Architektura MuratorWydarzeniaPracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści

Już w najbliższy weekend krakowscy artyści po raz pierwszy wezmą udział w akcji Pracownie do wglądu. Będzie można zwiedzić m.in. pracownie Bogumiła Książka, Cecylii Malik, Bartolomeo Koczenasza czy Alka Janickiego, ale też Tadeusza Kantora oraz Marii i Jerzego Beresiów, o których twórczości opowie ich córka, malarka Bettina Bereś.

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści
Pracownia Bogumiła Książka; fot. Anna Stankiewicz

20 i 21 listopada w Krakowie po raz pierwszy odbędzie się weekend z Pracowniami do wglądu, podczas którego będzie można zwiedzać pracownie artystek i artystów: na co dzień niedostępne lub udostępniane tylko wąskiemu gronu przyjaciół, często pełne dzieł sztuki. Uczestnicy weekendu dowiedzą się, jak wygląda proces twórczy, ile może trwać praca nad obrazem czy rzeźbą, jakie rytuały wiążą się z pracą artystyczną.

Czytaj też: Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch |

Podczas weekendu będzie można zobaczyć m.in. rodzinną pracownię Marii i Jerzego Beresiów, o której opowie córka artystów, malarka Bettina Bereś. W programie nie mogło zabraknąć też pracowni Tadeusza Kantora przy ulicy Siennej, miejsca będącego jednocześnie mieszkaniem artysty. Uczestnicy odwiedzą też Skład Solny, gdzie spotkają pracujących tam artystów: Bogumiła Książka, Cecylię Malik i Bartolomeo Koczenasza. To być może ostatnia taka okazja, w związku z planowanym wkrótce przekształceniem budynku w centrum literackie „Planeta Lem”. Organizatorzy zapowiadają również wizytę w pracowni-galerii Apteka, należącej do  multidyscyplinarnego twórcy Alka Janickiego. Drzwi do swoich atelier otworzą ponadto krakowskie malarki: Kinga Nowak i Edyta Sobieraj, a także twórcy młodeho pokolenia: Martyna Borowiecka-Mikuszewska i Grzegorz Siembida. Bogusław Bachorczyk zaproponuje zwiedzanie Naszego ogródka – pracowni na wolnym powietrzu, znajdującej się w podworcu jednej z krakowskich kamienic.

Pracownie do wglądu to projekt, który od kilku lat realizują fotografka Anna Stankiewicz oraz krytyczki i kuratorki Agnieszka Jankowska-Marzec i Martyna Nowicka. Fotografie z pracowni i rozmowy z artystami ukazują się regularnie na stronie www.pracowniedowglądu.pl – celem tych działań nie jest tylko dokumentacja ulotnych, często zmieniających lokalizacje pracowni artystów, ale także pokazanie, jak myślą o swojej pracy sami twórcy. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie www.pracowniedowglądu.pl.

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści
Pracownia Grzegorza Siembidy; fot. Anna Stankiewicz
Refugium / Podlasie
Refugium / Podlasie Artyści Teresa Starzec i Andrzej Jan Bielawski stworzyli prywatną mikroosadę wkomponowaną w podlaski, nadnarwiański krajobraz. o realizacji Studia A pisze Iwona Ławecka-Marczewska.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca będzie dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.