Architektura MuratorWydarzeniaProjekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji

Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji

Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji
Model samowystarczalnego siedla CRUNCH, na którym testowano opracowano rozwiązania

Nieinwazyjny System Pomiarowy powstał w ramach projektu CRUNCH (Climate - Resilient - Urban - Nexus - CHoices), międzynarodowego przedsięwzięcia, w które zaangażowani są nie tylko pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, ale  też naukowcy ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i Holandii, a także władze miasta Gdańska i przedstawiciele centrum biznesowego Olivią Centre. Projekt ma na celu ocenę możliwości innowacyjnego wykorzystania takich zasobów jak woda, energia czy żywność, aby w przyszłości można było efektywniej nimi gospodarować. Efektem dotychczasowych prac jest m.in. specjalny system pozwalający analizować ruch miejski. Obecnie trwają badania nad jego wdrożeniem na jednym z gdańskich węzłów przesiadkowych w dzielnicy Oliwa. Etapem realizacji projektu będzie stworzenie przyjaznej mieszkańcom zielonej przestrzeni w sercu pętli tramwajowej.

Czytaj też: Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec |

W przyszłości na podstawie badań przepływu ludzi przez takie węzły integracyjne ma powstać model prototypowania przestrzeni miejskich. W planach jest również model samowystarczalnego osiedla CRUNCH czy współmodalny węzeł sąsiedzki. Mamy tutaj do czynienia nie tylko z poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań teoretycznych, ale przede wszystkim z testowaniem i wdrażaniem ich w kontekście konkretnych przestrzeni miejskich – mówi Piotr Lorens, architekt miasta Gdańska.

Prezentacja prototypu Nieinwazyjnego Systemu Pomiarowego oraz platformy Integrated Design Support System miała miejsce w pawilonie Włoch podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Do udziału w przedsięwzięciu Politechnikę Gdańską zaprosił prof. Alessandro Melis, kurator włoskiej wystawy, która poświęcona jest rożnym aspektom  kryzysu klimatycznego w miastach.

Poniżej publikujemy film, w którym o projekcie CRUNCH opowiadają zaangażowani przedstawiciele środowiska naukowego i biznesowego.

Autor: Piotr Prus
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!
Polacy na biennale architektury w Wenecji! 22 maja rozpoczęło się 17. biennale architektury w Wenecji. Wystawę w pawilonie polskim stworzył wybrany w konkursie kolektyw PROLOG +1, ale to nie jedyni Polacy zaproszeni do udziału w tegorocznej wystawie.
Złoty Lew dla Liny Bo Bardi Lina Bo Bardi, włoska architektka, scenografka i krytyk została laureatką specjalnego Złotego Lwa 17. edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności 22 maja 2021 roku.
Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste „Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.
Biennale Architektury w Wenecji odwołane! Z powodu pandemii koronawirusa 17. Biennale Architektury w Wenecji zostało w tym roku odwołane. „Decyzja została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy kurator Hashim Sarkis.