Architektura MuratorWydarzeniaPrzystanek Architektura – siedziba Łódzkiej Izby Architektów w nowej odsłonie

Przystanek Architektura – siedziba Łódzkiej Izby Architektów w nowej odsłonie

Dworzec tramwajów zwany Krańcówką, od 2015 roku siedziba Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów, zyskał kolejne oblicze. Po zmroku modernistyczną bryłę niedawno wyremontowanego obiektu rozświetlają wielobarwne ledy.

Przystanek Architektura – siedziba Łódzkiej Izby Architektów w nowej odsłonie
Dworzec tramwajowy dziś; fot. Jan Grzesik/materiały Bright Lights

Dworzec tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej w Łodzi oddano do użytku w 1953 roku. Trzy lata temu zabytkowy budynek został poddany modernizacji i zaadaptowany na siedzibę Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów. Odtąd, jako tzw. Przystanek Architektura, stał się miejscem spotkań, dyskusji i prezentacji architektonicznych.

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Dziś mieszkańcy mają okazję oglądać dworzec w kolejnej odsłonie. Za sprawą współpracy z firmą Bright Lights, bryła obiektu została podkreślona wielobarwną, dynamicznie zmieniającą się iluminacją świetlną. Zainstalowany system nadał budynkowi wyjątkowy charakter, podkreślając jego wielofunkcyjność i multidyscyplinarność, zapewniając możliwość kreowania określonej atmosfery i nastroju poprzez zastosowanie właściwych kompozycji barwnych i ruchu o określonym tempie. Dodatkową funkcją tego typu rozwiązania jest możliwość komunikacji z użytkownikiem, na przykład przechodniem, przekazując określone informacje np. o rodzaju wydarzenia, czasie odjazdu, rozpoczęcia czy też kierunku ruchu, a w połączeniu z muzyką jest w stanie stworzyć wyjątkowe widowisko – czytamy w informacji prasowej.