Architektura MuratorWydarzeniaPracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści

Już w najbliższy weekend krakowscy artyści po raz pierwszy wezmą udział w akcji Pracownie do wglądu. Będzie można zwiedzić m.in. pracownie Bogumiła Książka, Cecylii Malik, Bartolomeo Koczenasza czy Alka Janickiego, ale też Tadeusza Kantora oraz Marii i Jerzego Beresiów, o których twórczości opowie ich córka, malarka Bettina Bereś.

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści
Pracownia Bogumiła Książka; fot. Anna Stankiewicz

20 i 21 listopada w Krakowie po raz pierwszy odbędzie się weekend z Pracowniami do wglądu, podczas którego będzie można zwiedzać pracownie artystek i artystów: na co dzień niedostępne lub udostępniane tylko wąskiemu gronu przyjaciół, często pełne dzieł sztuki. Uczestnicy weekendu dowiedzą się, jak wygląda proces twórczy, ile może trwać praca nad obrazem czy rzeźbą, jakie rytuały wiążą się z pracą artystyczną.

Czytaj też: Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch |

Podczas weekendu będzie można zobaczyć m.in. rodzinną pracownię Marii i Jerzego Beresiów, o której opowie córka artystów, malarka Bettina Bereś. W programie nie mogło zabraknąć też pracowni Tadeusza Kantora przy ulicy Siennej, miejsca będącego jednocześnie mieszkaniem artysty. Uczestnicy odwiedzą też Skład Solny, gdzie spotkają pracujących tam artystów: Bogumiła Książka, Cecylię Malik i Bartolomeo Koczenasza. To być może ostatnia taka okazja, w związku z planowanym wkrótce przekształceniem budynku w centrum literackie „Planeta Lem”. Organizatorzy zapowiadają również wizytę w pracowni-galerii Apteka, należącej do  multidyscyplinarnego twórcy Alka Janickiego. Drzwi do swoich atelier otworzą ponadto krakowskie malarki: Kinga Nowak i Edyta Sobieraj, a także twórcy młodeho pokolenia: Martyna Borowiecka-Mikuszewska i Grzegorz Siembida. Bogusław Bachorczyk zaproponuje zwiedzanie Naszego ogródka – pracowni na wolnym powietrzu, znajdującej się w podworcu jednej z krakowskich kamienic.

Pracownie do wglądu to projekt, który od kilku lat realizują fotografka Anna Stankiewicz oraz krytyczki i kuratorki Agnieszka Jankowska-Marzec i Martyna Nowicka. Fotografie z pracowni i rozmowy z artystami ukazują się regularnie na stronie www.pracowniedowglądu.pl – celem tych działań nie jest tylko dokumentacja ulotnych, często zmieniających lokalizacje pracowni artystów, ale także pokazanie, jak myślą o swojej pracy sami twórcy. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie www.pracowniedowglądu.pl.

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści
Pracownia Grzegorza Siembidy; fot. Anna Stankiewicz
Refugium / Podlasie
Refugium / Podlasie Artyści Teresa Starzec i Andrzej Jan Bielawski stworzyli prywatną mikroosadę wkomponowaną w podlaski, nadnarwiański krajobraz. o realizacji Studia A pisze Iwona Ławecka-Marczewska.
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.