Program mentoringowy dla studentów i doktorantów architektury na Politechnice Warszawskiej

i

Autor: Archiwum Architektury

Program mentoringowy dla studentów i doktorantów architektury na Politechnice Warszawskiej

2022-12-23 14:40

Marlena Happach, Ewa P. Porębska, Dorota Sibińska, Szymon Wojciechowski i Szczepan Wroński. Wybierz swojego mentora i dołącz do programu. Zgłoszenia do 11 stycznia.

Program mentoringowy Biuro Karier Politechniki Warszawskiej organizuje już od kilku lat. Opiera się on na ścisłej współpracy cenionych absolwentów uczelni z jej obecnymi studentami. Przez 6 miesięcy mentorzy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem, ale sami też korzystają, bo dzięki inicjatywie poznają nowe opinie i poszerzają horyzonty. W 2021 roku program mentoringowy Politechniki Warszawskiej został uznany przez European Mentoring & Coaching Council za najlepsze tego typu przedsięwzięcie organizowane przez polskie uczelnie i instytucje edukacyjne. Od teraz mogą do niego przystąpić także studenci i doktoranci Wydział Architektury. Pomysł na program mentoringowy dedykowany studentom architektury narodził się podczas wakacyjnych warsztatów w 2021 roku, przeprowadzonych przez Mateusza Potempskiego z Otwartej Pracowni Jazdów. W cyklu spotkań wzięli udział przedstawiciele trzech instytucji – władz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, oddziału warszawskiego SARP i Stowarzyszenia Akademickiego WA PW. Uczestnicy warsztatów podjęli temat wzajemnej współpracy, szukając formuły umożliwiającej połączenie studentów z doświadczonymi architektami, dając wsparcie, doradztwo i źródło informacji – opowiada architektka Monika Lemańska z zarządu warszawskiego oddziału SARP.

Do udziału w pierwszej architektonicznej odsłonie programu zostali zaproszeni absolwenci reprezentujący różne pokolenia i różne ścieżki zawodowej kariery, są wśród nich architekci prowadzący cenione warszawskie pracownie jak Dorota Sibińska z xystudio, Szymon Wojciechowski z APA Wojciechowski Architekci czy Szczepan Wroński z WXCA, jak i Marlena Happach, naczelna architektka m.st. Warszawy oraz Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.

Poświeciłam architekturze 40 lat zawodowego życia i każdego dnia odkrywam w tej dziedzinie coś ciekawego. Współczesność stawia przed architektami i architektkami coraz to nowe wyzwania i trzeba być na nie przygotowanym. Jeśli chcesz porozmawiać o swojej ścieżce kariery, upewnić się, czy podołasz wyzwaniom, a może potrzebujesz rady jak poruszać się w zawodowym w środowisku lub dowiedzieć, jak zaistnieć w mediach i zdobyć międzynarodowe uznanie – zapraszam, z radością podzielę się wiedzą – zachęca do udziału Ewa P. Porębska. Zacząłem pracę jeszcze przed skończeniem studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Nie było łatwo, ale na swojej drodze spotkałem wielu mądrych ludzi – teraz nazwalibyśmy ich mentorami – którzy  pomogli nam dostrzec tzw. windows of opportunity i je wykorzystać. Uważam, że mam wobec nich dług. Dzięki programowi mentoringowemu PW chciałbym zacząć go spłacać – mówi Szymon Wojciechowski.Program skierowany jest do studentów od piątego semestru, a także doktorantów wszystkich wydziałów Politechniki Warszawskiej. Aby wziąć w nim udział, należy do 11 stycznia przesłać swoje zgłoszenie, wybierając mentora i krótko uzasadniając decyzję. Obie strony  mentoringowego duetu doświadczają wielu inspiracji. Absolwent – mentor i podopieczny – student, w znakomitej większości przypadków, nie tylko współpracują w czasie projektu, ale po jego zakończeniu pozostają w świetnych relacjach. Relacje studentów, którzy uczestniczyli w dotychczasowych edycjach, jednoznacznie wskazują, że program mentoringowy jest wielkim wsparciem, które ma miejsce w przełomowym momencie życia młodego człowiek. Wsparciem, które ma nie tylko zawodowy, ale i życiowy charakter. Czy można sobie wyobrazić bardziej sprzyjającą sytuację, niż ta w której możemy uczyć się na doświadczeniu, a czasem błędach mentora, sytuację, kiedy w atmosferze zaufania mamy komu zadać nurtujące nas pytania? – pyta retorycznie Piotr Szrajber, koordynator programu z Biura Karier Politechniki Warszawskiej.W lutym 2023 roku Politechnika Warszawska we współpracy z mentorami oraz SARP-em dokona wyboru podopiecznych oraz utworzy pięć duetów mentorskich. Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny na stronie: www.bk.pw.edu.pl.

ZAPISZ SIĘ