Architektura MuratorWydarzeniaThyssen-Bornemisza Art Contemporary na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

Thyssen-Bornemisza Art Contemporary na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

Znana z inicjowania oraz popularyzacji niekonwencjonalnych i kwestionujących tradycyjne podziały między dyscyplinami projektów artystyczno-architektonicznych fundacja współpracowała przy tworzeniu wystawy na Biennale Architektury w Wenecji.

Czytaj także>> Przyznano nagrody 12. Międzynarodowego Biennale Architektury. Złoty Lew dla Bahrajnu

Fundacja Thyssen-Bornemisza Art Contemporary wspierała odważne projekty architektoniczne jak Your black horizon (Olafur Eliasson i David Adjaye)
oraz The Morning Line (Matthew Ritchie i Aranda\Lasch).
W tym roku TB A21 została zaproszona do współpracy przy thebuildingwhichneverdies pomysłu R & Sie (n) i projektach Modern Primitives autorstwa architektów Aranda \ Lasch oraz Ça va Berger & Berger.

Części Modern Primitives zbudowane są z małych elementów przypominających grudki skał, które tworzą większą całość. Instalacja jest miejscem dialogu, praktycznej, intelektualnej i teoretycznej wymiany pomiędzy artystami , architektami, historykami, krytykami, badaczami i kuratorami. Seria Conversations on Mineral Furnishings za pomocą eksperymentalnego miejsca zaprojektowanego przez Aranda \ Lasch ilustruje tegoroczne motto- People Meet in Architecture.

Laboratorium badawcze thebuildingwhichneverdies zgłębia trzy kwestie: fizjologicznych adaptacji do ciemności, rozumianych jako środek do redukcji światła w mieście; efekt sztucznego oświetlenia na intensywność rytmu dobowego człowieka oraz promieniowania UV i jego wpływu na osłabienie warstwy ozonowej. W tym celu zewnętrzną powierzchnię laboratorium pokryto świecącymi elementami, które wskazują poziom zagrożenia.

W ramach 12. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji w prefabrykowanym teatrze -Berger&Berger, Ça va – odbędzie się pokaz filmów, wideo i instalacji dźwiękowych stworzonych przez zaproszonych artystów jak: Mario García Torres Carta Abierta a Dr. Atl (Open Letter to Dr. Atl, 2005), Teresa Hubbard & Alexander Birchler Single Wide (2002) i Olaf Nicolai Rodakis (2007).

Z kolekcji TB A21 w austriackim pawilonie wystawiono model Patagonia (Alonso Diaz Hernan) będący manifestem pojęcia architektury mieszkaniowej.

Wystawy można oglądać od 29 sierpnia do 21 listopada 2010, w ogrodach Giardini, Arsenale i innych miejscach w Wenecji. http://www.labiennale.org

Informacje: Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Himmelpfortgasse 13, 1010 Vienna, T +43 1 513 98 56 29, F + 43 1 513 98 56 22, http://www.tba21.org/


Thyssen–Bornemisza Art Contemporary zostało założone przez Francescę von Habsburg w 2002 roku i reprezentuje oddanie dla sztuki czwartego pokolenia rodziny Thyssen. Misją fundacji jest wspieranie prezentacji i produkcji sztuki współczesnej. Jest ona również aktywnie zaangażowana w inicjowanie oraz popularyzację niekonwencjonalnych i kwestionujących tradycyjne podziały między dyscyplinami projektów artystycznych. T-B A21 nie ustaje w badaniu metod prezentacji, które z założenia poszerzają sposób postrzegania i doświadczania sztuki.

Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.