Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie z włoską pracownią Carlo Ratti Associati

Spotkanie z włoską pracownią Carlo Ratti Associati

Już w najbliższy czwartek w cyklu Mistrzowie Architektury odbędzie się spotkanie on-line z Juanem Carlosem Romero – kolumbijskim architektem reprezentującym pracownię Carlo Ratti Associati. Architekt opowie m.in. o modułowych jednostkach intensywnej terapii, które jego biuro zaprojektowało w celu odciążenie przepełnionych podczas pandemii włoskich szpitali.

Spotkanie z włoską pracownią Carlo Ratti Associati
CURA – modułowa jednostka intensywnej terapii w Turynie, proj.  Carlo Ratti Associati; fot. Max Tomasinelli

Z uwagi na pandemię koronawirua i obowiązkowy lock down, kwietniowy wykład z cyklu Mistrzowie Architektury został przeprowadzony w internecie. Spotkanie on-line z Julianem Weyerem, partnerem w skandynawskiej pracowni C.F. Møller Architects, spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem, więc organizatorzy postanowili pójść za ciosem! Gościem kolejnego live streamu będzie Juan Carlos Romero – kolumbijski architekt reprezentujący pracownię Carlo Ratti Associati. Jak sam tłumaczy,  w swojej pracy skupia się na tym, w jaki sposób ludzie oddziałują wzajemnie na siebie oraz na środowisko zbudowane. Swoją wiedzę w tym zakresie zgłębiał, realizując projekty o różnej skali – od wnętrz aż po masterplany.

Carlo Ratti Associati i projekt  CURA

Carlo Ratti Associati to włoska pracownia z siedzibą w Turynie, posiadająca również oddziały w Bostonie oraz w Londynie. Realizując projekty na całym świecie, łączą design z najnowocześniejszymi technologiami cyfrowymi. Tworzone przez nich budynki to architektura, która odczuwa i reaguje.

Rewolucja cyfrowa i digitalizacja coraz większego obszaru świata jest niezaprzeczalnym faktem i wpływa na nasze codzienne życie. Jak ma się to do architektury? Przedstawiciele Carlo Ratti Associati uważają, że poprzez integrację architektury z cyfrowymi technologiami, może ona skuteczniej odpowiadać na potrzeby użytkownika. Co więcej, kiedy budynek jest bardziej inteligentny i zautomatyzowany, użytkownik staje się coraz bardziej świadomy i skłonny do podejmowania zrównoważonych decyzji
– czytamy w informacji prasowej.

O pracowni Carlo Ratti Associati zrobiło się głośno podczas pandemii koronawirusa z uwagi na ich projekt CURA – kontenerów przerobionych na modułowe jednostki intensywnej terapii, mające na celu odciążenie przepełnionych szpitali. Pierwsze prototypy zostały już zrealizowane w Mediolanie, będącym jednym z największych w Europie ognisk pandemii.

Czytaj też: Mobilne izby przyjęć projektu Polaków |

O erze cyfrowej cywilizacji oraz jej wpływie na współczesne miasta, Juan Carlos Romero opowie 28 maja na profilu @mastersofarchitecture na Instagramie. Standardowo, część spotkania przyjmie formę Q&A, więc będzie okazja do zadawania pytań na żywo.

Mistrzowie Architektury: Juan Carlos Romero (Carlo Ratti Associati)
Kiedy: 28 maja, godz. 18:00
Gdzie: Instagram @mastersofarchitecture

Zobacz także film prezentujący różne konfiguracje wykorzystania kontenerów CURA.

Autor: (Red.)
Carlo Ratti: Miasto innowacji Carlo Ratti, dyrektor działającego w ramach Massachusetts Institute of Technology miejskiego laboratorium, opowiada Michałowi Piaseckiemu o trendach, które w najbliższej przyszłości zmienią styl życia w miastach.