Architektura MuratorWydarzeniaPrada nad Wisłą! W pawilonie MSN-u będzie ekskluzywny butik

Prada nad Wisłą! W pawilonie MSN-u będzie ekskluzywny butik

Już za dwa lata na placu Centralnym w Warszawie stanie gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wiemy, jak zostanie wykorzystany wówczas pawilon Adolfa Krischanitza nad Wisłą. W obiekcie swój pierwszy butik w Polsce otworzy włoski dom mody Prada.

Prada nad Wisłą! W pawilonie MSN-u będzie ekskluzywny butik
Pawilon Adolfa Krischanitza usytuowany jest nad Wisłą, tuż obok Centrum Nauki Kopernik, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej i zespołu dawnej elektrowni Powiśle; fot. Marcin Czechowicz

Trwa realizacja głównej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Budynek, według projektu pracowni Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku, już wkrótce stanie przy placu Centralnym. Według zapowiedzi ratusza, wiecha na dachu obiektu zawiśnie jeszcze w tym roku, a dwa lata później muzeum zostanie udostępnione zwiedzającym. - To jedna z naszych najważniejszych inwestycji kulturalnych. Centrum miasta zyska zupełnie nowe oblicze – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Placówka miała dotąd problem, jak po wybudowaniu gmachu wykorzystać swoje dwie tymczasowe siedziby: przy ul. Pańskiej i Wybrzeżu Kościuszkowskim. Ta druga to otwarty w 2017 roku pawilon projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza. Wszystko wskazuje na to, że po 2022 roku ulokuje się tam włoski dom mody Prada. Władze Warszawy podpisały właśnie wstępną umowę w tej sprawie.

- To dla nas to świetna wiadomość. Warszawa musi ostatnio zaciskać pasa, więc cieszymy się, że pawilon będzie mieć nową funkcję. Zależy nam też, by w jak największym stopniu dywersyfikować ofertę na bulwarach i w ich okolicach. Są tam już kawiarnie i kluby, nieopodal działa BUW i Centrum Nauki Kopernik, wkrótce zostanie oddany do użytku także zrewitalizowany zespół dawnej elektrociepłowni Powiśle, a wraz z nim ponad 15 tys. m² powierzchni handlowo-usługowej. Sklep Prady doskonale wpisze się w charakter tej części miasta – mówi osoba odpowiedzialna w ratuszu za całe przedsięwzięcie.

Warszawski sklep Prady dysponowałby powierzchnią blisko 600 m². Będzie to pierwszy butik tej marki w Polsce. Nie wiadomo, jeszcze, kto zaprojektuje wystrój sklepu. Dotąd dla Prady projektowali najlepsi, by przypomnieć tylko flagowy sklep marki w Tokio autorstwa Herzoga & de Meurona czy siedzibę Fondazione Prada w Mediolanie projektu OMA.

Czytaj też: „To muzeum musiało wyrąbać sobie własną przestrzeń” Thomas Phifer i Joanna Mytkowska o nowym MSN |

9 maja 2015 roku otwarto siedzibę Fondazione Prada w Mediolanie. Nowe obiekty w postindustrialnym zespole z początku XX wieku zaprojektowała pracownia OMA. Zobacz film przygotowany przez magazyn Condé Nast Traveler.

MSN w budowie: najnowsze zdjęcia z realizacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej Jest już prawomocne pozwolenie na budowę nowej siedziby teatru TR Warszawa według projektu biura Thomas Phifer and Partners. Tymczasem po sąsiedzku trwa realizacja gmachu  Muzeum Sztuki Nowoczesnej autorstwa tej samej pracowni. Prezentujemy najnowsze zdjęcia z placu budowy.
Pomnikomania: Warszawa w Budowie 2019 Stolica Polski jest pełna pomników: ikonicznych, zapomnianych, zburzonych, konkurujących ze sobą, bojowych, kanonicznych, nowych i wciąż antycypowanych. Kuratorzy 11. edycji festiwalu WWB proponują prototypy kolejnych
Punkt widokowy na placu Defilad: wyniki konkursu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosiło wyniki konkursu na projekt tymczasowego punktu widokowego zlokalizowanego bezpośrednio przy placu budowy swojej nowo powstającej siedziby. Zwyciężyła praca przygotowana przez pracownię 94 Studio z Poznania.
Konkurs na projekt punktu widokowego na placu Defilad Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłasza konkurs na projekt punktu widokowego na placu Defilad. Prace mogą też składać studenci i absolwenci uczelni artystycznych.
Festiwal Warszawa w Budowie 2018 – Polska vs. sąsiedzi Jak wynika z danych Urzędu ds. Cudzoziemców, Polska jest drugim najchętniej wybieranym przez obcokrajowców państwem w Unii Europejskiej. Nie zawsze jednak czują się u nas dobrze. Tegoroczną edycję festiwalu Warszawa w Budowie poświęcono relacji między imigrantem a społecznością lokalną, przyjezdnymi a rdzennymi mieszkańcami, czyli najprościej rzecz ujmując, obcymi a swoimi. Główna festiwalowa wystawa czynna tylko do 11 listopada.
Warszawa w Budowie 2018 – znamy program 10. edycji festiwalu Jak dyskutowaliśmy podczas tegorocznego spotkania Młodzi do Łodzi, imigracja młodych architektów i innych specjalistów do Polski to proces, który już się rozpoczął. Większość pochodzi zza naszej wschodniej granicy. Organizatorzy 10., jubileuszowej edycji festiwalu Warszawa w budowie chcą bliżej przyjrzeć się temu zjawisku i prześledzić, jak funkcjonuje idea sąsiedztwa w kontekście współczesnej urbanistyki, sztuki i debaty publicznej.