Architektura MuratorWydarzeniaSiedziba rady miasta w Białymstoku

Siedziba rady miasta w Białymstoku

Konkurs na adaptację zabytkowej synagogi dla potrzeb rady miejskiej w Białymstoku wygrało Atelier Zetta. Bryła bożnicy z odtworzoną fasadą w stylu mauretańskim będzie wkomponowana w nową kubaturę wypełniającą przestrzeń między bocznymi kamienicami

Bożnica, Białystok, Atelier Zetta
I nagroda: Atelier Zetta, Zenon Zabagło

KONKURS NA ADAPTACJĘ ZABYTKOWEJ SYNAGOGI DLA POTRZEB RADY MIEJSKIEJ W BIAŁYMSTOKU WYGRAŁO ATELIER ZETTA

Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez władze Białegostoku była przebudowa dawnej bożnicy przy ul. Branickiego. Dwukondygnacyjny obiekt z 1902 roku po zniszczeniach wojennych został odbudowany w zupełnie nowej formie. Do dziś zachowała się jedynie sala modlitewna z wnęką na aron ha-kodesz oraz elewacja od strony podwórza z łukowo sklepionymi oknami. Architekci musieli uwzględnić te relikty w swojej pracy, a jednocześnie nadać obiektowi reprezentacyjny charakter i dostosować wysokość do sąsiedniej zabudowy. Autorzy zwycięskiej koncepcji zaproponowali wkomponowanie historycznej bryły z odtworzoną fasadą w nową kubaturę wypełniającą przestrzeń między bocznymi kamienicami. Powierzchnia użytkowa wyniesie blisko 3 tys. m2.

Tagi:
Architektura a zmiany klimatu – relacja Krzysztofa Średzińskiego Architektura musi dziś odpowiedzieć na dwa podstawowe problemy: kryzys mieszkaniowy i kryzys ekologiczny – twierdzi Dariusz Śmiechowski. O wyzwaniach stojących przed miastami wobec zmian klimatu dyskutowali ostatnio Michał Czepkiewicz z Uniwersytetu Islandzkiego, aktywistka Justyna Drath oraz architekt Dariusz Śmiechowski. Relacja ze spotkania „Przed końcem. Miasta” w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Miasta, mity, mistyfikacje Jakie zabytki oprócz krzywej wieży znajdują się w Pizie? Jak wyglądało Nagasaki przed wybuchem bomby atomowej? Co wspólnego ma Tel Awiw z Gdańskiem? W Instytucie Kultury Miejskiej co miesiąc odbywają się wykłady poświęcone różnym miastom w kontekście historii, ideologii i mitologii.
V Kongres Ruchów Miejskich Gospodarzem piątego forum aktywistek i aktywistów będzie Śląsk, którego specyfika stanowić ma tło dla znanych z całej Polski problemów miejskich. Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia.
IV Kongres Ruchów Miejskich w Gorzowie Owocem I Kongresu było spisanie 9 Tez Miejskich, czyli według aktywistów zagadnień najbardziej istotnych dla rozwoju miast przyjaznych mieszkańcom. Gorzowski IV Kongres zadecydował o rozszerzeniu listy do 15 punktów.
Jak śnią się miasta? Instalacja zbudowana z dźwięków i zapachów Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza do udziału w projekcie Justyny Gruszczyk Imperium Snu. W sklepach, taksówkach, na dworcu wysłuchać będzie można marzeń sennych mieszkańców Katowic
Miasta w obiektywie. Konkurs fotograficzny CBRE zaprasza do udziału w czwartej edycji konkursu fotograficznego Urban Photographer of the Year. Miasta w czasie pracy – to hasło tegorocznej odsłony projektu. Zgłoszenia nadsyłać można do końca czerwca