Architektura MuratorWydarzeniaSolpol na liście Dóbr Kultury Współczesnej

Solpol na liście Dóbr Kultury Współczesnej

W uchwalonym przez wrocławskich radnych Studium Wrocławia zaprojektowany przez Wojciecha Jarząbka dom towarowy wraz z 34 innymi obiektami został uznany za dobro kultury współczesnej. Na liście znalazł się także "Trzonolinowiec" przy Kościuszki oraz dwie realizacje Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.

Dom towarowy Solpol, Wrocław
Dom towarowy Solpol, Wrocław, proj. Wojciech Jarząbek, Paweł Jaszczuk, Jan Matkowski, Jacek Sroczyński, 1992-1993; fot. Marcin Czechowicz

Lista została zamieszczona w dokumencie opisującym polityki dziedzictwa kulturowego miasta, części szerszego studium przegłosowanego na sesji Rady Miejskiej w styczniu br. Budynek znalazł się na liście obiektów oraz zespółów, których ochrona ma zostać uwzględniona przez plany miejscowe.

Powstały w 1993 roku dom towarowy to jeden z najbardziej znanych polskich przykładów postmodernizmu. Pisaliśmy o nim w ramach szerszego opracowania polskiej architektury tego nurtu, znalazł się także na na liście 25 obiektów ujętych w ramy "Kolekcji Architektury" opracowanej przez "Architekturę-murator". Dwa lata temu donosiliśmy, że Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków odrzucił wniosek o wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Jak podaje wrocławska "Gazeta Wyborcza", w zeszłym roku wszczęto kolejne postępowanie w sprawie wpisania Solpolu do rejestru zabytków, które wciąż trwa.

Na liście, wśród innych obiektów, znalazły się także:

- Dom igloo (Witold Lipiński)

- Hotel Pielęgniarski (Krystyna i Marian Barscy)

- Dom Naukowca (Jadwiga Grabowska-Hawrylak)

- Zespół mieszkaniowy "Gajowice" (Edmund Frąckiewicz, Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Maria i Igor Tawryczewscy, Maria Kiełczewska, Witold Maciejewski)

- "Trzonolinowiec", Kościuszki 72-74 (Andrzej Skorupa, Jacek Burzyński)

W Solpolu powstanie Muzeum Postmodernizmu! Kolejny zwrot w sprawie wrocławskiego Solpolu. Budynek od spółki Polsat Nieruchomości zamierza odkupić ministerstwo kultury. W dawnym domu towarowym powstać ma Narodowe Muzeum Architektury Postmodernizmu.
Rusza rozbiórka Solpolu: Bóg dał, Bóg wziął Na nic zdały się protesty i apele środowisk architektonicznych, miejskich aktywistów i samych mieszkańców. Po zaledwie 29 latach dom handlowy Solopol we Wrocławiu, kultowa ikona polskiego postmodernizmu, przechodzi do historii. Właśnie ruszyła rozbiórka obiektu.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
W obronie wrocławskiego Solpolu. Kolejna petycja do władz miasta Blisko 700 osób podpisało się pod nową petycją do władz Wrocławia w sprawie objęcia ochroną domu towarowego Solpol i zawieszenia postępowania pozwalającego na rozbiórkę obiektu.
Solpol jednak do rozbiórki? Czy to ostateczny koniec kultowego budynku? Solpol, najlepszy polski przykład krzykliwego, hedonistycznego nurtu postmodernizmu, prawdopodobnie wkrótce zostanie wyburzony. Obecny właściciel obiektu, spółka Polsat Nieruchomości, złożył właśnie wniosek o jego rozbiórkę.
Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla Hiszpańskie arcydzieło Muralla Roja przed swoimi pięćdziesiątymi urodzinami przeżywa drugą młodość. Jak w przestrzeni układają się blanki i miedze tej mieszkalnej twierdzy przypomniał niedawno fotograf Andres Gallardo. Żywy koral ścian z jego zdjęć, jako kolor roku powrócił w palecie znanej firmy kreującej kolorystyczne trendy.