Architektura MuratorWydarzeniaPracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści

Już w najbliższy weekend krakowscy artyści po raz pierwszy wezmą udział w akcji Pracownie do wglądu. Będzie można zwiedzić m.in. pracownie Bogumiła Książka, Cecylii Malik, Bartolomeo Koczenasza czy Alka Janickiego, ale też Tadeusza Kantora oraz Marii i Jerzego Beresiów, o których twórczości opowie ich córka, malarka Bettina Bereś.

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści
Pracownia Bogumiła Książka; fot. Anna Stankiewicz

20 i 21 listopada w Krakowie po raz pierwszy odbędzie się weekend z Pracowniami do wglądu, podczas którego będzie można zwiedzać pracownie artystek i artystów: na co dzień niedostępne lub udostępniane tylko wąskiemu gronu przyjaciół, często pełne dzieł sztuki. Uczestnicy weekendu dowiedzą się, jak wygląda proces twórczy, ile może trwać praca nad obrazem czy rzeźbą, jakie rytuały wiążą się z pracą artystyczną.

Czytaj też: Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch |

Podczas weekendu będzie można zobaczyć m.in. rodzinną pracownię Marii i Jerzego Beresiów, o której opowie córka artystów, malarka Bettina Bereś. W programie nie mogło zabraknąć też pracowni Tadeusza Kantora przy ulicy Siennej, miejsca będącego jednocześnie mieszkaniem artysty. Uczestnicy odwiedzą też Skład Solny, gdzie spotkają pracujących tam artystów: Bogumiła Książka, Cecylię Malik i Bartolomeo Koczenasza. To być może ostatnia taka okazja, w związku z planowanym wkrótce przekształceniem budynku w centrum literackie „Planeta Lem”. Organizatorzy zapowiadają również wizytę w pracowni-galerii Apteka, należącej do  multidyscyplinarnego twórcy Alka Janickiego. Drzwi do swoich atelier otworzą ponadto krakowskie malarki: Kinga Nowak i Edyta Sobieraj, a także twórcy młodeho pokolenia: Martyna Borowiecka-Mikuszewska i Grzegorz Siembida. Bogusław Bachorczyk zaproponuje zwiedzanie Naszego ogródka – pracowni na wolnym powietrzu, znajdującej się w podworcu jednej z krakowskich kamienic.

Pracownie do wglądu to projekt, który od kilku lat realizują fotografka Anna Stankiewicz oraz krytyczki i kuratorki Agnieszka Jankowska-Marzec i Martyna Nowicka. Fotografie z pracowni i rozmowy z artystami ukazują się regularnie na stronie www.pracowniedowglądu.pl – celem tych działań nie jest tylko dokumentacja ulotnych, często zmieniających lokalizacje pracowni artystów, ale także pokazanie, jak myślą o swojej pracy sami twórcy. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie www.pracowniedowglądu.pl.

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści
Pracownia Grzegorza Siembidy; fot. Anna Stankiewicz
Refugium / Podlasie
Refugium / Podlasie Artyści Teresa Starzec i Andrzej Jan Bielawski stworzyli prywatną mikroosadę wkomponowaną w podlaski, nadnarwiański krajobraz. o realizacji Studia A pisze Iwona Ławecka-Marczewska.
Co pozostało po Pałacu Saskim? Interwencja artystyczna Diany Lelonek w Muzeum Warszawy Muzeum Warszawy otworzyło drzwi magazynów przed Dianą Lelonek. Artystka zwróciła uwagę na zbiory archeologiczne z miejsca, w którym stał Pałac Saski. Efekty tych poszukiwań będzie można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum na Rynku Starego Miasta. To inauguracja cyklu interwencji artystycznych, w ramach których muzealne kolekcje przedstawiane będą w nowych, zaskakujących kontekstach.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem z pracowni SLAS Architekci Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Aleksandra Bednarskiego i Mariusza Komrausa z pracowni SLAS Architekci , autorów Strefy Aktywności w Chorzowie.
BAZArch na Księżycu: startuje kolejna edycja wirtualnych targów książki o architekturze i mieście Centrum Architektury organizuje BAZArch już od ośmiu lat. Wśród wystawców tradycyjnie zawsze jesteśmy i my, ze specjalną ofertą prenumeraty „Architektury-murator”. Najnowsza edycja startuje 3 grudnia, a odbędzie się... na Księżycu.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Jarosławem Wilkiem z pracowni CAVU Architekci Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Jarosława Wilka z pracowni CAVU Architekci, autora budynku biurowo-usługowego przy ul. Krasickiego w Krakowie.
Helle Søholt z Gehl Architects i Jakub Szczęsny o przyszłości naszych miast Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture zapraszaja na pierwsze webinarium z cyklu „2031 NOW”. Spotkanie z udziałem m.in. Helle Søholt z Gehl Architects i Jakuba Szczęsnego z pracowni SZCZ towarzyszy konkursowi 2031 NOW_our cities in 10 years, którego partnerem medialnym jest „Architektura-murator”.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Igorem Kaźmierczakiem z S3NS Architektura Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Igora Kaźmierczaka z pracowni S3NS Architektura, autorem Domu Przełamanego we Wrocławiu.