Architektura MuratorWydarzeniaSZEPTACZE w Parku Odkrywców obok Centrum Nauki Kopernik

SZEPTACZE w Parku Odkrywców obok Centrum Nauki Kopernik

Nauka powinna być częścią społeczeństwa. Miejscem nauki nie jest pudełko, w którym często zamyka się ekspozycje - powiedział dyrektor CNK Robert Firmhofer. Na zwiedzających czekają eksponaty artystyczne, które w niecodzienny sposób wykorzystują właściwości fali głosowej. Jednym z nich jest instalacja o nazwie "Szeptacze", autorstwa Elżbiety Weli Wierzbickiej. Dzięki temu w samym centrum Warszawy będziemy mogli wysłuchać szumu morza, odgłosu wulkanu lub burzy.

Szeptacze_Centrum Nauki Kopernik

SZEPTACZE W PARKU ODKRYWCÓW
miejsce: Centrum Nauki Kopernik, Park Odkrywców, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

Park Odkrywców jest zieloną przestrzenią wokół budynku Centrum Nauki Kopernik, tuż nad samą Wisłą. Można zajrzeć do plenerowej galerii lub wysłuchać koncertu, a także eksperymentować na nowoczesnych stanowiskach z instalacjami i projektami artystycznymi.

Szeptacze Elżbiety Wierzbickiej to instalacja dźwiękowa i wizualna, z kilkunastu metalowych kolumn, wkomponowanych w przetrzeń parkową. W momencie pojawienia się widza, z kolumn wydobywają się dźwięki natury takie jak szmer strumyka, deszcz, szum wiatru. Odbiorca, podchodząc do instalacji z kilku stron, prowokuje emisję kolejnych dźwięków, które tworzą wirtualny koncert o o nieskończonej liczbie wariantów.

Interaktywna instalacja Szeptacze po raz pierwszy została zaprezentowana na wystawie Park Kultury, zorganizowanej w 2004 roku przez Bęc Zmianę.

Autor: Red.
Krakowskie Centrum Nauki Kopernik Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim SARP-em ogłosił dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 3 października.
Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Obok Centrum Nauki Kopernik stanie wkrótce nowy obiekt. Jego projekt opracował wrocławski oddział biura Heinle Wische und Partners.
Tak będzie wyglądać Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Pracowni Przetworu Kopernikańskiego przyznano pracowni Heinle Wische und Partners Architekci z Wrocławia. Trzykondygnacyjny budynek, który stanie tuż obok Centrum Nauki Kopernik pomieści pracownie i laboratoria badawcze.
O projekcie Centrum Nauki Kopernik nad Wisłą w Warszawie Jan Kubec W warstwie ideowej w zasadzie nie ma różnic między projektem konkursowym a realizacyjnym. Wprowadzone zmiany wynikają głównie z uwag i zaleceń sądu konkursowego. W skali urbanistycznej dotyczyły one przede wszystkim zaprojektowania bardziej wyrazistego placu wejściowego od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego - pisze Jan Kubec, główny projektant CNK.
Historia Centrum Nauki Kopernik nad Wisłą Pomysł budowy w Polsce nowoczesnego centrum nauki na wzór słynnego Exploratorium w San Francisco powstał już w latach 70. Jednak dopiero w 2003 roku zapadła decyzja, by ośrodek tego typu zrealizować nad dopiero ukończonym tunelem Wisłostrady - o historii CNK nad Wisłą Tomasz Żylski.
Konkurs na rozbudowę Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Kopernik we współpracy z SARP-em ogłosiło właśnie konkurs na projekt nowego budynku, który powstać ma po północnej stronie gmachu głównego. Wnioski o dopuszczenie do udziału przyjmowane są tylko do 24 kwietnia.