Architektura MuratorWydarzeniaŚwiatłoczuły modernizm: cykl archi-spacerów po osiedlu Koło

Światłoczuły modernizm: cykl archi-spacerów po osiedlu Koło

Rusza cykl plenerowych wykładów i architektonicznych wycieczek po warszawskim osiedlu Koło. Wśród prowadzących m.in. Tomasz Fudala, Patrycja Jastrzębska, Aleksandra Kędziorek, Jan Strumiłło i Jarosław Trybuś.

Światłoczuły modernizm: cykl archi-spacerów po osiedlu Koło

Wolskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Szklane domy – Światłoczuły modernizm”, czyli cyklu spacerów i plenerowych wykładów na temat warszawskich osiedli na Kole. To wyjątkowa okazja, by pogłębić wiedzę o trzech założeniach mieszkaniowych, zrealizowanych na Woli według projektu Barbary i Stanisława Brukalskich, Romana Piotrowskiego oraz Heleny i Szymona Syrkusów.

Wśród prowadzących znaleźli się nie tylko badacze i architekci, jak Jan Strumiłło, Grzegorz Mika, Aleksandra Kędziorek, Jarosław Trybuś,  Patrycja Jastrzębska, Tomasz Fudala czy Bogna Świątkowska, ale też mieszkańcy osiedla, miejscowi przewodnicy i przewodniczki znający wyjątkowe historie i mający dostęp do faktów często nieznanych badaczom, m.in. Barbara Wieczorek, Michał Pałgan i Karolina Kłaczyńska.

Spotkania odbywać się będą w każdy wtorek, od 16 lipca do 29 października. Przewidziano też oprowadzania z tłumaczeniem na język migowy, z asystą dla osób niewidomych, osób niesłyszących i głuchoniewidomych oraz dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Szczegółowy program dostępny tu.

Projekt jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.