Architektura MuratorWydarzeniaSnøhetta – architektura – krajobraz – wnętrze

Snøhetta – architektura – krajobraz – wnętrze

Prezentacja dorobku biura architektonicznego Snøhetta, któremu międzynarodową sławę przyniósł projekt Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo.

 Norwegian National Opera and Ballet
Fot.: © Jens Passoth

20.11.2011 (zamknięcie wystawy)
Muzeum Architektury we Wrocławiu, Bernardyńska 5

Biuro projektowe Snøhetta AS zostało założone 20 lat temu, kiedy pięciu młodych architektów (trzech Norwegów, jeden Austriak i jeden Amerykanin) wygrało prestiżowy, międzynarodowy konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej, uznany za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci. Do 2009 roku pracownia rozrosła się do 120 osób, wśród których są architekci, architekci krajobrazu, projektanci wnętrz, dizajnerzy, plastycy, psycholodzy i socjolodzy, przedstawiciele różnych narodowości. Firma ma obecnie dwie siedziby – w Oslo i w nowym Jorku.

Kolejnym projektem, który przyniósł Snøhettcie międzynarodową sławę, był koncept Opery Narodowej w Oslo. Zrealizowany w 2009 roku budynek został nagrodzony Grand Prix Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie europejskiej architektury współczesnej.

Najbardziej charakterystyczną cechą i celem pracy biura Snøhetta jest uzyskanie doskonałej harmonii między nowym obiektem a otaczającym go krajobrazem i kontekstem samego miejsca. Udaje się to osiągnąć dzięki pracy wielu twórców, specjalistów różnych dziedzin sztuki, architektury, wiedzy o społeczeństwie.

Patronat nad wystawą objął Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Norwegii Enok Nygaard.

Uroczyste otwarcie ekspozycji swoja obecnością uświetniły architektka Line Bull ze Snøhetty, kuratorka wystawy Eva Madshus z Narodowego Muzeum Architektury, Sztuki i Designu w Oslo oraz Aneta Wójtowicz z Ambasady Królestwa Norwegii w Krakowie.