Architektura MuratorWydarzeniaProgram mentoringowy dla studentów i doktorantów architektury na Politechnice Warszawskiej

Program mentoringowy dla studentów i doktorantów architektury na Politechnice Warszawskiej

Marlena Happach, Ewa P. Porębska, Dorota Sibińska, Szymon Wojciechowski i Szczepan Wroński. Wybierz swojego mentora i dołącz do programu. Zgłoszenia do 11 stycznia.

Program mentoringowy dla studentów i doktorantów architektury na Politechnice Warszawskiej

Program mentoringowy Biuro Karier Politechniki Warszawskiej organizuje już od kilku lat. Opiera się on na ścisłej współpracy cenionych absolwentów uczelni z jej obecnymi studentami. Przez 6 miesięcy mentorzy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem, ale sami też korzystają, bo dzięki inicjatywie poznają nowe opinie i poszerzają horyzonty. W 2021 roku program mentoringowy Politechniki Warszawskiej został uznany przez European Mentoring & Coaching Council za najlepsze tego typu przedsięwzięcie organizowane przez polskie uczelnie i instytucje edukacyjne. Od teraz mogą do niego przystąpić także studenci i doktoranci Wydział Architektury.

Pomysł na program mentoringowy dedykowany studentom architektury narodził się podczas wakacyjnych warsztatów w 2021 roku, przeprowadzonych przez Mateusza Potempskiego z Otwartej Pracowni Jazdów. W cyklu spotkań wzięli udział przedstawiciele trzech instytucji – władz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, oddziału warszawskiego SARP i Stowarzyszenia Akademickiego WA PW. Uczestnicy warsztatów podjęli temat wzajemnej współpracy, szukając formuły umożliwiającej połączenie studentów z doświadczonymi architektami, dając wsparcie, doradztwo i źródło informacji – opowiada architektka Monika Lemańska z zarządu warszawskiego oddziału SARP.

Do udziału w pierwszej architektonicznej odsłonie programu zostali zaproszeni absolwenci reprezentujący różne pokolenia i różne ścieżki zawodowej kariery, są wśród nich architekci prowadzący cenione warszawskie pracownie jak Dorota Sibińska z xystudio, Szymon Wojciechowski z APA Wojciechowski Architekci czy Szczepan Wroński z WXCA, jak i Marlena Happach, naczelna architektka m.st. Warszawy oraz Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.

Poświeciłam architekturze 40 lat zawodowego życia i każdego dnia odkrywam w tej dziedzinie coś ciekawego. Współczesność stawia przed architektami i architektkami coraz to nowe wyzwania i trzeba być na nie przygotowanym. Jeśli chcesz porozmawiać o swojej ścieżce kariery, upewnić się, czy podołasz wyzwaniom, a może potrzebujesz rady jak poruszać się w zawodowym w środowisku lub dowiedzieć, jak zaistnieć w mediach i zdobyć międzynarodowe uznanie – zapraszam, z radością podzielę się wiedzą – zachęca do udziału Ewa P. Porębska. Zacząłem pracę jeszcze przed skończeniem studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Nie było łatwo, ale na swojej drodze spotkałem wielu mądrych ludzi – teraz nazwalibyśmy ich mentorami – którzy  pomogli nam dostrzec tzw. windows of opportunity i je wykorzystać. Uważam, że mam wobec nich dług. Dzięki programowi mentoringowemu PW chciałbym zacząć go spłacać – mówi Szymon Wojciechowski.

Program skierowany jest do studentów od piątego semestru, a także doktorantów wszystkich wydziałów Politechniki Warszawskiej. Aby wziąć w nim udział, należy do 11 stycznia przesłać swoje zgłoszenie, wybierając mentora i krótko uzasadniając decyzję.

Obie strony  mentoringowego duetu doświadczają wielu inspiracji. Absolwent – mentor i podopieczny – student, w znakomitej większości przypadków, nie tylko współpracują w czasie projektu, ale po jego zakończeniu pozostają w świetnych relacjach. Relacje studentów, którzy uczestniczyli w dotychczasowych edycjach, jednoznacznie wskazują, że program mentoringowy jest wielkim wsparciem, które ma miejsce w przełomowym momencie życia młodego człowiek. Wsparciem, które ma nie tylko zawodowy, ale i życiowy charakter. Czy można sobie wyobrazić bardziej sprzyjającą sytuację, niż ta w której możemy uczyć się na doświadczeniu, a czasem błędach mentora, sytuację, kiedy w atmosferze zaufania mamy komu zadać nurtujące nas pytania? – pyta retorycznie Piotr Szrajber, koordynator programu z Biura Karier Politechniki Warszawskiej.

W lutym 2023 roku Politechnika Warszawska we współpracy z mentorami oraz SARP-em dokona wyboru podopiecznych oraz utworzy pięć duetów mentorskich. Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny na stronie: www.bk.pw.edu.pl.

Rozmowa z Dorotą Sibińską, współautorką przedszkola w Suwałkach Na własne życzenie utrudniamy sobie życie, ale potem mamy wielką satysfakcję jak wszystko zadziała zgodnie z planem – o tym, jak architektura może mobilizować użytkowników do działania oraz o projektach, które dają siłę i poczucie sensu z Dorotą Sibińską rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Rozmowa z Marleną Happach, naczelną architekt m.st. Warszawy Zawsze będę walczyła o to, by nie powstawały kwartały jednolite pod względem społecznym. To na styku odmiennych grup rodzą się relacje społeczne – o zmianie priorytetów w rozwoju miasta, konieczności zacieśnienia współpracy z deweloperami i wykorzystaniu w pracy urzędnika własnych doświadczeń z działalności społecznej z Marleną Happach rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Sekretne życie roślin, czyli Greenhouse Silent Disco we Wrocławiu Instalacja „Greenhouse Silent Disco” stanowi próbę zrozumienia języka roślin. Po międzynarodowej premierze na ubiegłorocznym triennale architektury w Mediolanie można ją oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
ARCHITECT@WORK Warsaw: druga edycja już wkrótce Pod koniec maja odbędzie się druga polska edycja wydarzenia ARCHITECT@WORK! W programie prezentacja innowacyjnych rozwiązań i nowości produktowych oraz prelekcje.
Łódź Design Festival. Nadchodzi „Future Perfect”! Czy zamiast przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniają teraźniejszość? Między innymi na te pytania spróbuje odpowiedzieć tegoroczna edycja Łódź Design Festival, która odbędzie się pod hasłem „Future Perfect”.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.