Architektura MuratorWydarzeniaTożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź
Zespół Monopolis w Łodzi, projekt przebudowy: Grupa 5 Architekci; fot. Rafal Tomczyk

W 2019 roku Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podjął się karkołomnego zadania. W pięciu miastach Polski zorganizował wystawy, z których każda prezentowała inny fenomen rodzimej architektury od 1918 do 2018 roku. W ramach projektu „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” Instytut poddał dotąd analizie wycinki historii Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic. Kuratorzy wytypowali najciekawsze budynki, założenia urbanistyczne i przestrzenie miejskie, starając się zdefiniować unikatową tożsamość każdego z tych miast.

Czytaj też: Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci |

Tym razem do dyskusji zaproszono regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie oraz Radomiu. Przez cały 2022 rok razem z lokalnymi kuratorami będziemy więc przyglądać się zmianom w krajobrazie kolejnych sześciu miast. Najbliższa z serii ekspozycji poświęcona będzie Łodzi, która – jak tłumaczą organizatorzy – na przestrzeni ostatnich 100 lat z nowoczesnego miasta przemysłowego przeistoczyła się najpierw w „polskie Detroit”, a następnie stała się „ziemią odnowioną” – miastem kierującym się ideą zrównoważonego rozwoju, inspirującym i przyjaznym mieszkańcom.

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Współczesny świat stawia przed projektantami nowe wyzwania. Już nie fabryki, a nowe technologie i przemysły kreatywne stają się siłą napędową „ziemi obiecanej”. Nowoczesność łączy się z tradycją Łodzi włókienniczej i na nowo definiuje jej przestrzeń. W pofabrycznych murach powstają mieszkania, biura i lokale usługowe, a prowadzone w ramach gminnego programu rewitalizacji działania pozwalają tchnąć życie w zaniedbane zaułki śródmieścia
– czytamy w informacji prasowej. „Architektura-murator” jest patronem medialnym cyklu.

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź
Kiedy:
7 kwietnia – 3 maja 2022 roku
Gdzie: Monopolis, Łódź, ul. Kopcińskiego 60

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź
Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi: historia i teraźniejszość Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen: jedno z pierwszych tej skali modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce. Historię jego powstania i losy mieszkańców będzie można poznać dzięki wystawie „Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego 1933/2023”.
Przedszkole Kobro: w Łodzi powstanie przedszkole projektu Katarzyny Kobro Łódzka ASP dysponuje już działką, na której powstanie funkcjonalistyczne przedszkole Kobro. Projekt na podstawie archiwalnych zdjęć makiety opracował zespół z Biura Architekta Miasta Łodzi.
Tagi:
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.
Orientarium / Łódź Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.