Architektura MuratorWydarzeniaTop 5 najczęściej czytanych artykułów 2016 roku

Top 5 najczęściej czytanych artykułów 2016 roku

Jakie tematy poruszały naszych czytelników w 2016 roku? Przedstawiamy zestawienie pięciu najczęściej czytanych artykułów z naszej strony.

Top 5 najczęściej czytanych artykułów 2016 roku

1. Dom katalogowy od KWK Promes

Pierwsze dwa miejsca na liście należą do Roberta Koniecznego - największym zainteresowaniem czytelników cieszył się projekt Domu Optymalnego, odpowiadającego na potrzeby różnych inwestorów i dostosowany do różnych lokalizacji. Jego prototyp powstaje w Radostowicach koło Pszczyny, ale każdy może go kupić w wersji prefabrykowanej.

2. Robert Konieczny zwycięzcą konkursu na przebudowę Bunkra Sztuki w Krakowie

Drugi temat z Robertem Koniecznym w roli głównej, to wyniki konkursu na projekt modernizacji i rozbudowy Bunkra Sztuki w Krakowie, w którym najlepsza okazała się koncepcja pracowni KWK Promes. Zwycięski projekt zakłada poszanowanie wartości kulturowych istniejącego ikonicznego budynku Galerii i podporządkowanie im zasad modernizacji, w ramach której planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności – podkreślił Jerzy Szczepanik-Dzikowski, przewodniczący sądu konkursowego.

3. Szkoła bez ławek, rozmowa z Przemo Łukasikiem

Trzecie miejsce na liście zajęła rozmowa Dawida Hajoka z Przemem Łukasikiem, jednym z autorów projektu prywatnej szkoły na warszawskim Wilanowie, pełnej niestandardowych rozwiązań. W budynku znajdzie się stołówka przypominająca modną, młodzieżową restaurację, wielka trybuna, gdzie koncentrować się będzie szkolne życie oraz dach pełen jadalnych ziół, a wśród nich ule i skierowanie w niebo teleskopy.

4. Polski kościół XXI wieku - jaka powinna być współczesna architektura sakralna. Apel architektów do władz

Czwarte miejsce należy do polskiej architektury sakralnej - jednego z tematów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Okazji do dyskusji na temat polskich kościołów było kilka - wystawa „Architektura VII dnia zaprezentowana w Zespole Młynów Maria we Wrocławiu, konferencja „Kościół piękno i kicz” oraz ogłoszenie wyników konkursu na projekt świątyni na Nowych Żernikach. Pierwsze miejsce przyznano pracowni Adamiczka Consulting z Wrocławia (autorzy: Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma). Duża liczba uczestników oraz wysoka jakość nadesłanych projektów skłoniły jury do wystosowania apelu do władz administracji lokalnej oraz inwestorów kościelnych, w którym podkreślono skuteczność konkursów, jako najlepszej metody uzyskiwania wartościowych koncepcji architektonicznych.

5. Przestrzeń miejska Top 5 inspirujących publikacji online

Ostatnim wśród najlepszych artykułów okazał się wybór 5 publikacji online poświęconych przestrzeni miejskiej, które można pobrać bezpłatnie z Internetu. Podobno „nie ma czegoś takiego, jak darmowy lunch”. Jest natomiast coraz więcej darmowej wiedzy, zebranej w książkach udostępnionych bezpłatnie w wersji elektronicznej - napisał autor zestawienia Michał Stangel.

 

 

 

Wystawa, filmy i dyskusje z okazji 40 lat pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w achitekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
„Architektura-murator” z prezentem! Do bieżącego wydania dołączamy najnowszy numer magazynu „Architekt Wnętrz”. Pakiet dostępny m.in w salonach Empik i dla prenumeratorów.
Wartości w architekturze: ostatnia dyskusja i podsumowanie cyklu Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na piąte, ostatnie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Anny Cymer, Anny Dudzińskiej, Grzegorza Stiasnego, Marcina Szczeliny, Huberta Trammera i Ewy P. Porębskiej poprowadzi Tomasz Fudala.
Miasto dla ludzi: polscy eksperci w Gruzji Na zaproszenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej polscy eksperci promowali w Gruzji idee inkluzywnego projektowania urbanistycznego. Rodzime doświadczenia w tym zakresie prezentowała m.in. Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.
Priorytety w architekturze [FILM] Prezentujemy nagranie drugiej dyskusji z cyklu Wartości w Architekturze. Tym razem zaproszeni przez redakcję goście dyskutowali na temat priorytetów: jakie były, są, a jakie będą? Spotkanie z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadziła dziennikarka Anna Dudzińska.
Priorytety w architekturze: kolejna dyskusja „Architektury-murator” Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na drugie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadzi dziennikarka Anna Dudzińska.