Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana

i

Autor: Archiwum Architektury Prelegenci konferencji „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”; fot. Iwona Dziuk

Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja

2022-10-07 20:06

Za nami konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. W spotkaniu oprócz japońskiego architekta udział wzięli m.in. goście z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski zaangażowani w projektowanie różnych form tzw. architektury pomocowej dla ofiar rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Publikujemy krótkie podsumowanie.

28 września w pawilonie wystawowym SARP w Warszawie odbyła się konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” organizowana przez firmę Geberit we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP. Spotkanie otworzył wykład Shigeru Bana, który opowiedział o swoich najbardziej znaczących realizacjach, w tym tych projektowanych dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych, z wykorzystaniem opracowanego przez siebie Paper Partition System. Architekt wyjaśniał m.in. jak ewoluowała jego koncepcja, by z ekonomicznych i powszechnie dostępnych elementów papierowych tworzyć tymczasowe schronienia. Przedstawił też konkretne przykłady architektury pomocowej, zrealizowane nie tylko w Japonii, ale też w Rwandzie, na Haiti, we Włoszech czy w Polsce i w Ukrainie.

Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana

i

Autor: Archiwum Architektury Shigeru Ban i Marta Sękulska-Wrońska, prezeska warszawskiego oddziału SARP; fot. Iwona Dziuk

O szczegółach wykorzystania Paper Partition System w Ukrainie opowiedział Oleksiy Vostrykov z lwowskiej pracowni Re+, a na terenie Polski – Artur Jőrgen i Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Hubert Trammer, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu, a zarazem spiritus movens całego przedsięwzięcia. Kosma Kołodziej z Fundacji Diversity Polska zaprezentował następnie projekt adaptacji jednego z biurowców w Bydgoszczy na dom dla ukraińskich uchodźców, Magda Garncarek, inicjatorka kampanii „Otwieramy szkoły” i Dorota Sibińska z xystudio, pierwszej placówki edukacyjnej dla ukraińskich dzieci, jaką udało się urządzić w przestrzeni biurowca myhive przy ul. Postępu w Warszawie, a Łukasz Piątek z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej o utworzonej na uczelni pracowni coworkingowej dla studentów, architektów i naukowców, którzy znaleźli się w Polsce w związku z wojną w Ukrainie.

Czytaj też: Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio |

Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana

i

Autor: Archiwum Architektury Shigeru Ban; fot. Iwona Dziuk

Swoimi doświadczeniami pomocy uchodźcom dzielili się także Peter Morgenstein z Wydziału Architektury i Wzornictwa Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie, Anna i Tania Pashynskie z inicjatywy co-HATY z Iwano-Frankiwska oraz Anca Bolohan z rumuńskiego oddziału Habitat for Humanity. Towarzyszącą spotkaniu dyskusję poprowadziła architektka Magda Maciąg, członkini zarządu OW SARP i pełnomocniczka ds. programowych Zodiaku. Wydarzenie zostało zakończone wieczornym bankietem „Geberit: Thinking Forward”.

Zobacz fotorelację