Architektura MuratorWydarzeniaPrada nad Wisłą! W pawilonie MSN-u będzie ekskluzywny butik

Prada nad Wisłą! W pawilonie MSN-u będzie ekskluzywny butik

Już za dwa lata na placu Centralnym w Warszawie stanie gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wiemy, jak zostanie wykorzystany wówczas pawilon Adolfa Krischanitza nad Wisłą. W obiekcie swój pierwszy butik w Polsce otworzy włoski dom mody Prada.

Prada nad Wisłą! W pawilonie MSN-u będzie ekskluzywny butik
Pawilon Adolfa Krischanitza usytuowany jest nad Wisłą, tuż obok Centrum Nauki Kopernik, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej i zespołu dawnej elektrowni Powiśle; fot. Marcin Czechowicz

Trwa realizacja głównej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Budynek, według projektu pracowni Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku, już wkrótce stanie przy placu Centralnym. Według zapowiedzi ratusza, wiecha na dachu obiektu zawiśnie jeszcze w tym roku, a dwa lata później muzeum zostanie udostępnione zwiedzającym. - To jedna z naszych najważniejszych inwestycji kulturalnych. Centrum miasta zyska zupełnie nowe oblicze – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Placówka miała dotąd problem, jak po wybudowaniu gmachu wykorzystać swoje dwie tymczasowe siedziby: przy ul. Pańskiej i Wybrzeżu Kościuszkowskim. Ta druga to otwarty w 2017 roku pawilon projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza. Wszystko wskazuje na to, że po 2022 roku ulokuje się tam włoski dom mody Prada. Władze Warszawy podpisały właśnie wstępną umowę w tej sprawie.

- To dla nas to świetna wiadomość. Warszawa musi ostatnio zaciskać pasa, więc cieszymy się, że pawilon będzie mieć nową funkcję. Zależy nam też, by w jak największym stopniu dywersyfikować ofertę na bulwarach i w ich okolicach. Są tam już kawiarnie i kluby, nieopodal działa BUW i Centrum Nauki Kopernik, wkrótce zostanie oddany do użytku także zrewitalizowany zespół dawnej elektrociepłowni Powiśle, a wraz z nim ponad 15 tys. m² powierzchni handlowo-usługowej. Sklep Prady doskonale wpisze się w charakter tej części miasta – mówi osoba odpowiedzialna w ratuszu za całe przedsięwzięcie.

Warszawski sklep Prady dysponowałby powierzchnią blisko 600 m². Będzie to pierwszy butik tej marki w Polsce. Nie wiadomo, jeszcze, kto zaprojektuje wystrój sklepu. Dotąd dla Prady projektowali najlepsi, by przypomnieć tylko flagowy sklep marki w Tokio autorstwa Herzoga & de Meurona czy siedzibę Fondazione Prada w Mediolanie projektu OMA.

Czytaj też: „To muzeum musiało wyrąbać sobie własną przestrzeń” Thomas Phifer i Joanna Mytkowska o nowym MSN |

9 maja 2015 roku otwarto siedzibę Fondazione Prada w Mediolanie. Nowe obiekty w postindustrialnym zespole z początku XX wieku zaprojektowała pracownia OMA. Zobacz film przygotowany przez magazyn Condé Nast Traveler.

Pomnikomania: Warszawa w Budowie 2019 Stolica Polski jest pełna pomników: ikonicznych, zapomnianych, zburzonych, konkurujących ze sobą, bojowych, kanonicznych, nowych i wciąż antycypowanych. Kuratorzy 11. edycji festiwalu WWB proponują prototypy kolejnych
Punkt widokowy na placu Defilad: wyniki konkursu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosiło wyniki konkursu na projekt tymczasowego punktu widokowego zlokalizowanego bezpośrednio przy placu budowy swojej nowo powstającej siedziby. Zwyciężyła praca przygotowana przez pracownię 94 Studio z Poznania.
Konkurs na projekt punktu widokowego na placu Defilad Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłasza konkurs na projekt punktu widokowego na placu Defilad. Prace mogą też składać studenci i absolwenci uczelni artystycznych.
Festiwal Warszawa w Budowie 2018 – Polska vs. sąsiedzi Jak wynika z danych Urzędu ds. Cudzoziemców, Polska jest drugim najchętniej wybieranym przez obcokrajowców państwem w Unii Europejskiej. Nie zawsze jednak czują się u nas dobrze. Tegoroczną edycję festiwalu Warszawa w Budowie poświęcono relacji między imigrantem a społecznością lokalną, przyjezdnymi a rdzennymi mieszkańcami, czyli najprościej rzecz ujmując, obcymi a swoimi. Główna festiwalowa wystawa czynna tylko do 11 listopada.
Warszawa w Budowie 2018 – znamy program 10. edycji festiwalu Jak dyskutowaliśmy podczas tegorocznego spotkania Młodzi do Łodzi, imigracja młodych architektów i innych specjalistów do Polski to proces, który już się rozpoczął. Większość pochodzi zza naszej wschodniej granicy. Organizatorzy 10., jubileuszowej edycji festiwalu Warszawa w budowie chcą bliżej przyjrzeć się temu zjawisku i prześledzić, jak funkcjonuje idea sąsiedztwa w kontekście współczesnej urbanistyki, sztuki i debaty publicznej.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej z pozwoleniem na budowę Pierwsza duża inwestycja na Placu Defilad staje się rzeczywistością. Miasto Warszawa ogłosiło dzisiaj przetarg na budowę nowego budynku MSN-u.