Architektura MuratorWydarzeniaTop 5 najczęściej czytanych artykułów 2016 roku

Top 5 najczęściej czytanych artykułów 2016 roku

Jakie tematy poruszały naszych czytelników w 2016 roku? Przedstawiamy zestawienie pięciu najczęściej czytanych artykułów z naszej strony.

Top 5 najczęściej czytanych artykułów 2016 roku

1. Dom katalogowy od KWK Promes

Pierwsze dwa miejsca na liście należą do Roberta Koniecznego - największym zainteresowaniem czytelników cieszył się projekt Domu Optymalnego, odpowiadającego na potrzeby różnych inwestorów i dostosowany do różnych lokalizacji. Jego prototyp powstaje w Radostowicach koło Pszczyny, ale każdy może go kupić w wersji prefabrykowanej.

2. Robert Konieczny zwycięzcą konkursu na przebudowę Bunkra Sztuki w Krakowie

Drugi temat z Robertem Koniecznym w roli głównej, to wyniki konkursu na projekt modernizacji i rozbudowy Bunkra Sztuki w Krakowie, w którym najlepsza okazała się koncepcja pracowni KWK Promes. Zwycięski projekt zakłada poszanowanie wartości kulturowych istniejącego ikonicznego budynku Galerii i podporządkowanie im zasad modernizacji, w ramach której planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności – podkreślił Jerzy Szczepanik-Dzikowski, przewodniczący sądu konkursowego.

3. Szkoła bez ławek, rozmowa z Przemo Łukasikiem

Trzecie miejsce na liście zajęła rozmowa Dawida Hajoka z Przemem Łukasikiem, jednym z autorów projektu prywatnej szkoły na warszawskim Wilanowie, pełnej niestandardowych rozwiązań. W budynku znajdzie się stołówka przypominająca modną, młodzieżową restaurację, wielka trybuna, gdzie koncentrować się będzie szkolne życie oraz dach pełen jadalnych ziół, a wśród nich ule i skierowanie w niebo teleskopy.

4. Polski kościół XXI wieku - jaka powinna być współczesna architektura sakralna. Apel architektów do władz

Czwarte miejsce należy do polskiej architektury sakralnej - jednego z tematów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Okazji do dyskusji na temat polskich kościołów było kilka - wystawa „Architektura VII dnia zaprezentowana w Zespole Młynów Maria we Wrocławiu, konferencja „Kościół piękno i kicz” oraz ogłoszenie wyników konkursu na projekt świątyni na Nowych Żernikach. Pierwsze miejsce przyznano pracowni Adamiczka Consulting z Wrocławia (autorzy: Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma). Duża liczba uczestników oraz wysoka jakość nadesłanych projektów skłoniły jury do wystosowania apelu do władz administracji lokalnej oraz inwestorów kościelnych, w którym podkreślono skuteczność konkursów, jako najlepszej metody uzyskiwania wartościowych koncepcji architektonicznych.

5. Przestrzeń miejska Top 5 inspirujących publikacji online

Ostatnim wśród najlepszych artykułów okazał się wybór 5 publikacji online poświęconych przestrzeni miejskiej, które można pobrać bezpłatnie z Internetu. Podobno „nie ma czegoś takiego, jak darmowy lunch”. Jest natomiast coraz więcej darmowej wiedzy, zebranej w książkach udostępnionych bezpłatnie w wersji elektronicznej - napisał autor zestawienia Michał Stangel.

 

 

 

„Architektura-murator” z prezentem! Do bieżącego wydania dołączamy najnowszy numer magazynu „Architekt Wnętrz”. Pakiet dostępny m.in w salonach Empik i dla prenumeratorów.
Wartości w architekturze: ostatnia dyskusja i podsumowanie cyklu Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na piąte, ostatnie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Anny Cymer, Anny Dudzińskiej, Grzegorza Stiasnego, Marcina Szczeliny, Huberta Trammera i Ewy P. Porębskiej poprowadzi Tomasz Fudala.
Miasto dla ludzi: polscy eksperci w Gruzji Na zaproszenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej polscy eksperci promowali w Gruzji idee inkluzywnego projektowania urbanistycznego. Rodzime doświadczenia w tym zakresie prezentowała m.in. Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.
Priorytety w architekturze [FILM] Prezentujemy nagranie drugiej dyskusji z cyklu Wartości w Architekturze. Tym razem zaproszeni przez redakcję goście dyskutowali na temat priorytetów: jakie były, są, a jakie będą? Spotkanie z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadziła dziennikarka Anna Dudzińska.
Priorytety w architekturze: kolejna dyskusja „Architektury-murator” Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na drugie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadzi dziennikarka Anna Dudzińska.
Serwis www.architektura.murator.pl od teraz bez rejestracji! Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, znosimy obowiązkową rejestrację do serwisu. Dostęp do unikatowych materiałów jest teraz łatwiejszy niż kiedykolwiek przedtem.