Architektura MuratorWydarzeniaPrzestrzenie Jacka Damięckiego

Przestrzenie Jacka Damięckiego

Jacek Damięcki – architekt, wizjoner, artysta, autor wielkich instalacji w miejskiej przestrzeni. We Wrocławiu można oglądać wystawę twórczości jednego z najciekawszych polskich projektantów ostatniego 50-lecia. Przygotował ją sam twórca oraz warszawska grupa Centrala.

Przestrzenie Jacka Damięckiego
Jacek Damięcki, Chmura, pl. Piłsudskiego w Warszawie, 1994

Jacek Damięcki (ur. 1935) przez całe życie konsekwentnie opracowuje własną koncepcję przestrzeni. Jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 60. współpracował z Lechem Tomaszewskim i Jerzym Sołtanem w Zakładach Artystyczno-Badawczych stołecznej ASP oraz z belgijskim architektem Janem Gootsem, z którym stworzył  kilkadziesiąt projektów studialnych i konkursowych. Łączy je wyjście z siatki ulicznej, planu i przedłużenie przestrzeni w horyzont. Zasłynął też jako twórca Makroinstalacji – rozległych projektów wystawienniczych w tkance miasta. Są wśród nich dwie największe instalacje artystyczne zrealizowane w Polsce: Warszawa XXX (1974) oraz Chmura (1994). Obie powstały na placu Piłsudskiego w Warszawie. Jego działania w przestrzeni miasta miały wpływać na kontakty międzyludzkie. W tym rozumieniu plac miejski nie istniał jako pusta przestrzeń – zyskiwał znaczenie emocjonalne i duchowe piszą kuratorzy.
Wystawa jest pierwszą prezentacją dorobku warszawskiego architekta, w nieco innej wersji można było ją oglądać na przełomie 2015 i 2016 roku w Zachęcie. Do twórczości Jacka Damięckiego nawiązuje również tegoroczna ekspozycja w pawilonie polskim na biennale architektury w Wenecji, przygotowana także przez grupę Centrala (do 25 listopada).

Jacek Damięcki. Architektura jako doświadczenie przestrzeni 
Do 28 października 2018 roku
Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Małgorzata Kuciewicz
Projekt ekspozycji: Jacek Damięcki, Simone De Iacobis
Muzeum Architektury we Wrocławiu
www.ma.wroc.pl

Świat po termomodernizacji Czy styropian jest nieśmiertelny? – pyta Stach Szumski, prezentując w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ponurą symulację przyszłości – pracę będącą "archeologiczną" odkrywką ściany ocieplonego bloku.
Domek Czytelniczy – nowa instalacja Jana Strumiłły Domek Czytelniczy stanowi zapowiedź Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. Obiekt można było już spotkać nad Wisłą w Warszawie, do 21 maja będzie stał przy Teatrze Powszechnym, ale to nie koniec jego historii. Wkrótce być może wyruszy w podróż po Polsce.
GENOTYPE Uznany na świecie dizajner Tomek Rygalik, pokazał swój najnowszy projekt - świetlną instalację przestrzenną. Zaprezentowane obiekty nawiązują do archetypu lampy.