Uroczystość w paryskiej siedzibie Francuskiej Akademii Architektury miała miejsce 12 września 2019 roku, a towarzyszył jej wykład architekta i otwarcie wystawy „Polska architektura między dwiema wojnami: 1918–1939”. Kiedy zaczynałem przygodę z architekturą i KWK Promes dopiero powstawało, miałem świadomość, że oczy architektonicznego świata nie są zwrócone na Polskę. Jednak postanowiłem sobie, że chcę się ścigać z całym światem, nawet jeśli ten świat o tym nie wie, bo jeżeli chcę do czegoś dojść i coś osiągnąć muszę się mierzyć z najlepszymi. Dzisiaj jest to dla mnie ogromna radość i zaszczyt, że mogłem dołączyć do grona takich architektów, o których kiedyś się uczyłem i patrzyłem na ich projekty z podziwem – mówił Konieczny podczas ceremonii.
Czytaj też: Arka Koniecznego |
We Francuskiej Akademii Architektury zasiadają zarówno członkowie tytularni (mogą być nimi wyłącznie obywatele Francji), jak i wybitni architekci i teoretycy zagraniczni, by wymienić tylko Tadao Ando, Normana Fostera, Renzo Piano czy Alvara Sizę.
Powołana w 1840 roku Francuska Akademia Architektury (Académie d'architecture) to jedna z najważniejszych instytucji w Europie, zajmujących się promocją architektury. Pod jej egidą wydawane są książki na temat urbanistyki i projektowania przestrzeni, organizowane są liczne wykłady i sympozja. Akademia przyznaje również prestiżową nagrodę – Złoty Medal za zasługi dla architektury.
Robert Konieczny nie jest pierwszym Polakiem we Francuskiej Akademii Architektury. Spośród rodzimych twórców zasiadali w niej m.in. Halina Skibniewska i Jan Zachwatowicz. Od 1993 roku tytularnym członkiem organizacji jest Stanisław Fiszer. Należy do niej też Krzysztof Pawłowski architekt, urbanista, jeden z nestorów polskiej szkoły konserwacji zabytków.
W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl