Architektura MuratorWydarzeniaRadykalnie nowoczesny - Berlin lat 60-tych

Radykalnie nowoczesny - Berlin lat 60-tych

W latach 60-tych zrealizowano projekty urbanistyczne i architektoniczne, które do dziś określają obraz Berlina. Budynki i śmiałe wizje czołowych projektantów tego okresu, prezentowane są na wystawie w Berlinische Galerie.

Radykalnie nowoczesny - Berlin lat 60.
Josef Kaiser, Großhügelhaus, fotomontaż: Dieter Urbach, 1971, © Dieter Urbach/Berlinische Galerie

W dzisiejszym Berlinie wciąż widoczne są decyzje planistyczne podjęte w latach 60-tych Podobnie jak w innych miastach i krajach, wiele realizacji tego czasu ocenianych jest negatywnie, a co za tym idzie, nierzadko grozi im wyburzenie. Wyłączając ikoniczne obiekty, takie jak Neue National Galerie (Mies van der Rohe) czy Dom Nauczyciela (Hermann Henselmann), rzadko podejmowane są konieczne środki w celu rewitalizacji bądź utrzymania dobrego stanu technicznego budynków z tego okresu.

Wystawa w Berlinische Galerie ukazuje lokalne i międzynarodowe konteksty dla powstania śmiałych wizji architektonicznych i urbanistycznych Berlina lat 60-tych. Budynki i tendencje w planowaniu tego czasu odzwierciedlają odejście od architektury nazistowskiej, zwrot w kierunku międzynarodowego modernizmu oraz miasta przystosowanego do ruchu samochodów. Osiągnięcia projektantów ukazane zostały na tle cudu gospodarczego i konkurencji dwóch systemów politycznych.

Na wystawie zaprezentowano realizacje m.in. takich architektów jak Paul Baumgarten, Walter Gropius, Hermann Henselmann, Mies van der Rohe, czy Hans Scharoun. Wystawie towarzyszy katalog, aplikacja na telefon oraz blog informacyjny.

Radykalnie nowoczesny. Planowanie i architektura w Berlinie lat 60-tych
29 maja - 26 października 2015
Berlinische Galerie

Apartamentowiec PANO: polsko-izraelski projekt w Berlinie Polska firma deweloperska Victoria Dom rozpoczyna w Berlinie kolejną inwestycję. Budynek z 33 mieszkaniami zaprojektował urodzony w Krakowie izraelski architekt Zvi Hecker.
Plastique Fantastique – artyści w obliczu pandemii Plastique Fantastique to duet artystyczny z Berlina, w którego skład wchodzą Marco Canevacci (Dr. Trouble) i Yena Young (Ms. Bubble). Od ponad 20 lat ich wielkoformatowe, pneumatyczne instalacje goszczą w miastach całej Europy. Ostatnio berlińskich artystów nurtuje temat pandemii i niezwykłych warunków życia, których za jej sprawą doświadczamy.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Humboldt Forum. Nowe serce Berlina Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.
Vita Contemplativa: Robert Konieczny w Berlinie Studio KWK Promes wraz z pracowniami Christopha Hessego i Snorre Stinessena na wystawie w Galerii Architektury w Berlinie. Wernisaż 5 lipca.
Trzy religie pod jednym dachem – House of One w Berlinie W centrum Berlina ma powstać niezwykła budowla, w której pod jednym dachem spotykać się będą wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Projekt opracowała pracownia Kuehn Malvezzi.