Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół Monopolis w Łodzi, projekt przebudowy: Grupa 5 Architekci; fot. Rafal Tomczyk

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź

2022-03-29 17:23

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.

W 2019 roku Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podjął się karkołomnego zadania. W pięciu miastach Polski zorganizował wystawy, z których każda prezentowała inny fenomen rodzimej architektury od 1918 do 2018 roku. W ramach projektu „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” Instytut poddał dotąd analizie wycinki historii Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic. Kuratorzy wytypowali najciekawsze budynki, założenia urbanistyczne i przestrzenie miejskie, starając się zdefiniować unikatową tożsamość każdego z tych miast.Czytaj też: Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci |Tym razem do dyskusji zaproszono regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie oraz Radomiu. Przez cały 2022 rok razem z lokalnymi kuratorami będziemy więc przyglądać się zmianom w krajobrazie kolejnych sześciu miast. Najbliższa z serii ekspozycji poświęcona będzie Łodzi, która – jak tłumaczą organizatorzy – na przestrzeni ostatnich 100 lat z nowoczesnego miasta przemysłowego przeistoczyła się najpierw w „polskie Detroit”, a następnie stała się „ziemią odnowioną” – miastem kierującym się ideą zrównoważonego rozwoju, inspirującym i przyjaznym mieszkańcom.

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |Współczesny świat stawia przed projektantami nowe wyzwania. Już nie fabryki, a nowe technologie i przemysły kreatywne stają się siłą napędową „ziemi obiecanej”. Nowoczesność łączy się z tradycją Łodzi włókienniczej i na nowo definiuje jej przestrzeń. W pofabrycznych murach powstają mieszkania, biura i lokale usługowe, a prowadzone w ramach gminnego programu rewitalizacji działania pozwalają tchnąć życie w zaniedbane zaułki śródmieścia – czytamy w informacji prasowej. „Architektura-murator” jest patronem medialnym cyklu.Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. ŁódźKiedy: 7 kwietnia – 3 maja 2022 rokuGdzie: Monopolis, Łódź, ul. Kopcińskiego 60

ZAPISZ SIĘ

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź

i

Autor: Archiwum Architektury
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź

i

Autor: Archiwum Architektury
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź

i

Autor: Archiwum Architektury