Architektura MuratorWydarzeniaSolpol na liście Dóbr Kultury Współczesnej

Solpol na liście Dóbr Kultury Współczesnej

W uchwalonym przez wrocławskich radnych Studium Wrocławia zaprojektowany przez Wojciecha Jarząbka dom towarowy wraz z 34 innymi obiektami został uznany za dobro kultury współczesnej. Na liście znalazł się także "Trzonolinowiec" przy Kościuszki oraz dwie realizacje Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.

Dom towarowy Solpol, Wrocław
Dom towarowy Solpol, Wrocław, proj. Wojciech Jarząbek, Paweł Jaszczuk, Jan Matkowski, Jacek Sroczyński, 1992-1993; fot. Marcin Czechowicz

Lista została zamieszczona w dokumencie opisującym polityki dziedzictwa kulturowego miasta, części szerszego studium przegłosowanego na sesji Rady Miejskiej w styczniu br. Budynek znalazł się na liście obiektów oraz zespółów, których ochrona ma zostać uwzględniona przez plany miejscowe.

Powstały w 1993 roku dom towarowy to jeden z najbardziej znanych polskich przykładów postmodernizmu. Pisaliśmy o nim w ramach szerszego opracowania polskiej architektury tego nurtu, znalazł się także na na liście 25 obiektów ujętych w ramy "Kolekcji Architektury" opracowanej przez "Architekturę-murator". Dwa lata temu donosiliśmy, że Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków odrzucił wniosek o wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Jak podaje wrocławska "Gazeta Wyborcza", w zeszłym roku wszczęto kolejne postępowanie w sprawie wpisania Solpolu do rejestru zabytków, które wciąż trwa.

Na liście, wśród innych obiektów, znalazły się także:

- Dom igloo (Witold Lipiński)

- Hotel Pielęgniarski (Krystyna i Marian Barscy)

- Dom Naukowca (Jadwiga Grabowska-Hawrylak)

- Zespół mieszkaniowy "Gajowice" (Edmund Frąckiewicz, Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Maria i Igor Tawryczewscy, Maria Kiełczewska, Witold Maciejewski)

- "Trzonolinowiec", Kościuszki 72-74 (Andrzej Skorupa, Jacek Burzyński)

Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla Hiszpańskie arcydzieło Muralla Roja przed swoimi pięćdziesiątymi urodzinami przeżywa drugą młodość. Jak w przestrzeni układają się blanki i miedze tej mieszkalnej twierdzy przypomniał niedawno fotograf Andres Gallardo. Żywy koral ścian z jego zdjęć, jako kolor roku powrócił w palecie znanej firmy kreującej kolorystyczne trendy.
„Architektura od wnętrza” nr 2/2019. Pobierz bezpłatne e-wydanie! W najnowszym numerze naszego specjalnego dodatku „Architektura od wnętrza” przypominamy m.in. twórczość architekta Ricardo Bofilla, jednego z głównych przedstawicieli postmodernizmu, podsumowujemy Łódź Design Festival 2019 i targi IFA w Berlinie oraz prezentujemy pięć współczesnych willi z niezwykłymi basenami.
Zmarł Charles Jencks, najważniejszy teoretyk architektury postmodernistycznej To on wyznaczył wyznaczył symboliczną datę śmierci architektury modernistycznej. Napisał kilkadziesiąt książek z teorii architektury, w tym kultową „Architekturę postmodernistyczną” czy najpopularniejszą w Polsce publikację o Le Corbusierze: „Le Corbusier – tragizm współczesnej architektury”. Jencks zmarł 13 października w swoim domu w Londynie. Miał 80 lat.
Postmodernizm w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – konferencja Postmodernistyczna architektura Europy Środkowo-Wschodniej budzi na świecie coraz większe zainteresowanie. O tym fenomenie i specyficznym języku postmodernistycznej architektury krajów bloków wschodniego dyskutować będą uczestnicy międzynarodowej konferencji w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie.
Zespół biurowy Lixa w Warszawie Rozpoczęła się realizacja kolejnego zespołu biurowego na warszawskiej Woli. Kompleks zaprojektowała pracownia HRA Architekci.
Siedziba TVP w Warszawie Architektura budynku TVP jest jednocześnie rozrywkowa (tańcząca wieża z przodu, łukowy mostek z tyłu), publicystyczna (dialog z architekturą Gehry’ego poprzez przaśne naśladownictwo) i fabularna (opowieść o tym, jak z pozornie jednorodnej, walcowatej bryły wypryskuje bogactwo przeróżnych kształtów, atakujących podchodzących ludzi).