Architektura MuratorWydarzeniaSpołeczne archiwum Warszawy

Społeczne archiwum Warszawy

Powstaje społeczne archiwum wspomnień i fotografii Warszawy. Jego zbiory znajdą się na nowej stronie organizacji Tu było, tu stało, która ruszy na jesieni. Inicjatorzy akcji zapraszają do dzielenia się własnymi zdjęciami, pamiątkami i przeżyciami związanymi z miejską przestrzenią Warszawy.

Społeczne archiwum Warszawy
Warszawa, ul. Grzybowska między Żelazną a Waliców, 1969

Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało zbierają wspomnienia i archiwalne fotografie warszawiaków dotyczące ciekawych stołecznych budynków, zabytków, także tych modernistycznych. To już druga odsłona akcji, która trwa od lipca. Od tego czasu archiwum stale się powiększa. - Od lat prowadzimy działalność, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat interesujących budynków warszawskich, które zostały wyburzone bądź przekształcone po 1989 roku. Nasz nowy projekt to próba pójścia o krok dalej. Chcemy oddać głos warszawiakom, by tym razem z ich perspektywy spojrzeć na tutejsze budynki i przestrzenie, których albo już nie ma, albo bardzo się zmieniły, nie tylko pod względem architektonicznym, lecz także pełnionych funkcji. Mamy nadzieję, że to mieszkańcy pomogą nam ocalić od zapomnienia wiele ciekawych stołecznych budynków - mówi Patrycja Jastrzębska, prezeska stowarzyszenia i inicjatorka projektu Tu Było Tu Stało.

Wspomnienia można zgłaszać pod numerem tel. 515 96 96 51, e-mailem: tubylotustalo@gmail.com lub przekazać osobiście podczas spotkań w Bibliotece Publicznej przy ul. Koszykowej 26/28 (w sali konferencyjnej).

Odbędą się one we wtorek 20 września w godz. 10–20 oraz środę 21 września w godz. 10–16. Będzie też można wówczas zeskanować archiwalne fotografie.

www.maslaw.org.pl

https://www.facebook.com/events/1754961624743119/

Polska na eksport. Wystawa Polska jako kraj atrakcyjny, nowoczesny, inspirujący pod względem artystycznym i kulturalnym? Taki obraz ojczyzny malowali redaktorzy miesięcznika „Polska”, dla których pracowali najlepsi nasi fotograficy. Ich zdjęcia z lat 50. i 60. można zobaczyć na wystawie w warszawskiej Zachęcie.
Topografia ruin. Wystawa zdjęć Josefa Sudka 14 marca 2019 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945.
Najlepsi fotografowie architektury – Arcaid Images Architectural Photography Awards 2016 Znamy wyniki pierwszego etapu prestiżowego konkursu na najlepsze zdjęcia architektury. Ostatecznych laureatów poznamy już wkrótce podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie.
Dziedzictwo Górnego Śląska Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na wystawę fotografii Thomasa Voßbecka.
Za otwartymi drzwiami - wystawa w ramach projektu Projektowanie w działaniu W mieszkaniu na ulicy Mokotowskiej 65 m30, otwartym jedynie przez 10 dni, już od 9 czerwca można oglądać wystawę fotografii przedstawiających życie prywatne toczące się w berlińskich i warszawskich mieszkaniach w przeciągu ostatnich 20 lat. Zdjęcia ukazują przestrzeń prywatną, na który składają się obrazy codzienności, rodzinnych rytuałów. Wystawa ma charakter laboratoryjny, jest próbą zebrania tych prywatnych pamiątek i pokazania ich w nowej, półpublicznej przestrzeni
Zdjęcie, które rośnie - projekt Nicolas Grospierre'a Instalacja Nicolas Grospierre’a realizowany w mieszkaniu fotografa Tadeusza Sumińskiego jest próbą konfrontacji idei porządku i bałaganu, statyczności i dynamiki, a obrana metoda pracy komentarzem do obecnego we współczesnym świecie „wylewu“ fotograficznego, gdzie każdy i wszędzie robi zdjęcia