Architektura MuratorWydarzeniaProjekt miejski: Miasto nad wodą? Wizja Wisła!

Projekt miejski: Miasto nad wodą? Wizja Wisła!

Rzeka w mieście to temat wywołujący kontrowersje, trudny. Budzi raczej skojarzenia z powodziową falą kulminacyjną niż z przyjaznym obszarem centrum miasta, jak w Bilbao czy Kopenhadze. Od kilku lat trwa kampania mająca na celu symboliczne i dosłowne przywrócenie rzek miastom, podejmowana przez dziesiątki instytucji i organizacji pozarządowych.

Projekt miejski

Aby uczynić rzekę przyjazną i okiełznaną, potrzeba dialogu i współpracy wielu instytucji, urzędów, ale przede wszystkim partnerstwa społecznego. Tworzenia sieci, porozumień, aby realizować wspólną wizję przestrzeni nadrzecznych. W sieci River//Cities jest pole nie tylko do prezentacji projektów kulturalnych, które przywracają rzekę mieszkańcom, ale też i do wymiany doświadczeń – co pozwala nam uniknąć sytuacji „wyważania otwartych drzwi”. Projekty takie jak Love River nad Tamizą czy Danube Island Festival (Donauinselfest) są dobrą inspiracją!

fotka z /zdjecia/gdansk_awlazel_art.jpg
Miasto gąbka, czyli jak zagospodarowywać wodę opadową Do głównych problemów powodowanych przez ciągły wzrost powierzchni utwardzonych w miastach należą nie tylko lokalne podtopienia. Coraz częstsze występowanie tzw. deszczy nawalnych i miejskich powodzi wpływa negatywnie na wody gruntowe i mikroklimat naszych metropolii. Jak zagospodarowywać wodę opadową? Sprawdzone sposoby na wykorzystywanie deszczówki.
Zielona Stolica Europy 2023: cztery polskie miasta walczą o tytuł Zielonej Stolicy Europy Warszawa, Kraków, Gdańsk i Rzeszów znalazły się wśród 16 miast zaproszonych do udziału w konkursie na Zieloną Stolicę Europy organizowanym przez Komisję Europejską. O tym, które z nich zdobędzie ten prestiżowy tytuł dowiemy się we wrześniu.
Największe miasta świata: ranking 2021 Największe miasta świata położone są głównie w Azji. W czołówce od lat plasują się metropolie Indii i Chin, zmianie ulega jednak kolejność poszczególnych ośrodków na liście. Prezentujemy najnowsze zestawienie największych miast świata – ranking 2021.
Największe miasto świata: fakty i liczby Największe miasto świata liczy ponad 37 mln mieszkańców, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi obecnie cała populacja Polski. Zajmuje przy tym powierzchnię 13 572 km², jest więc tylko nieco mniejsze niż województwo lubuskie. Jak powstała ta megametropolia? I jak się żyje w największym mieście na świecie?
Nowoczesne technologie dla miast: webinar PM Academy W ramach PM Academy firma Project Management zaprasza na pierwszy powakacyjny webinar. Tym razem na temat innowacyjnych rozwiązań i technologii zmieniających nasze miasta. Miesięcznik „Architektura-murator” jest patronem medialnym spotkania.
Miastotwórcza rola Uniwersytetu Warszawskiego Uniwersytety mają wiele funkcji, jedną z nich jest miastotwórczość. O tym, jak Uniwersytet Warszawski wpływa na przestrzeń stolicy Polski 9 grudnia opowiedzą rektor UW Marcin Pałys, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz architekci — Marlena Happach i Michał Sikorski.