Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW)

Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW)

Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).

Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW)
Fot. Marlene Rahmann

19 stycznia redakcja „Architektury-murator” zaprasza na spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW), jednej z najważniejszych instytucji w Europie zajmujących się badaniami nad architekturą.  

W 2019 roku Angelika Fitz wraz z Elke Krasny była kuratorką szeroko na świecie omawianej wystawy Critical Care. Architecture for a Broken Planet,  której ideą było ukazanie, jak  właściwie pojmowane architektura i urbanistyka zamiast nieść Ziemi zagrożenie, mogą przywrócić planetę do życia. Angelika Fitz działa na arenie międzynarodowej jako kuratorka, autorka i konsultantka w dziedzinie architektury i urbanistyki. Jej ostatnie wystawy i publikacje to m.in. We-Traders. Swapping Crisis for City (2013-2015), Weltstadt. Who creates the city? (2014-2016) i Actopolis (2015-17) oraz w Architekturzentrum Wien Assemble (2017) i Downtown Denise Scott Brown (2018).

Wersja książkowa Critical Care. Architecture for a Broken Planet opublikowana została w 2019 roku przez MIT Press, w tym samym wydawnictwie ukaże się niebawem książka Yasmeen Lari. Architecture for the Future, współredagowana przez E. Krasny i M. Mazhar (spodziewany termin wydania – maj 2023). W 2022 roku Angelika Fitz uhonorowana została nagrodą im. Juliusa Posenera. Jury uznało ją za sejsmografa, komunikatora i generatora impulsów na styku architektury i miasta.  Wśród poprzednich laureatów byli m.in. Kenneth Frampton i Jan Gehl.  

Podczas swojej prelekcji dla „Architektury-murator” pt. The need for museums. Architekturzentrum Wien /AzW/ idea and aims Angelika Fitz opowie m.in. o misji Architekturzentrum Wien (AzW), swoich najnowszych projektach i planach. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązuje REJESTRACJA.

Spotkanie z Angeliką Fitz
Kiedy:
19 stycznia, godz. 11.00

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY:

PARTNERZY MERYTORYCZNI:

WSPÓŁPRACA:

Autor: (Red.)
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.
BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.
Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży” W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.
Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże” Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.
Archikolaże Wystawa #Archikolaże Ewy P. Porębskiej jest krytyczną refleksją nad współczesną architekturą. To także opowieść o ideałach, postawach projektantów i zmianach architektonicznych priorytetów.