Architektura MuratorWydarzeniaToyo Ito laureatem nagrody Pritzker Prize 2013

Toyo Ito laureatem nagrody Pritzker Prize 2013

Japoński architekt Toyo Ito otrzymał nagrodę Pritzker Prize 2013. Nagroda, nazywana niekiedy architektonicznym Noblem, jest najważniejszym światowym wyróżnieniem architektonicznym

Toyo Ito ogłoszony został laureatem Pritzker Prize 2013. Nagroda przyznana została już po raz trzydziesty siódmy, zaś Toyo Ito jest szóstym japońskim architektem, który ją otrzymał.
Jury podkreśliło cechująca laureata zdolność do łączenia różnych architektonicznych języków, prowadzącą do tworzenia osobistej syntezy. Powstające w ten sposób konstrukcje zdradzają też inspirację naturą. 
Jurorzy zauważyli również, że z pracowni toyo Ito wywodzi się wielu wybitnych architektów, w tym między innymi laureaci Pritzker Prize 2010 Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa.

Przypomnijmy – Toyo Ito jest również laureatem innych prestiżowych nagród, w tym Ito, w tym złotego medalu The Royal Institute of British Architects (2006) i Złotego Lwa za na ósmym Miedzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji (2002).

Pritzker Prize, ufundowana przez Jay A. Pritzkera i jego żone Cindy przyznawana jest od 1979 roku architektom, którzy poprzez swoją sztukę, talent, wizjonerstwo oraz konsekwentne i znaczące zaangażowanie, wzbogacają otoczenie człowieka.

UIA Gold Medal dla Toyo Ito Złoty Medal Międzynarodowej Unii Architektów (UIA Gold Medal) to obok Nagrody Pritzkera jedno z najważniejszych ogólnoświatowych wyróżnień architektonicznych przyznawanych żyjącemu twórcy. Toyo Ito jest obecnie laureatem obydwu, Pritzkera otrzymał bowiem w 2013 roku. W historii podobna sytuacja zdarzyła się zaledwie czterokrotnie (posiadaczami medalu i Nagrody Pritzkera są Fumihiko Maki, Rafael Moneo, Tadao Ando i Ieoh Ming Pei).
UIA Gold Medal dla Toyo Ito Japoński architekt Toyo Ito został dwunastym laureatem Złotego Medalu Międzynarodowej Unii Architektów (UIA Gold Medal). Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 6 września podczas 26. kongresu UIA w Seulu.
Teatr Narodowy w Taichung na Tajwanie Zaprojektowany przez Toyo Ito gmach oprócz trzech sal teatralnych mieści sklepy, restauracje i galerie. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są wielokrzywiznowe ściany wewnętrzne, dzięki którym światło i dźwięki rozchodzą się po budynku w podobny sposób jak w jaskini. Żelbetową konstrukcję ukształtowano z niemal 29 000 stalowych, płaskich kratownic, na których rozpinano gęste zbrojenie, od razu zalewane betonem, bez użycia tradycyjnych szalunków.
Japoński gwiazdozbiór: Toyo Ito, SANAA i inni Architektura Toyo Ito wymyka się jednoznacznym ocenom. Niemniej wciąż inspiruje kolejne pokolenia. Na czym polega fenomen autora słynnej mediateki w Sendai? Co tak naprawdę wyróżnia jego projekty? I co w nich najbardziej pociąga dziś młodych architektów.
Duch Paxtona, czyli co zostało z Pałacu Kryształowego Philip Jodidio prezentuje 11 pawilonów z lat 2000-2010 autorstwa Zahy Hadid, Daniela Libeskinda, Toyo Ito, Oskara Niemeyera, MVRDV, Sizy i Souto de Moury, Rema Koolhaasa...
Toyo Ito i złoty lew dla japońskiego pawilonu na 13. Biennale Architektury w Wenecji Miasta zniszczone w marcu 2011 roku przez tsunami, ludzie, którzy stracili swoje domy, przyjaciół i rodziny – co może zrobić dla nich architektura? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć architekt Toyo Ito, kurator japońskiego pawilonu na 13. Miedzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji