Architektura MuratorWydarzeniaPożegnanie dworca PKS w Kielcach

Pożegnanie dworca PKS w Kielcach

Na przełomie 2017 i 2018 roku słynny kielecki dworzec PKS przejdzie gruntowną modernizację. Z tej okazji w dniach 8-9 września odbędzie się jego pożegnanie. Dwudniowe wydarzenie to okazja do ponownego przyjrzenia się tej niezwykłej architekturze.

Pożegnanie dworca PKS w Kielcach

Kopuła ze świetlikami, bezkolizyjny ruch kołowy, ćmielowska porcelana na ścianach to najbardziej charakterystyczne elementy kieleckiego dworca PKS. Zbudowany według projektu Edwarda Modrzejewskiego, Jerzego Radkiewicza i Mieczysława Kubali, oddany do użytku 22 lipca 1984 roku budynek, szybko stał się chlubą i symbolem Kielc. Mimo nienajlepszej „kondycji” dworzec pozostaje jednym z ciekawszych przykładów architektury lat 80. W 2016 roku miasto kupiło nieruchomość od dotychczasowego właściciela, by urządzić tu nowoczesne centrum komunikacyjne. Na przełomie 2017 i 2018 roku obiekt przejdzie gruntowną modernizację, według projektu pracowni Marcin Kamiński i Bartosz Bojarowicz Architekci, wyłonionego w ramach konkursu w grudniu ubiegłego roku. Z tej okazji w dniach 8-9 września odbędzie się pożegnanie dworca. Wydarzenie ma charakter symboliczny, nagrodzony projekt zakłada bowiem zachowanie charakterystycznych elementów budynku oraz minimalną ingerencję w jego bryłę. W programie oprócz imprez muzycznych przewidziano m.in. spotkanie z architektami oraz prezentację projektu modernizacji dworca. Inicjatorkami wydarzenia są Kasia Kędzierska, Marta Lis oraz Magda Śledź z nieformalnej grupy Letni Klub Śniadaniowy.

Program wydarzenia:

8 września 2017 - Muzyka w przestrzeni - wieczór z koncertami i wydarzeniami artystycznymi. W planie m.in. koncert zespołu Super Girl & Romantic Boys oraz projekt “Kino Mocne” - muzyczny projekt kielczanina, Darka Makaruka, polegający na kompilacji nowoczesnych remiksów i jazzowych adaptacji szlagierów okresu międzywojennego.

9 września - Tajemnice architektury, tajemnice dworca - dzień otwarty
- spotkanie z architektami - rozmowy o polskiej przestrzeni publicznej
- spotkanie sentymentalne - wspomnienia twórców dworca, byłych i obecnych pracowników, pasjonatów
- warsztaty dla dzieci
- zwiedzanie zakamarków dworca
- wystawa - dzieje dworca
- prezentacja projektu modernizacji obiektu
- strefa foodtrucków

9 września - Potańcówka Międzypokoleniowa
- zabawa taneczna w budynku dworca. Muzyczna podróż łącząca pokolenia.

Dworzec autobusowy Autorzy przebudowy nie zdecydowali się na maksymalną ochronę oryginalnych elementów dworca i pełen powrót do jego pierwotnych walorów czy też niezrealizowanych założeń. Zrezygnowali również z kształtowania nowych elementów w sposób dający iluzję, iż pochodzą z czasów, gdy obiekt powstawał.
Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie Dobiega końca modernizacja dworca autobusowego w Kielcach według konkursowego projektu pracowni Kamiński Bojarowicz Architekci. Zobaczcie, jak ikona Kielc prezentuje się tuż przed otwarciem.
Dworzec autobusowy w Kielcach Najtrudniejszym wyzwaniem podczas przebudowy historycznego dworca autobusowego w Kielcach było zachowanie oryginalnej sylwetki budynku przy jednoczesnym dostosowaniu do współczesnych wymogów funkcjonalno-technicznych – piszą Marcin Kamiński i Bartosz Bojarowicz.
Przebudowa Teatru Żeromskiego w Kielcach – rozmowa ze Szczepanem Wrońskim i Moniką Lemańską z WXCA Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach otrzyma środki z funduszy norweskich na długo wyczekiwaną przebudowę swojej siedziby. O wyzwaniach związanych z modernizacją historycznego budynku, współpracy z użytkownikami i konserwatorem oraz projektowaniu z wykorzystaniem technologii BIM rozmawiamy ze współautorami koncepcji, Szczepanem Wrońskim i Moniką Lemańską z biura WXCA.
Dialog techniczny: Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach Główny Urząd Miar ogłosił „Dialog techniczny związany z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego na budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach”. Termin składania zgłoszeń upływa 18.06.2019r.
1M3 2019 – ogólnopolskie warsztaty architektoniczne Kielecki odział SARP, Politechnika Świętokrzyska oraz Instytut Designu w Kielcach zapraszają do udziału w kolejnej edycji warsztatów 1M3. Tym razem uczestnicy odkrywać będą potencjał wikliny. Rejestracja tylko do 1 maja!