Architektura MuratorWydarzeniaThyssen-Bornemisza Art Contemporary na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

Thyssen-Bornemisza Art Contemporary na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

Znana z inicjowania oraz popularyzacji niekonwencjonalnych i kwestionujących tradycyjne podziały między dyscyplinami projektów artystyczno-architektonicznych fundacja współpracowała przy tworzeniu wystawy na Biennale Architektury w Wenecji.

Czytaj także>> Przyznano nagrody 12. Międzynarodowego Biennale Architektury. Złoty Lew dla Bahrajnu

Fundacja Thyssen-Bornemisza Art Contemporary wspierała odważne projekty architektoniczne jak Your black horizon (Olafur Eliasson i David Adjaye)
oraz The Morning Line (Matthew Ritchie i Aranda\Lasch).
W tym roku TB A21 została zaproszona do współpracy przy thebuildingwhichneverdies pomysłu R & Sie (n) i projektach Modern Primitives autorstwa architektów Aranda \ Lasch oraz Ça va Berger & Berger.

Części Modern Primitives zbudowane są z małych elementów przypominających grudki skał, które tworzą większą całość. Instalacja jest miejscem dialogu, praktycznej, intelektualnej i teoretycznej wymiany pomiędzy artystami , architektami, historykami, krytykami, badaczami i kuratorami. Seria Conversations on Mineral Furnishings za pomocą eksperymentalnego miejsca zaprojektowanego przez Aranda \ Lasch ilustruje tegoroczne motto- People Meet in Architecture.

Laboratorium badawcze thebuildingwhichneverdies zgłębia trzy kwestie: fizjologicznych adaptacji do ciemności, rozumianych jako środek do redukcji światła w mieście; efekt sztucznego oświetlenia na intensywność rytmu dobowego człowieka oraz promieniowania UV i jego wpływu na osłabienie warstwy ozonowej. W tym celu zewnętrzną powierzchnię laboratorium pokryto świecącymi elementami, które wskazują poziom zagrożenia.

W ramach 12. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji w prefabrykowanym teatrze -Berger&Berger, Ça va – odbędzie się pokaz filmów, wideo i instalacji dźwiękowych stworzonych przez zaproszonych artystów jak: Mario García Torres Carta Abierta a Dr. Atl (Open Letter to Dr. Atl, 2005), Teresa Hubbard & Alexander Birchler Single Wide (2002) i Olaf Nicolai Rodakis (2007).

Z kolekcji TB A21 w austriackim pawilonie wystawiono model Patagonia (Alonso Diaz Hernan) będący manifestem pojęcia architektury mieszkaniowej.

Wystawy można oglądać od 29 sierpnia do 21 listopada 2010, w ogrodach Giardini, Arsenale i innych miejscach w Wenecji. http://www.labiennale.org

Informacje: Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Himmelpfortgasse 13, 1010 Vienna, T +43 1 513 98 56 29, F + 43 1 513 98 56 22, http://www.tba21.org/


Thyssen–Bornemisza Art Contemporary zostało założone przez Francescę von Habsburg w 2002 roku i reprezentuje oddanie dla sztuki czwartego pokolenia rodziny Thyssen. Misją fundacji jest wspieranie prezentacji i produkcji sztuki współczesnej. Jest ona również aktywnie zaangażowana w inicjowanie oraz popularyzację niekonwencjonalnych i kwestionujących tradycyjne podziały między dyscyplinami projektów artystycznych. T-B A21 nie ustaje w badaniu metod prezentacji, które z założenia poszerzają sposób postrzegania i doświadczania sztuki.

„Architekt Wnętrz” już do pobrania! To już szósty numer magazynu „Architekt Wnętrz”, skierowany do wszystkich, którym bliski jest temat projektowania.
Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.