Architektura MuratorWydarzeniaPracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści

Już w najbliższy weekend krakowscy artyści po raz pierwszy wezmą udział w akcji Pracownie do wglądu. Będzie można zwiedzić m.in. pracownie Bogumiła Książka, Cecylii Malik, Bartolomeo Koczenasza czy Alka Janickiego, ale też Tadeusza Kantora oraz Marii i Jerzego Beresiów, o których twórczości opowie ich córka, malarka Bettina Bereś.

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści
Pracownia Bogumiła Książka; fot. Anna Stankiewicz

20 i 21 listopada w Krakowie po raz pierwszy odbędzie się weekend z Pracowniami do wglądu, podczas którego będzie można zwiedzać pracownie artystek i artystów: na co dzień niedostępne lub udostępniane tylko wąskiemu gronu przyjaciół, często pełne dzieł sztuki. Uczestnicy weekendu dowiedzą się, jak wygląda proces twórczy, ile może trwać praca nad obrazem czy rzeźbą, jakie rytuały wiążą się z pracą artystyczną.

Czytaj też: Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch |

Podczas weekendu będzie można zobaczyć m.in. rodzinną pracownię Marii i Jerzego Beresiów, o której opowie córka artystów, malarka Bettina Bereś. W programie nie mogło zabraknąć też pracowni Tadeusza Kantora przy ulicy Siennej, miejsca będącego jednocześnie mieszkaniem artysty. Uczestnicy odwiedzą też Skład Solny, gdzie spotkają pracujących tam artystów: Bogumiła Książka, Cecylię Malik i Bartolomeo Koczenasza. To być może ostatnia taka okazja, w związku z planowanym wkrótce przekształceniem budynku w centrum literackie „Planeta Lem”. Organizatorzy zapowiadają również wizytę w pracowni-galerii Apteka, należącej do  multidyscyplinarnego twórcy Alka Janickiego. Drzwi do swoich atelier otworzą ponadto krakowskie malarki: Kinga Nowak i Edyta Sobieraj, a także twórcy młodeho pokolenia: Martyna Borowiecka-Mikuszewska i Grzegorz Siembida. Bogusław Bachorczyk zaproponuje zwiedzanie Naszego ogródka – pracowni na wolnym powietrzu, znajdującej się w podworcu jednej z krakowskich kamienic.

Pracownie do wglądu to projekt, który od kilku lat realizują fotografka Anna Stankiewicz oraz krytyczki i kuratorki Agnieszka Jankowska-Marzec i Martyna Nowicka. Fotografie z pracowni i rozmowy z artystami ukazują się regularnie na stronie www.pracowniedowglądu.pl – celem tych działań nie jest tylko dokumentacja ulotnych, często zmieniających lokalizacje pracowni artystów, ale także pokazanie, jak myślą o swojej pracy sami twórcy. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie www.pracowniedowglądu.pl.

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści
Pracownia Grzegorza Siembidy; fot. Anna Stankiewicz
Refugium / Podlasie
Refugium / Podlasie Artyści Teresa Starzec i Andrzej Jan Bielawski stworzyli prywatną mikroosadę wkomponowaną w podlaski, nadnarwiański krajobraz. o realizacji Studia A pisze Iwona Ławecka-Marczewska.
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
ProtoLAB design & build 2022: nowa odsłona Letniej Szkoły Architektury 22 lipca startuje ProtoLAB design & build 2022 – warsztaty projektowo-realizacyjne kontynuujące tradycję  Letnich Szkół Architektury organizowanych na Politechnice Wrocławskiej od 2016 roku. Zgłoszenia do 5 czerwca!
Polski program do analizy chłonności działek Konsorcjum firm Designbotic i Roark Studio pracuje nad programem komputerowym, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Oprogramowanie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji.
Nocny BAZARCH w Muzeum Architektury we Wrocławiu Najnowsza edycja BAZARCHU odbędzie się podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu. W malowniczych krużgankach dawnego klasztoru bernardynów, a obecnie Muzeum Architektury, znajdą się stoiska wydawców książek o architekturze i mieście, wsi, krajobrazie, dziedzictwie architektonicznym, zabytkach i sztuce w przestrzeni publicznej.
NANO-inspiracje w architekturze: konferencja Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na Forum Biznes–Nauka. NANO-inspiracje w branży budowlano-architektonicznej. Celem spotkania jest popularyzacja wiedzy na temat możliwości wykorzystania nanotechnologii oraz nanomateriałów w architekturze i zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2022: Warszawy Każdemu pokazuje inne oblicze, a wszystkie są prawdziwe i równie cenne. Warszawa – a właściwie Warszawy, bo miast jest tyle, ilu mieszkańców – to prawdziwy tygiel narodowościowy, religijny, klasowy. Czy da się poznać takie miasto? W dwa ostatnie weekendy maja odbędzie się jubileuszowa, X edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania.