Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim (2004r.). Pracując od 1997r. w warszawskim biurze EM Jednacz Architekci brał udział w projektowaniu budynków użyteczności publicznej, zespołów mieszkaniowych i obiektów wysokościowych (współpraca z S.O.M.). Uczestniczył także w projektach rewitalizacji zabytkowej zabudowy śródmiejskiej. Po przejściu w 2007r. do Miejskiej Pracowni, specjalizuje się w badaniu zmian w miejskim krajobrazie, przede wszystkim wpływu zabudowy wysokościowej na panoramę miasta i ochrony widokowej Starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W oparciu o teorie percepcji przestrzeni opracował metodykę badania wpływu wieżowców na krajobraz miasta z użyciem cyfrowego modelu 3D, która jest stosowana w analizach urbanistycznych lewobrzeżnej Warszawy. Autor publikacji na temat badania krajobrazu współczesnych miast i kształtowania zabudowy wysokościowej. Od 2011r. należy do Council on Tall Buildings and Urban Habitat.prezentacja: Od rycin Canaletta do cyfrowego modelu miasta – nowe techniki analizy krajobrazu Warszawy.

Dr inż. arch Stanisław Sipiński  Współwłaściciel i główny projektant jednego z najaktywniejszych biur architektonicznych w  Poznaniu, autor wielu poznańskich budynków – Mostu Dworcowego, biurowców PTC i Andersia, Delta, Skalar, CH Malta. Wykładowca akademicki na Wydziałach Architektury Politechniki Poznańskiej i od 2007 roku  na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym.  Bogaty dorobek pracowni był pokazywany na wystawach m.in. w Cannes i Lizbonie,  oraz prezntowany w magazynach architektonicznych i biznesowych w kraju i za granicą. prezentacja: Współczesna architektura w kreacji przestrzeni centrum miasta, na przykładzie autorskich realizacji.