Architektura MuratorWydarzeniaPolskie wieżowce - dyskusja

Polskie wieżowce - dyskusja

Co architekci, urbaniści i iwestorzy sądzą o budowie wysokościowców? Fundacja Twórców Architektury zaprasza na debatę

Polskie wieżowce – is sky really the limits?
Panel FTA na targach BUDMA 2012
Miedzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 2
czwartek 26.01.2012, godz. 14.00-16.00


Tematy związane z budową wysokościowców w różnych miastach Polski budzą wciąż silne emocje. Traktowane są jako smbol prestiżu i źródło profitów dla budżetu miasta, inwestora czy projektanta. Z drugiej strony bywają postrzegane jako zagrożenie dla przestrzeni miejskiej.

Celem panelu zorganizowanego przez MTP i FTA jest prezentacja stanowisk różnych grup, związanych z tym zagadnieniem.  Podczas prezentacji przedstawią swój punkt widzenia, poparty dużą wiedzą i bogatym doświadczeniem. W spotkaniu udział wezmą architekt Stanisław Sipiński, urbanista Wojciech Oleński z warszawskiej Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju oraz Piotr Borowczyk, redaktor naczelny  miesięcznika Inwestor.

Biogramy:

Piotr Borowczyk
Wydawca, przedsiębiorca, działacz społeczny. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jeden z pomysłodawców i założycieli Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania. W styczniu 2007 r. założył swoją pierwszą działalność gospodarczą. Redaktor Naczelny czasopisma "Inwestor Gazeta Inwestycyjna". Specjalista od marketingu i rynku nieruchomości. Prowadził własną restaurację. Lubi podróżować. Dużo uwagi poświęca infrastrukturze, dobrej architekturze oraz rewitalizacji miast.
prezentacja: Wieżowce. Nowe symbole polskich miast?

Mgr inż. arch. Wojciech Oleński
projektant w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju w Warszawie. Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Warszawskiej (1997r.) oraz Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim (2004r.). Pracując od 1997r. w warszawskim biurze EM Jednacz Architekci brał udział w projektowaniu budynków użyteczności publicznej, zespołów mieszkaniowych i obiektów wysokościowych (współpraca z S.O.M.). Uczestniczył także w projektach rewitalizacji zabytkowej zabudowy śródmiejskiej. Po przejściu w 2007r. do Miejskiej Pracowni, specjalizuje się w badaniu zmian w miejskim krajobrazie, przede wszystkim wpływu zabudowy wysokościowej na panoramę miasta i ochrony widokowej Starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W oparciu o teorie percepcji przestrzeni opracował metodykę badania wpływu wieżowców na krajobraz miasta z użyciem cyfrowego modelu 3D, która jest stosowana w analizach urbanistycznych lewobrzeżnej Warszawy. Autor publikacji na temat badania krajobrazu współczesnych miast i kształtowania zabudowy wysokościowej. Od 2011r. należy do Council on Tall Buildings and Urban Habitat.
prezentacja: Od rycin Canaletta do cyfrowego modelu miasta – nowe techniki analizy krajobrazu Warszawy.

Dr inż. arch Stanisław Sipiński 
Współwłaściciel i główny projektant jednego z najaktywniejszych biur architektonicznych w  Poznaniu, autor wielu poznańskich budynków – Mostu Dworcowego, biurowców PTC i Andersia, Delta, Skalar, CH Malta. Wykładowca akademicki na Wydziałach Architektury Politechniki Poznańskiej i od 2007 roku  na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym.  Bogaty dorobek pracowni był pokazywany na wystawach m.in. w Cannes i Lizbonie,  oraz prezntowany w magazynach architektonicznych i biznesowych w kraju i za granicą.
prezentacja: Współczesna architektura w kreacji przestrzeni centrum miasta, na przykładzie autorskich realizacji.

Sumienie detalu – kolejna edycja Forum Designu i Architektury. Budma 2021 Tegoroczne Forum Designu i Architektury odbędzie się 3 lutego w formule on-line. Wśród gości między innymi Tim Inglod, Lars Emil Kragh, Małgorzata Kucewicz, Zbigniew Maćków, Milena Trzcińska i Jakub Głaz.
Nagroda Ministra Inwestycji za wybitne osiągnięcia w architekturze 2019 Minister Inwestycji i Rozwoju po raz kolejny przyznał nagrody w dziedzinie architektury i planowania przestrzennego. Wśród laureatów m.in. Bolesław Stelmach, Ewa Kuryłowicz i Bogusław Wowrzeczka.
BUDMA 2019 – podsumowanie 28. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Blisko 50 000 gości, 1000 wystawców, 43 produkty nagrodzone Złotym Medalem MTP, ponad 150 targowych premier rynkowych, a także prezentacja biur architektonicznych i rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu Architecture BUDMA Award. Podsumowujemy tegoroczną odsłonę Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2019.
Budma Award 2019 – znamy finalistów konkursu ABA – Architecture Budma Award Jury pierwszej edycji konkursu Architecture BUDMA Award do ścisłego finału nominowało pięć obiektów. Wyniki poznamy 12 lutego podczas gali otwarcia Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2019.
BUDMA 2019 – wydarzenia dla architektów Już 12 lutego Poznań ponownie stanie się miejscem prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie szeroko rozumianej architektury. W programie m.in. spotkania i dyskusje wokół innowacyjnych rozwiązań dla projektantów oraz ostatnich zmian legislacyjnych.
Targi BUDMA 2018 - wydarzenia dla architektów Kulisy powstawania poznańskiego Bałtyku i wyzwania stawiane przez nowoczesne mega-miasta - oto tematy dwóch spotkań, które odbędą się w trakcie Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury w Poznaniu w dniach 30 stycznia - 2 lutego.